SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Madımak Anıldı ‘UNUTMAYACAĞIZ’ (04.07.2021)

Çanakkale Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cem Evi’nde 2 Temmuz Madımak anması için basın açıklaması gerçekleştirdi. Dernek Başkanı Filiz Ceylan Tekin, “Sivas’ta çaktığınız kibrit şafakları yakan ışık oldu. Söndürmeyeceğiz, unutmayacağız. Emeğimiz, kimliğimiz ve düşüncelerimizle özgürce yaşadığımız bir Türkiye için unutmayacak, unutturmayacağız.” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 04.07.2021 12:55
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale Pir Sultan Abdal Kültür Derneği çağrısı ile 2 Temmuz günü emek ve demokrasi güçleri Cem Evi’nde bir araya geldi. Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Otelinde yaşamını yitirenler için bir düzenlenen basın açıklamasında konuşan Dernek başkanı Filiz Ceylan Tekin, “Ve siz, aşkın ve ışığın bu muhteşem çocuklarını nefretle susturmaya çalıştınız. Ne gaflet! Bundan tam 28 yıl önce yolumuzun ulusu Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri için Sivas’ta toplanan yüzlerce kişiden 33 canımız gericiler tarafından vahşice katledildi. Bu katliam, devlet güçlerinin göz yummaları ve ötesinde yönlendirmeleriyle, son derece planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildi” dedi.

“SİVAS’TA CANLARIMIZI HEDEF GÖSTERDİLER”

“Katliamın öncesinde gerici ve şeriatçı örgütler haftalarca nefret ve düşmanlık içeren bildiriler dağıtıp ‘kıyam’ çağrılarıyla Sivas’a gelecek olan aydınlarımızı ve canlarımızı hedef gösterdiler. Katliamın yaşandığı gün devlet, insanlık düşmanı şeriatçı güruhun kan ve intikam sloganlarıyla toplanmasını saatlerce seyretti. Müdahale edilmeyen katiller planlı bir şekilde teşvik edilip yönlendirildi” diye belirten tekin, “Önlerine gelene saldıran yobaz sürüsü nefret saçarak, sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip güvenlik güçlerinin gözleri önünde bu barbarca katliamı gerçekleştirdiler” ifadelerine yer verdi.

“ADALET GERÇEKLEŞMEDİ”

“Bu korkunç katliamla ilgili adalet asla gerçekleşmedi. Katillerin sadece küçük bir kısmı yargılandı. Çoğu ya hiç ceza almadılar ya da küçük cezalarla kurtuldular. Bir kısmı da hiçbir engelle karşılaşmadan rahatça yurtdışına çıktılar. Bu gün yurtdışında yaşadıkları bilinen bazılarının ise İçişleri Bakanlığının ‘arananlar’ listesinde bile olmadıkları avukatlarımızca tespit edildi. Ve nihayet iktidar, Madımak Katliamının zaman aşımına uğratılmasını 'hayırlı olsun' diyerek kutladı” sözlerine yer veren Tekin, “Türkiye onlarca yılın bilinçli politikalarıyla siyasi cinayetlerin, nefret suçlarının, toplu katliamların ülkesi haline getirildi. Ülkemiz dikensiz gül bahçesinde, daha rahat yönetmek isteyen muktedirlerin kindarlığı ve ayrımcılığı körüklediği bir korku imparatorluğuna dönüştürüldü” diye vurguladı.

“ASLA KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

“AKP iktidarının toplumsal hayatı dinselleştirme politikasının sonucu erkek egemen bir yaşam dayatması, kadın cinayetlerini artması, şiddete karşı kadını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, kadın düşmanı söylemin egemen olması gibi sonuçlar doğurdu” ifadelerine yer veren Tekin, “Acımasız bir sömürü peşinde milyonlarca insanı yoksulluğa mahkum eden bu iktidar Covid19 pandemisini bahane ederek, insanların özel yaşam alanlarına da saldırıyor. Ülkede on binlerce esnaf iflas etmişken, insanlar intihar ederken AKP’nin derdi canlı müziği yasaklamak, alkol tüketimini kısıtlamak gibi oldu. İktidar,  inkarcı, nefret ve kine dayalı, ayrımcı söylemlerini yaşamın her alanında sürdürüyor. Bu gün çok daha net görüyoruz ki 28 yıl önce Madımak Oteli’ni kuşatan zihniyet, mafyalaşarak ülkeyi kuşatmış durumda. Bu gidişatın en son marifeti, HDP İzmir il binasına yapılan saldırı sonucunda Deniz Poyraz adındaki gencecik bir kadının katledilmesi oldu. Biz Aleviler, demokratlar, devrimciler, laikler, yurtseverler asla karanlığa teslim olmayacağız. Ey kara kalpli yobaz! Bilmezsin, anlamazsın! Eba Müslüm’den Hallaç’a, Baba İlyas’tan Bedreddin’e, Pir Sultan’dan Sivas’ın çiçeklerine; aldığın her can, devri daimle bize döner. ‘Ekilir ekin geliriz, ezilir un geliriz’ biz. Sivas’ta çaktığınız kibrit şafakları yakan ışık oldu. Söndürmeyeceğiz, unutmayacağız. Emeğimiz, kimliğimiz ve düşüncelerimizle özgürce yaşadığımız bir Türkiye için unutmayacak, unutturmayacağız.” dedi.

Damla YELTEKİN

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar