SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

KİRAZ ÇATLADI DEĞERİ DÜŞTÜ (14.06.2021)

Çanakkale'nin önemli kiraz üretim merkezlerinden Lapseki ilçesinde, çay bardağı boğumundan geçmeyen kirazların hasadı yapıldı. Yağmur nedeniyle kirazda çatlamalar meydana geldiğini belirten Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim; “Buda pazarın değerini düşürdü” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 14.06.2021 10:48
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Kiraz ve şeftali üretimiyle öne çıkan Lapseki ilçesi, meyve yetiştiriciliğinde önemli bir merkez konumunda yer alıyor. Lapsekili üreticiler tarafından toplanan kirazlar İstanbul'a hallere gönderilirken, Lapseki'nin lezzeti ve iriliğiyle meşhur kirazları buradan da tüketicinin sofralarına ulaştırılıyor. Lapseki’nin meşhur kirazı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim; “Geçen seneye göre fiyatlar düştü. Bu yılda ilk hasatlar sırasında 20 liradan alım gerçekleşti ama sonra fiyatı düşürdüler. Kirazda yağmur nedeniyle çatlamalar meydana geldi. Buda pazarın değerini düşürdü. Bu yıl kirazlarda hastalık, çürüme var. Bu da yağmurlardan dolayı. Bu da pazarın verimini değerini düşürüyor” dedi.

“VERİMDE AZALMA VAR”

“Bu sene kirazın veriminde de azalma var” diyen Sevim; “Kimi ağaçlarda hiç yok. Tabi bu durum yılla ilgili. Mevsimsel bir olay. Rekoltede düşük olacak. Lapseki Devi de yeni yeni çoğalmaya başladı. Asıl ağırlık Ziraat 900 kirazında” şeklinde konuştu. Her yıl düzenlenen Lapseki Kiraz Yarışması’na da değinen Sevim; “Yarışmada iki kategoride olacak. Biri Lapseki Devi diğeri Napolyon kirazı. Lapseki Devi daha iyi olur. Kalibresi büyük oluyor. Başka bir değişiklik yok. Napolyon kirazına göre daha hassas bir kiraz. Hava değişiminde, iklim kötü gittiğinde hemen çatlama yapıyor” ifadelerini kullandı.

GÜNDÜZ; “10 LİRANIN ALTINDAKİ FİYAT BEKLENTİYİ KARŞILAMAZ”

Geçen seneye oranla kiraz alım fiyatlarının düştüğünü belirten Kiraz üreticisi Cihat Gündüz ise; “Hal şuan yoğun. Hareketlilik olur. Şuan piyasa düştü. Geçen sene 20-25 liradan kirazı alıyorlardı. 15 lira civarı ihracat alıyor. İstanbul'da da 20-25 liraya satılıyor. Fiyatlar düştü. Şuan için giderleri, beklentiyi karşılıyor. Ama 10 liranın altı karşılamaz" diye konuştu.

“KİRAZLARDA ÇATLAMALAR MEYDANA GELDİ”

Geçtiğimiz günlerde sağanak yağışında ürünleri olumsuz etkilediğini dile getiren Gündüz; "Benim kirazlarımda çatlamalar meydana geldi. Bazı cinslerde zayiat var. Ziraat 900 dediğimiz türde çok çatlama yok. Kiraz kalitesi iyi. Türkiye çapında çoğaldığı için biraz düştü. Rekolte çoğaldığı için biraz fiyatları düştü” ifadelerini kullandı.

“İHRACAT ŞİRKETLERİNİN OYUNU”

Gündüz sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Yüzde bir iki de sinek çıkıyor ama çok küçük rakam. Üretici açsından kötü bir tablo yok. Fiyatı düşürmek için yapılan, ihracat şirketlerinin oyunu. Çatlayan kirazlar iç piyasada aroma ve hoşaf olarak değerlendiriliyor.”

Damla Yeltekin  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar