SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

KAŞDEMİR; “DÜNYA’NIN EN ÖNEMLİ DALIŞ MERKEZİ OLACAĞIZ” (23.06.2022)

2021 Ekim ayında açılışını gerçekleştiren Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı, 1. Dünya Savaşı temalı ilk ve tek su altı parkı olması sebebiyle dikkat çekiyor. Ziyaretçilerini ağırlayan Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Çok önemli bir sualtı parkı oluşturduk. Çok yakın zamanda Dünya’da dalış turizmi denildiği zaman akıllara ilk Çanakkale gelecek ve Dünya’nın en önemli dalış merkezi olacağız” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 23.06.2022 09:01

Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2022 09:01

kaleninsesi.com

Kaleninsesi Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı; şu anda Dünya’da bir ilk ve tek. 1. Dünya savaşı temalı Dünya’da ilk sualtı parkı oluşturduk. Çok güzel çalıştık. Çok merak edilen bir yerdi sualtı dünyası, dalış dünyası, dalgıçlar çok merak ediyordu. Dünyada çok büyük bir talep vardı; burayı görmek için, dalmak için, denizi altından görmek için. Savaşın izlerini yakından görmek gibi bir talep vardı Dünya’da. Biz de dalgıç sektörünü araştırdık; dalgıç camiası gerçekten çok geniş bir alan ve dünyadaki örneklerine bakılınca Çanakkale çok merak edilen ve arzu edilen bir yerdi. Hemen Alan Başkanlığı olarak çalışmalara başladık; ilgili kurumlarımızla görüşmelerimizi yaptık. 4 yıl gibi bir süreçte hem bilimsel çalıştık hem de çok dikkatli çalıştık. Ve dünyanın en büyük sualtı parklarından biri olacak Gelibolu Sualtı Parkı’nı ortaya çıkardık, açılışını yaptık. Şu anda hızlı bir şekilde kafileler, dalgıç camiası gelmeye başladı. Yabancı turistler çok geliyor” dedi.

“Dünya’da dalış turizmi denildiğinde akıllara ilk Çanakkale gelecek”

Çanakkale olarak büyük bir işe imza attıklarını ifade eden Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir; “Büyük bir iş başardık. Sadece Türkiye’de değil Dünya’da da çok önemli bir sualtı parkı oluşturduk. Çok yakın zamanda Dünya’da dalış turizmi denildiği zaman akıllara ilk Çanakkale gelecek diye bunu açık ve net, iddialı bir şekilde söylüyoruz. Çanakkale’ye de çok büyük bir turizm yatırımı kazandırmış olduk. Hem Çanakkale’ye hem de Türkiye’ye kazandırmış olduk” diye konuştu.

 

“Tarihi Sualtı Parkı bir prestij projesidir”

“Dolayısıyla Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı bir prestij projesidir” diyen Kaşdemir; “Bizim için, büyük bir iştir. Dediğim gibi daha açılış yapılır yapılmaz kafileler gelmeye başladı. Yabancı turistler ile geniş bir kitle yakaladığımız zaman basını da davet edeceğiz. Ve hep birlikte gelen ziyaretçilerimize hoş geldiniz diyeceğiz” şeklinde konuştu.

“Dünya’nın en önemli dalış merkezi olacağız”

On dört ayrı dalış noktası bulunduğunu ve her dalış noktasının da bir hikayesinin olduğunu dile getiren Kaşdemir; “On dört ayrı dalış noktamız var. Dünya’da böyle bir yer yok. Her dalış noktasının da bir hikayesi var; insanlar hikayeyi merak eder, hikayeyi sever, hikayesi olan şeye hayranlık duyar; dolayısıyla bizim her bir batığımızın, her bir dalış noktamızın bir hikayesi var. Çok talep görüyor ve şu anda dünyada dalış acentalarının hemen hemen tamamı buraya yönelmeye başladı. Önümüzdeki günlerde Dünya’nın en önemli dalış acentalarını burada toplayacağız, büyük bir toplantı yapacağız. Dediğim gibi çok kısa bir zaman içerisinde bir Mısır Şarm El Şeyh gibi, bir Phuket Adaları gibi Dünya’nın en önemli dalış merkezi olacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

“En büyük dostumuz ziyaretçilerimiz”

“Bu seneki hedefimiz pandemi öncesi yani 2019 rakamları olan 3.000.000’u geçmek” diyen Kaşdemir; “Şu an zaten nisan mayıs ayı itibarıyla bu rakamların yarısını yakaladık, önümüzde bir yaz sezonu var; çok rahat yakalarız hatta 3.000.000’u bu sene geçeriz inşallah. Bizim en büyük dostumuz ziyaretçilerimiz. Geri dönüşlere gelecek olursak; bizi ziyarete gelen insanlar dönüşte elçimiz oluyor, aslında en büyük reklamcımız oluyor. Her gelen çok memnun kalıp dönüşte gittiği yere; ailesine, sokağına, caddesine, komşusuna, iş yerine aktarıyor ve dönüşte insanlar buraya gelme isteğiyle hareket ediyor. İnternet üzerinden de veri toplayabiliyoruz; Gelibolu tarihi alana olan tıklanma ile artışı da görebiliyoruz. Bizim en büyük hedef kitlemiz gelen ziyaretçi ve bizim için önemli olan memnuniyetleri. Eğer ziyaretçi buradan memnun bir şekilde ayrılırsa bu çok önemli” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz; Gelibolu Tarihi Alanı en çok ziyaret edilen açık hava müzesi yapmak”

Gelibolu Tarihi Alanı en çok ziyaret edilen açık hava müzesi yapmayı hedeflediklerini kaydeden Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Bizim bir hedefimiz, rüyamız, hayalimiz var. Şu ana kadar etrafa çok iyi bakıyoruz. Orijinalliği koruyup, geliştiriyoruz; yeni kaleler restore ediyoruz, ulaşımı kolaylaştırıyoruz, insanların daha rahat yeme, içme, barınma, dinlenme noktalarını arttırıyoruz ve modernleştiriyoruz. Alandaki hediye eşyaları daha modern bir hale getirdik, daha göze hitap eden bir hale çevirdik. Biz standartlarımızı hep arttırıyoruz ama dokuyu, özgünlüğü, orijinalliği bozmuyoruz. Bizim bir hedefimiz, rüyamız, hayalimiz var; Gelibolu tarihi alanı dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müzesi yapmak. Bu çok iddialı bir söz ama bunu yapacağız. Burası bir açık hava müzesi olacak ve dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müzesi olacak” diye konuştu.

 

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar