SON DAKİKA
Hava Durumu

‘KİTAP İYİLEŞTİRİR’

Çanakkale’de Ceza İnfaz Kurumu kütüphaneleri için kitap bağışı kampanyası başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2023 13:41
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2023 13:41
https://www.kaleninsesi.com
‘KİTAP İYİLEŞTİRİR’

Çanakkale Adalet Sarayı’nda oluşturulan stantla ‘Kitap İyileştirir’ sloganıyla başlatılan kitap kampanyasına isteyenler, 15 Şubat tarihine kadar bağışlayacakları kitapları getirebilecek. Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin yaptığı açıklamada; pandemi döneminde de şunu bir kez daha anladık ki kitaplar insanlar için önemli bir dost oldu” dedi. Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutukluların kendilerini geliştirmeleri, boş zamanlarını etkin bir şekilde kullanmalarının yanında kitap gibi iyi bir dost edinmelerini sağlamak adına Bakanlığın ‘Kitap İyileştirir’ sloganıyla başlattığı kitap bağışı kampanyasının 15.02.2023 tarihine kadar devam edeceğini belirten Şahin, kampanya süreci boyunca Çanakkale Adalet Sarayı, 17 Burda AVM ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kampüsü Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezinde ve Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu Satış Mağazasında (Eski Hastane Yanı) kurulan kitap bağış stantlarına kitap bağışında bulunulacağını ifade etti.

Çanakkale Adalet Sarayı’nda oluşturulan stantla "Kitap İyileştirir" sloganıyla başlatılan kitap kampanyası etkinliğine Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Eray Doğan, Başsavcı Vekili Behçet İşlek, Cumhuriyet Savcısı Kürşat Albayrak, Jandarma Eğitim Alay Komutanı Ufuk Yetiş, Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Kağan Gençer, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Yılmaz, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammet Mermer ve il protokol üyeleri katıldı.

Kampanya ile ilgili yapılan bilgilendirmede; “Ceza infaz kurumu kütüphanelerinde 1.330.000 adet yayın bulunmaktadır. 2022 yılında, hükümlü ve tutuklularca ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 2.126.271 adet kitap ödünç alınmıştır. Hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanan “Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı İş Birliği Protokolü” 24 Ekim 2019 tarihinde imzalanmıştır. Bu protokol ile birlikte, hükümlü/tutuklular halk kütüphanelerindeki 17 milyon yayına erişim imkânına kavuşmuştur. Protokol’ün imzalandığı günden bugüne kadar halk kütüphanelerinden toplam 600.960 adet kitap ödünç alınmıştır. Ceza infaz kurumlarında temel eğitimden yükseköğretime, sosyal ve kültürel etkinliklerden iş ve meslek eğitimlerine, psiko-sosyal yardım programlarından manevi rehberlik eğitimine kadar birçok alanda iyileştirme faaliyetleri yürütülmektedir. Ceza infaz kurumlarının tamamında kütüphane bulunmaktadır. Hükümlü ve tutuklular istedikleri yayını talep ederek okuyabilmektedirler. Ayrıca, Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan İş Birliği Protokolü ile il/ilçe halk kütüphanelerindeki yayınlardan da yararlanabilmektedirler. 2022 yılında hükümlü ve tutuklular Ceza İnfaz Kurumu kütüphanelerinden 2.126.271 adet kitap temin etmiştir. Adalet Bakanımızın talimatları doğrultusunda, yayın sayısı yetersiz olan ve yeni açılan ceza infaz kurumlarındaki kütüphanelere öncelik verilmek kaydıyla ülke genelinde 31 Mayıs 2021 tarihinde "Bir Kitap, Bir Umut"  sloganıyla başlatılan “Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası” 18 Haziran 2021 tarihinde sona ermiştir. Kampanya süresince 216 stantta ve kitap kumbaralarında toplam 256.376 adet kitap toplanmıştır. Önümüzdeki yıllarda da kitap bağış kampanyalarının geleneksel olarak düzenlenmesi planlanmaktadır.  Bu kapsamda 2023 yılında "Kitap İyileştirir..." sloganıyla “Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası” düzenlenecek olup 10.01.2023 tarihinde saat 14:00’te yapılacak ilk kitap bağışı ile kampanya süreci başlatılmıştır. 15.02.2023 tarihine kadar devam edecek Kampanya süreci boyunca Çanakkale Adalet Sarayı, 17 Burda AVM ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kampüsü Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezinde ve Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu Satış Mağazasında (Eski Hastane Yanı) kurulan Kitap Bağış Stantlarına kitap bağışında bulunulacaktır” denildi.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.