SON DAKİKA
Hava Durumu

“KURAKLIĞA İLİŞKİN TEDBİRLER ARTIRILMALI”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, ülke genelinde kuraklığa ilişkin tedbirlerin artırılması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2023 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2023 11:24
https://www.kaleninsesi.com
“KURAKLIĞA İLİŞKİN TEDBİRLER ARTIRILMALI”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver'i ziyaret etti. AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ve AK Parti Çanakkale İl Yönetim Kurulu Üyeleri’nin yer aldığı ziyarette kuraklığa ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Turan; “Çanakkale’miz sanayi, tarih, kültür ve turizm kenti. Çanakkale'miz aynı zamanda bir tarım kenti. 115'ten fazla ürünün üretildiği, bunun içinden 45 ürünün üretim açısından ilk 10'da olduğu, 8 ürünün de tüm Türkiye'de üretim hasılasında birinci sırada olduğu kıymetli bir tarım kenti. Tarımı yatırımlarla, daha profesyonel uygulamalarla daha da büyütmeyi bir hedef olarak önümüze koyuyoruz. Çanakkale net bir tarım kentidir. Tüm çalışmalarımızda, tüm yatırımlarımızda tüm kurumlarımızın, bu 'tarım kenti' vasfını koruyarak adım atması lazım” dedi.

“Köprümüz çok önemli bir yatırım”

“Köprümüz birçok alan için çok önemli bir yatırım oldu. Ancak biliyoruz ki köprümüz, tarımın büyümesine, tarım ürünlerinin ihracatına vesile olursa daha da kıymetlidir” diyen Turan; “Genç çiftçilere destekler, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) destekleri, tarım yatırımları önemli. Tarım, şehrimizde de Türkiye'de de gelişen, büyüyen bir iş alanı. En son tarımda 16,5 milyar dolar ihracatımız olmakla beraber, 11,5 milyar ithalatımız oldu. Bu rakamlara bakıldığında Türkiye net olarak tarım ürünleri ihracatı yapabilen bir ülke” şeklinde konuştu.

“Kuraklığa ilişkin tedbirlerin artırılması lazım”

Kuraklığa ilişkin tedbirlerin artırılması gerektiğini ifade eden Bülent Turan; “Coğrafi işaretli ürünlerle beraber pazarlama, markalaşmak ve fuar çalışmaları önemli alanlar. Tarımın olmazsa olmazı sudur. Ancak tüm dünyada, ülkemizde de kuraklığa ilişkin ciddi uyarılar var. O yüzden tüm depoların, boru hatlarının, sulama tekniklerinin gözden geçirilmesi, israfın mutlaka gündem yapılıp uzak durulması gibi kuraklığa ilişkin tedbirlerin artırılması lazım. Hem bireysel anlamda, hem kurumsal anlamda, hem de tüm ülke genelinde kuraklığa karşı adımlar atmak zorundayız. Biliyoruz ki tarımdaki en büyük risk, tüm dünyada olduğu gibi önümüzde duran kuraklık endişesi. Bu nedenle doğru yatırımı, doğru ürünü üretmeyi, tarım sektörünün altyapısındaki bazı tedbirleri almayı önümüze koymak durumundayız. Kaliteli yem, kaliteli bitkide en büyük iddiamız olması gerekiyor. Çok büyük depremler yaşadık. Yaraları ivedilikle sarmak adına ilk gündemimiz deprem olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.