SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Makas; “Köprü, Çanakkale’miz için çok anlamlı” (12.08.2021)

AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı ilçe ve belde teşkilatlarına düzenlediği 1915 Çanakkale köprüsü programı sona erdi. Teknik tanıtım amacıyla düzenlenen ziyaret programlarında 12 ilçe 3 belde yöneticilerini köprüde buluşturan AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas ziyaretlerin bölge için önemli olduğunu söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 12.08.2021 10:27
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

AK Parti Çanakkale il Başkanlığı bünyesinde yer alan Sosyal Politikalar Birim Başkanlığının organize ettiği inceleme ziyaretleri kapsamında AK Partili üyeler tam kadro katılım sağladı. AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas yaptığı açıklamada; “Bugünün bizim için ayrıca bir önemi ve bir kıymeti var. Bugün burada gerçekten tarih yazılan bir kentte, tekrar tarih yazılan bir ana şahitlik ediyoruz. Bu köprü sadece Çanakkale’de değil bütün dünyada ses getiren, birçok anlamda ilkleri yaşatan bir şaheser oldu. Hem mimarî, hem mühendislik harikası diyebiliriz. Hem de Çanakkale’ye çağ atlatacak, Çanakkale’yi başka bir seviyeye, başka bir platforma taşıyacak çok kıymetli bir yatırım olarak görüyoruz. Bununla beraber buradaki şaheserin hepimiz için Çanakkale’miz için çok anlamlı. Bu köprü sadece Lapseki’yi Gelibolu’ya bağlamıyor, Yenice’yi de Ezine’yi de Gelibolu’ya bağlayan bir köprü. Çanakkale, sadece Türkiye’ye değil, dünyaya kapılarını açan bir kent haline gelecek inşallah. Biz bununla gururluyuz. Ocak ayında İnşallah ilk araç geçişimizi yapacağız. Açılışını da inşallah bu yıl sonunda ya da 18 Mart’ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile beraber açmayı ümit ediyoruz” dedi.

“Köprü Çanakkale’nin yarım asırlık hayali”

Sosyal Politikalar Birim Başkanı Arzu Bendeş ise yaptığı açıklamada; “1915 Çanakkale Köprüsü’nün yediden yetmişe herkesin bilmesi gerekli biz teşkilatlarımıza bu programları düzenlememizdeki amaç köprünün nasıl inşa edildiğini ve süreçleri kendi ilçelerinde de anlatması için düzenledik. Bu köprü Çanakkale’nin yarım asırlık hayali” diye konuştu.

 Günay; “Çanakkale’mize kazandırılan en büyük projelerden biridir”

1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapılmasıyla birlikte Çanakkale’nin tarım politikasının değişeceğine dikkat çeken AK Parti Yenice İlçe Başkanı Faruk Günay; “Çanakkale Köprüsü şantiyesi ziyaretinde Türk halkının bağımsızlığının temellerinin atıldığı ve bir Milli Mücadele destanının yazıldığı Çanakkale'de, dünya çapında bir proje için 80 kişilik ekip olan Yeniceli hemşerilerimle ziyarette bulunduk.1915 Çanakkale Köprüsü, artık, dünya ile ulaşımın her modunda bağlanan ve bölgemizde bir lojistik süper güç haline gelen Çanakkale’mize kazandırılan en büyük projelerden biridir. Mimarisi ile bir gerdanlık gibi boğazın üzerinde uzanan köprümüz, bugüne dek yapılan dünya ulaştırma ve altyapı projeleri içinde de çok önemli üstünlüklere sahip. Öncelikle, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahiptir.1915 Çanakkale Köprüsü'nün Çanakkale Boğazı üzerinde dünyaya karşı dimdik dururken şanlı tarihimizden pek çok simgeyi de üzerinde birer nişan gibi gururla taşıyacaktır.Çanakkale’mizin şirin ilçesi olan Yenice’miz Türkiye'nin tarım alanında %25 ini oluşturmaktadır. Kapya biberimizle ve Kalkım Çileğiyle coğrafi işaret belgesi alan ürünlerimiz bu yol sayesinde Türkiye’nin pazarına açılma imkanı bulacak.Sanayisinin ve turizminin en bereketli olduğu bölgeleri dünyayla bağlayıp ilimizi bütünsel kalkınma hedeflerine götürecek yeni ticari koridorlar oluşturacağını düşünüyorum.Bugün bu cennet vatanın evladı olmaktan gurur duyuyorum. Köprümüzün inşasına vesile olan çok kıymetli Grup Başkan vekilim Bülent Turan’a ve Jülide İskenderoğlu’na teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum. Bizler bugün Ankara ya Meclise ulaşabiliyorsak vekillerimiz sayesindedir.Birçok ilkleri barındıran 1915 Çanakkale Köprüsünde ana yüklenici olarak görev alan Türk Mühendislerimizle büyük bir gurur ve mutluluk duyduk. Başarılarınızın devamı diler saygılar sunarım.” dedi.

Ünsal; “Ezine’nin ovası yatırım alıp, yatırımcılarla doldu“

Çanakkale Köprüsü’nün Ezine’nin de çehresini değiştireceğini dile getiren AK Parti Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal; “Çanakkale’ye yıllardır yatırımcılar sıcak gözle bakmıyordu. Yatırımcılar ulaşım olarak yetersiz olan uzak kesimlere iş gücü gitmenin kayıp olduğunu düşünüyordu. 1915 Çanakkale köprüsüyle birlikte Ezine’nin ovası yatırım alıp yatırımcılarla doldu. Ezine Gıda OSB’si köprünün ilçemize kazandırdığı en büyük nimet, bu projeyi hayata geçiren Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Başkanvekilimiz sayın Bülent Turan ve Milletvekilimiz sayın Jülide İskenderoğlu'na teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Trafik çilesi ortadan kalkacak

AK Parti Küçükkuyu Belde Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise; “Köprüye Küçükkuyu tünelleri eşlik edecek. Tatilcilerin en sık zorlandığı alan Çanakkale’de feribot çilesi olurken, Küçükkuyu da ise tehlikeli Nusrat'lı rampaları oluyor. 1915 Çanakkale Köprüsüyle feribot kuyruğu, Küçükkuyu tünelleriyle de trafik çilesi ortadan kalkmış olacak” ifadeleri kullanıldı.

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar