SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Konteynerler köylere dağıtıldı (21.06.2021)

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde hayata geçirilen Zirai İlaç Ambalaj Atıklarının Toplanarak Bertaraf Edilmesi Projesi kapsamında Merkez ilçeye bağlı köylere toplamda 50 konteyner düzenlenen tören ile gönderildi.
Haber Giriş Tarihi: 21.06.2021 15:59
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen törene Çanakkale Vali Yardımcısı Abdullah Köklü, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Gökhan Baştürk, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, köy muhtarları ve şube müdürleri katıldı. 2017 yılında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelendirilerek 2018 yılında Bayramiç ilçesinde bulunan 15 köye ve 4 mahalleye konteynerler gönderilmişti. 2019 yılında projeye Ezine’de dahil edilerek 30 köy 7 mahalleye 45 adet konteyner alınarak proje uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında 2018 yılından bugüne kadar 14 bin 420 kg kullanılmış boş zirai ilaç ambalaj atığı toplanarak Balıkesir’e bertaraf edilmesi için gönderiliyor. Çanakkale’ye bağlı olan 24 köyünde projeye dahil edilmesiyle 50 konteyner daha köylere gönderildi. Öte yandan projeye ileriki yıllarda Eceabat, Gelibolu, Lapseki ve Ayvacık ilçelerinin de dahil edilmesi planlanıyor.

Karadağ; “300 bin adet zirai ilaç ambalajını doğaya atılmadan topladık”

Törende konuşan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “Biz 2017 yılında çok kıymetli bir projeye imza attık. İlk olarak Bayramiç’te 15 köyü ve 4 Mahalleyi kapsayacak Zirai İlaç atıklarının bertaraf edilmesi projesiydi. Biz orada yine özel idaremiz, İl Müdürlüğümüz, Belediye Başkanlığımız ve muhtarlarımızla ciddi bir projeye imza attık. Projeyi hala devam ettiriyoruz ve başarılı bir şekilde devam ediyor. Aynı zamanda bu 3.5 sene içerisinde baktığımız zaman toplamda 15 ton civarında zirai ilaç atığını biz toplayıp bertaraf ettik. Yani sayısal olarak bunu verecek olursam yaklaşık 300 bin adet zirai ilaç ambalajını biz doğaya atılmadan toplamışız. Buda çok önemli bizim için. Geçen yıl Ezine Çeltik Komisyonu, kaymakamlık, il müdürlüğümüz orada da bir proje yaptık. Bayramiç projesine onu ekledik. Yani 45 tane daha konteyner aldık ve zirai ilaçlamanın yoğun olarak yapıldığı 37 yerleşim bölgesine yerleştirerek bu projenin içerisine dahil ettik. Bu sene de yine merkez köylerimizden 24 köyümüze 50 tane konteynerleri muhtarlara teslimini yapacağız.” dedi.

“Bir yılda yaklaşık olarak bin 800 ton zirai ilaç kullanımı var”

Projenin yaygınlaşarak devam edeceğini ve ilaç üreticilerinden de yardım beklediklerini belirten Karadağ; “Çanakkale’de bir yılda yaklaşık olarak bin 800 ton zirai ilaç kullanımı var. Çok ciddi bir rakam, bunu ambalaj sayısı olarak düşünürsek 3 Milyon 650 bin adete tekabül ediyor. Ambalaj ağırlığı üzerinden gidersek yine bin 800 ton ambalaj atığının burada kullanıldığını ve bunun birçok yerde gelişi güzel doğaya bırakıldığını biliyoruz. İnşallah Çanakkale olarak bir örnek teşkil ederek tüm ilgili kurumlarla birlikte devam ettireceğiz. Daha da yaygınlaştırarak bunu devam ettireceğiz. Biz bu projeyi 2017 yılından beri sürdürüyoruz. Burada bu ilaç üreten firmalarında çevre duyarlılığı içerisinde bizlere özellikle Türkiye’deki bütün illerimize ama biz başlattığımız için başta biz olmak üzere kendilerinden ciddi anlamda bir yardım bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaya; “Yaşadığımız coğrafya miras olarak bırakıldı”

Yaşadığımız coğrafyanın bize miras bırakıldığını ve bizden sonra gelecek olan nesillere de temiz bir şekilde bırakmamız gerektiğini ifade eden Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya; “Tanıtımı yapılmış olan projenin öncesi var. Biliyorsunuz 2017-2018 yıllarında Bayramiç bölgesinde ciddi bir şekilde Bayramiç Barajı’na çevre köylerinden sıkıntılı atıklar geliyordu. Buda Çevreye ciddi şekilde etkisi olan bir durumdu. Bunun farkına varıldı ve Bayramiç Barajıyla alakalı yanılmıyorsam 2018 yılında bu çalışmanın öncesi yapıldı ve orada ciddi şekilde Bayramiç Barajının üzerindeki o görüntü öncesine ve sonrasına baktığımızda ciddi bir şekilde ortaya bir fark çıktı. Bir görsel fark var birde ciddi şekilde orada canlıların korunması, doğanın korunmasıyla alakalı ciddi şekilde bir fark var. Dolayısıyla bize bizden önceki nesillerden yaşadığımız coğrafya miras olarak bırakıldı. Bizde bu mirası bizden sonraki nesillere aynı şekilde bırakmakla yükümlüyüz. Belli bir süreliğine bize bırakılmış bir coğrafya ve bu belli süre coğrafyamızı kirletmeden bizden sonraki nesillere bırakmamız için bu yönde yapılan çalışmalar çok kıymetli, çok önemli ve çok değerli buluyoruz. İnşallah bu konteynerleri alan arkadaşlarda köylerinde projeyi iyi yönetirler ve en azından bu ilaç atıklarından bölgemizi korumuş oluruz.” ifadelerini kullandı.

Kocaman; “Proje çok önemli”

Projeyi önemli bulduklarını kaydeden Taşlıtarla Köyü Muhtarı Selahattin Kocaman; “Zirai ilaç atıkları için gerçekleştirilen bu proje çok önemli. Köylerde çeşme başında ilacı dolduranlar ilaç kutularını çeşmelerin başına atıyordu. Her çeşmenin başında 10-15 tane atık görebilirsiniz. Bu projeyi gerçekleştirenlere teşekkür ederim. Bizim köyümüz ufak bir köy büyük köylerde bu durum daha çok oluyor. Projede emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar