SON DAKİKA
Hava Durumu

Maden Mühendisleri panel düzenledi

Çanakkale Maden Mühendisleri Odası, ÇOMÜ Mühendislik Fakültesinde Madenlerin insan hayatındaki önemi ve yeri adlı panel düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 14.01.2023 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 14.01.2023 13:31
https://www.kaleninsesi.com
Maden Mühendisleri panel düzenledi

Panele ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler, Çanakkale Madenciler Derneği Başkanı Mehmet Naci Tülek, Maden Mühendisleri Odası Çanakkale Temsilcisi Oğuz Benli, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Rüstem Çetinkaya, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Aykut Akdemir, basın mensupları ve dinleyiciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan panel’de konuşan Maden Mühendisleri Odası Çanakkale Temsilcisi Oğuz Benli; “Oda olarak en son 2019 yılında bir araya gelmiştik. Yaşanan pandemi sürecinin ardından bu kadar kalabalık bir halde tekrar bir araya gelmek mutluluk verici oldu. 14 Ekimde Amasra’da 42 madencimizin hayatını kaybettiği maden faciasıyla içimizin bir kez daha yandığı 2022 yılını geride bıraktık. Bundan sonra böyle felaketlerin yaşanmamasını diliyorum. Çanakkale’de geçmiş dönemde yine bu salonda bölgemizin maden potansiyelini değerlendirdiğimiz Çalıştayımızı Mayıs 2019’da başarı ile tamamlamıştık. Çanakkale İlinin büyük bir kısmının da içinde bulunduğu içinde bulunduğu Biga Yarımadası, özellikle baz ve değerli metal yatakları açısından zengin bir bölgemizdir. Türkiye’nin bilinen en önemli bakır-kurşun-çinko yatakları bu bölgededir.  Bunun yanında altın, gümüş gibi değerli mineraller, enerji hammaddesi kömür, seramik hammaddesi kil ve kaolen, altre granitler, çimento hammaddesi kalker, ve kırma taş kaynağı açısından oldukça zengindir. İlimizde madencilik faaliyeti ile uğraşan ÇTSO 1.komite üyesi 176 şirket faaliyet göstermektedir. Bu şirketlerde çalışan kayıtlı maden mühendisi üye sayımız 220 dir. Çanakkale ilinin toplam milli gelirde ki payı 5.5 milyar dolar, ihracattaki payı ise 2.2 milyar dolardır. Bu salondaki farklı meslek örgütlerinin de katkısı ile bu değer çok daha yukarılara taşınabilecektir.  Emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim.” diye konuştu.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan’ın yürüttüğü panelde, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Rüstem Çetinkaya, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Aykut Akdemir ile birlikte soru cevap şeklinde panel devam etti. Soruların cevaplanması ardından panel son buldu.

Funda Figen

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.