SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırsal ekonominin geliştirilmesi için 20 milyon TL destek

GMKA “Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” ilan edildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2022 14:50
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2022 14:50
https://www.kaleninsesi.com
Kırsal ekonominin geliştirilmesi için 20 milyon TL destek

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) olağan Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda alınan karar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinesinde çalışmalarını yürüten GMKA, Güney Marmara Bölgesinde (TR22) 20 milyon TL bütçeli Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nı ilan etti. Troya Müzesi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış,  GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç ve GMKA Birim Başkanları katılım gösterdi. Toplantıda GMKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanlığı, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’a geçerken alınan kararla; Bölgede kırsal kesimde üretkenliğin artırılması, tarımda yenilikçiliğin ve ortak iş yapma kültürünün geliştirilmesi amacıyla Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ilan edildi.

Ajans çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda 20 Milyon TL bütçeli GMKA Mali Destek Programı da ilan edilerek başvuru rehberi doğrultusunda asgari destek tutarının 300.000 TL, azami destek tutarının 2 milyon TL olarak belirlendiği programda; kamu kurumları ve sanayi, ziraat, ticaret odaları ve borsaları ile kooperatif ve birlikler programa başvuru yapabilecek. Başarılı kooperatif ve birlik projeleri azami %90, kamu kurumları ve oda ve borsaların projeleri ise azami %75 oranında desteklenecek.

Programın önceliklerini; kırsal alanda üretilen tarımsal ürünlerin katma değerinin artırılması, tarımda yenilikçi teknolojilerin ve yöntemlerin Bölgede yaygınlaştırılması, yenilenebilir enerji kullanımı gibi kaynak verimliliğini artıracak uygulamaların gerçekleştirilmesi ve kırsalda faaliyet gösteren üreticilerin örgütlenme kapasitelerinin geliştirilmesi oluşturuyor.

Programda “Genç İstihdamı” ve “Sosya Ekonomik Gelişmişlik” konularının öncelenmesi hedefleniyor. İlan edilen destek programı ile tarımsal alanda faaliyet gösteren kooperatifler ve birlikler başta olmak üzere, sektöre doğrudan katkı sağladığına inanılan kurum ve kuruluşlar hedeflenmiş ve kırsal alanda üretilen tarımsal ürünlerin katma değerinin artırılmasına, bu amaca hitap edecek şekilde yenilikçi teknolojilerin ve yöntemlerin yaygınlaştırılmasına ve kaynak verimliliğine hitap eden yenilenebilir enerji kullanımı gibi faktörlerin değerlendirilmesine yönelik bir kurgu hazırlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 yılı için belirlediği “Genç İstihdamı” temasının, bölge içi ve dışı göçün engellenmesi ve kırsal ekonominin geliştirilmesine doğrudan sağlayacağı etkiler görülmekte olup, genç istihdamı içeren projeler ile programın yaratacağı etkinin büyümesi bekleniyor.

Programda genç istihdamının yanı sıra, öncelenmesi hedeflenen bir diğer konu sosyo-ekonomik gelişmişliktir. Program kapsamında SEGE-2022 (Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik) listesinde alt sıralardaki ilçelere yönelik puan avantajı söz konusu olacak. Bu doğrultuda özellikle ana faaliyeti 3. 4. ve 5. düzey ilçelerde gerçekleştirilecek projeler ile bölgeler arası eşitsizliklerin giderilmesine olumlu yönde katkılar sağlanması hedefleniyor.

GMKA resmi internet sitesi www.gmka.gov.tr adresi üzerinden açık destek programları bölümünden programın başvuru rehberi ve diğer detaylara ulaşılabilmektedir. Başvuruların Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden alınacağı programda son başvuru tarihi ise 12 Aralık 2022 olarak belirlendi.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.