SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

KÜLTÜR KÖPRÜSÜ KURUYORUZ (12.04.2021)

Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan ve Bireysel Mesleki Gelişim ve Koçluk Araştırmaları Derneği Başkanı Mustafa Aydın Başar, dernek faaliyetleri ve topluma olan katkılarına ilişkin Kaleninsesi Gazetesi’ne özel olarak açıklamada bulundular.
Haber Giriş Tarihi: 12.04.2021 09:38
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan yaptığı açıklamada; “Ekonomik maddi yardım, barınma yardımı gibi konularda öğrencilere destek olmaya çalışıyoruz” derken, Bireysel Mesleki Gelişim ve Koçluk Araştırmaları Derneği Başkanı Mustafa Aydın Başar ise; “Üniversite öğrencileri düzeyinde koçlukla ilgili beceri kazandırma eğitimleri gibi temel çalışmalar gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Ülkemizin güzelliklerini keşfetsinler”

Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan, derneğin 2012 yılından beri hizmet verdiğini belirterek; "Derneğimizin federasyonu var, Türkiye'de farklı derneklerin birleştiği UDES adı altında bir federasyonumuz var. Amacımız ise Türkiye'ye gelen uluslararası öğrencilere yardım etmek. Sosyal uyumlarından tutun da rehberlik çalışmaları, ekonomik maddi yardım, barınma yardımı gibi konularda öğrencilere destek olmaya çalışıyoruz. Toplumla uyumlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz, sosyal uyumlarına çeşitli aktivitelerle destek olmaya çalışıyoruz. Böylece hem ülkemize geldiklerinde, ülkemize düşmanlık beslemesinler, hem de bizim ülkemizin güzelliklerini görmelerine katkı sağlıyoruz." dedi.

“Dünyanın her yerinden geliyorlar”

Bir çok ülkeden öğrencilerin ülkemize geldiğinden söz eden Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan; “Bir çok ülkeden, farklı ülkelerden öğrenciler geliyor ama çoğunlukla Afrika, Asya, Güney Asya, Endonezya, Bangladeş, Afganistan, Pakistan, İran, Ortadoğu ülkeleri, Afrika ülkeleri, Balkanlardan çok sayıda öğrenciler geliyor. Bunların dışında da farklı ülkelerden öğrenciler geliyor. Dünyanın her yerinden ülkemize gelen öğrenciler var.” diye konuştu.

“Sonuna kadar destek oluyoruz”

Öğrencilerin her anında yanında olduklarını, bir derdi sıkıntısı olduğunda onları desteklediklerini belirten Dernek Başkanı Ahmet Arıcan; “Öğrenciler buraya geldiklerinde eğer derneğimizi biliyorlarsa dernek çalışmalarına katılıyorlar, en azından burada yalnız olmadıklarını biliyorlar, kendileri gibi farklı öğrencilerin olduğunu biliyorlar. Başı derde düştüğünde, sıkıştığı zaman konuşabileceği, dertleşebileceği insanların var olduğunu biliyorlar. Temel ihtiyaçları olduğu zaman bizlerin yanlarında olduğunu biliyorlar. Ekonomik ihtiyacı olduğunda gelip destek isteyebiliyorlar, farklı bir problemi olduğunda derdini açabileceği, çözüm bulunacağını bildiği bir kurumun arkasında olduğunu biliyorlar. Bunu bildiklerinde de çok daha rahat, özgüvenli bir şekilde hareket ediyorlar, öğrencilerin kafası rahat oluyor açıkçası. Arkalarında birinin olduğunu hissedebilmesine yardımcı oluyoruz” şeklinde konuştu.

“Kültürel, sosyal ve akademik gelişim”

Öğrencilerin hem akademik hem sosyal gelişimlerine büyük oranda katkı sağladıklarına dikkat çeken Başkan Ahmet Arıcan; “Bir yıl süren bir projemiz vardı, bu proje Gençlik Spor Bakanlığının desteklediği bir projeydi. 'Gençler El Ele Aydınlık Geleceğe' adı altında sosyalleşmelerine yönelik bir projemiz vardı. Anadolu turu yapmıştık öğrencilerimizle birlikte bir otobüsle. Beş tane şehir gezdik bu tur kapsamında. Bu öğrencilere yönelik çeşitli yarışmalar düzenlemiştik, eğitim çalışmaları kursları yapmıştık, geziler yapmıştık. Bunların dışında Türk aile yapısını tanımaları açısından farklı ailelere akşam ziyaretlerine gitmiştik öğrencilerimizle birlikte. Bu tür çalışmalarımız oldu, bu öğrencilerin hem kültürel hem akademik hem sosyal gelişimlerine yardımcı olduk bu zamana kadar.” ifadelerini kullandı.

“Pandemi bizi baltaladı”

Pandemi sürecinin derneğe olan etkilerinden söz eden Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan, dernek faaliyetlerini bir süreliğine askıya aldıklarını dile getirerek; “Pandemi tüm insanlığı etkiledi. İnsanların sosyal yaşamlarını büyük bir sekteye uğrattı. Bizim yaptığımız etkinlikler de bir araya gelmek amacıyla yapılıyor. Pandemi de bunu baltaladı, biz kurslarımızı yapamaz olduk, öğrencilerle yapacağımız etkinlikleri yapamadık, bir araya gelemedik ve öğrenciler uzaktan eğitim almaya başlayınca öğrencilerin bir kısmı kendi ülkelerine gitmek zorunda kaldılar. Şuanda pandeminin etkisi nedeniyle faaliyetlerimizi etkinliklerimizi yapamıyoruz. Bir müddet erteledik, normal hayata dönmeyi bekliyoruz.” dedi.

“Eski faaliyetlerimize döneceğiz”

Koronavirüsün hayatımızdan tamamen çıktığında öğrencilerle birlikte bir piknik düzenleyeceklerini ve tekrar bir araya gelmek için çalışmalara başlayacaklarını belirten Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan, sözlerine şu şekilde devam etti; “Pandemi süreci bittiğinde, virüs hayatımızdan tamamen çıktığında ilk önce öğrencilerimizi bir araya toplayacağız. Çünkü biz onları özledik, onlar da bizi özledi. Bir araya geleceğiz, hasret gidereceğiz. Öğrencilerimizle birlikte bir piknik gibi etkinlik düzenleyeceğiz. Bunun dışında öğrencilerimizle irtibata geçmemiz gerekiyor, şuanda biz onlarda haber alamıyoruz. Çoğu ülkesinde, belki vefat etmiş olanlar bile olacaktır bunların içerisinde. Bu zamana kadar öyle bir haber almadık gerçi ama olabilir de bu durum. Öğrencilerimizden haber alacağız, tekrar eski faaliyetlerimize döneceğiz inşallah.”

“Gıda yardımına devam edeceğiz”

Ramazan ayında öğrencilere gıda yardımı yapacaklarını kaydeden Başkan Arıcan; “Özellikle Ramazan ayında Türkiye'de kalan öğrencilerimiz sıkıntı yaşıyorlardı. Bu Ramazan ayında da yine aynı sıkıntıyı yaşayacaklar sanırım. Çünkü buraya ekonomik sıkıntısı olan ülkelerden geliyor öğrencilerimiz. Pandemi süreci bütün dünyada ekonomiyi çok etkilediği için öğrencilerimizi bu şartlarda karşılamakta zorlanıyorlar. Ülkelerine dönemedikleri için Ramazan ayında da gıda yardımı gibi yardımlarla destek olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

EBEVEYN EĞİTİMİNE İLGİ BÜYÜK

Bireysel Mesleki Gelişim ve Koçluk Araştırmaları Derneği Başkanı Mustafa Aydın Başar, Kaleninsesi Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Derneğin 2011 yılından beri hizmet verdiğini belirten Başkan Başar; "Derneğimizin amacı özellikle kişilerin bireysel gelişimleri yanında, kurumsal ve mesleki açıdan da gelişimlerine destek olmak ve özellikle bu koçlukla ilgili bir kısım yeterlilikler kazandırmaya yönelik çalışmalar yapmak. Bir taraftan da koçluk çok popüler bir kavram ve neredeyse her işle uğraşan yanına bir koç eklemesi yapıyor. Yaşam koçu, beslenme koçu, doğum koçu, emzirme koçu gibi kavramları, meslek faaliyeti yapmak isteyen herkes kullanıyor. Biraz bu alanda düşüncesiz bir durum söz konusu. Bunları biraz daha akademik ve bilimsel bir çerçeveye oturtmak amacıyla bu tür faaliyetlere yönelik bir çalışma başlattık." dedi.

“Sertifika eğitimleri yaptık”

Bireysel Mesleki Gelişim ve Koçluk Araştırmaları Derneği’nin amaçları doğrultusunda bu güne kadar gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahseden Başkan Mustafa Aydın Başar; “Pandemi süreci biraz sıkıntılı geçti ama bugüne kadar yaptığımız bir çok faaliyet oldu. Özellikle üniversite öğrencileri düzeyinde koçlukla ilgili beceri kazandırma eğitimleri gibi temel çalışmalar, bunun yanında koçlukla ilgili bir kısım araştırmalar yaptık, koçluk yeterlilikleri ile ilgili, öğretmenlerin, yöneticilerin koçluklarına yönelik yeterlilikleri nedir buna dönük eğitim çalışmaları yaptık. Değişik gruplara sertifika eğitimleri yaptık ve bu konuda yetişmiş bayağı bir arkadaşımız oldu Çanakkale'de.” ifadelerini kullandı.

“Kişisel gelişim anlamında katkılarımız var”

Bireysel Mesleki Gelişim ve Koçluk Araştırmaları Derneği’nin bireylerde oluşturduğu olumlu izlenimlere değinen Başkan Mustafa Aydın Başar; “Kişisel gelişim anlamında katkılarımız var. Bu eğitimlerden geçen arkadaşlarımızın ifadelerini paylaşacak olursam kişisel gelişimlerine hatta evli olanlar kendi çocukları ile olan ilişkilerine dönük önemli bir katkılarının olduğunu söylüyorlar. Bunun yanında bu çalışmaları profesyonel anlamda sürdüren arkadaşlarımız var. Bu eğitimlerimizde en önemli boyutlar ebeveyn koçluğu programımız. Bu program altı yıl süreyle küçük gruplar halinde otuz kişiyi hatta yirmi beş kişiyi geçmeyecek gruplar halinde sürdürdük. Ebeveyn koçluğunda veliler çocuklarının eğitimi, gelişimine yönelik, öğrenme süreçlerine yönelik, bir kısım yeni bakış açıları kazandı ve bunları çocukları ile olan ilişkilerinde hayata geçirdiler. Ama dediğim gibi bunu profesyonel boyuta taşıyan değişik eğitim kurumlarında bu sertifikasıyla hizmetini yürüten arkadaşlarımızın olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

“Faaliyetlerimiz askıya alındı”

Pandemi sürecinin derneği olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Başkan Mustafa Aydın Başar,  faaliyetlerin askıda olduğunu, fakat kendisinin yürütmekte olduğu bir projeye değindi. Başkan Başar; “Pandemi süreci bizim faaliyetlerimizin askıya alınmasına sebep oldu. Şuan rutin bir kısım yarışmaların ötesinde veya toplantıların ötesinde herhangi bir faaliyet gösteremiyor ve bir süre daha böyle devam edecek. Tabi benim kişisel anlamda yürüttüğüm uzaktan bir projem var. Uzaktan eğitim kapsamında yürütüyorum ama o da çok sınırlı bir çalışma olarak devam ediyor. Yani bir faaliyet yok, tamamen askıda olma gibi bir durumumuz var açıkçası.” diye konuştu.

“Geliştirdiğimiz bir öğrenci koçluğu projesi var”

“Bir iyileşme olursa geliştirdiğimiz bir öğrenci koçluğu, eğitim koçluğu projesi var” diyen Dernek Başkanı Başar;  “Onu yaygınlaştırmak ve yine tam pandemi öncesinde planlama aşamasında kalan Güney Marmara Kalkınma Ajansı'na bir proje sunmak ile ilgili düşüncemiz vardı ama onu hayata geçiremedik. Normalleşme sürecine girersek, çünkü bu proje doğrudan temasa dayalı iletişime dayalı bir grup çalışması şeklinde dezavantajlara yönelik bir çalışma projesi. Pandemi bitiminde bunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Koçluk kavramı meslek özelliği kazandı”

İleriye dönük projelere de değinen Bireysel Mesleki Gelişim ve Koçluk Araştırmaları Derneği Başkanı Mustafa Aydın Başar; “Çalışmalarımızı biraz bu koçluk alanında disipline etmek istiyoruz. Koçluk kavramı meslek özelliği kazandı, bununla ilgili yasal düzenleme de yapıldı ama dediğim gibi hala piyasada herkes iki saatlik bir eğitimle bile kendini yaşam koçu, beslenme koçu olarak görebiliyor. Bunun böyle olmadığını, daha uzun soluklu eğitimler, sertifikasyon gereken eğitimler olabileceğini yaymaya dönük çalışmalarımız olacak. Bunlara devam edeceğiz normalleşme sürecine geçtiğimizde.” ifadelerini kullandı.  

Sedef Cansu Karakuş

 

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar