SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kaşdemir; “Biga’nın geçmişine bir ışıkta biz tutmayı hayal ediyoruz” (20.06.2021)

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biga’nın Dünya savaş tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve bu alanın düzenlenerek savaş alanı turizmine açılabileceğini belirtti.
Haber Giriş Tarihi: 20.06.2021 10:52
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, katıldığı “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” kitabının tanıtımında Biga hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Biga’nın tarihi hakkında çalışma yaptıklarını belirterek sözlerine başlayan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, yaptığı konuşmasında; “Bizler Türk milleti olarak, Tarih yapmaktan tarihi yazmaya fırsat bulamamış bir milletiz. İşte Tarih yapmaktan tarihi yazmaya fırsat bulmayan bu milletin evlatları şimdi bu büyük tarihi yazarak toplumsal hafızaya armağan etmeye başladılar. Bu ileriye doğru atılmış çok büyük bir adımdır. Çünkü her konuşmamızda Biga’nın geçmişiyle, tarihiyle sürekli övünürüz. Bununla beraber haklı bir gurur içerisine gireriz fakat böyle derli toplu ve arşive girmiş belgelerle somut bir külliyatı bir araya getirmeyi bugüne kadar pek başaramamıştık. Fakat daha önce yapılmış çalışmalar var saygı duyuyoruz. Bu çalışma beni gerçekten çok heyecanlandırdı. İnşallah bizde Biga’nın tarihiyle alakalı bir doçent tarihçi arkadaşımız çalışma yapıyor, pandemi dolayısıyla ortaya çıkaramadık ama birkaç ay içerisinde 14. yüzyıldan itibaren Biga’nın geçmişine bir ışıkta biz tutmayı hayal ediyoruz.”dedi.

“Dünya askeri tarihinde çok önemli bir yere sahip”

Dünya savaş tarihinin en önemli savaşlarından bir tanesinin Biga’da yaşandığını belirten Kaşdemir; “Biga belki turizm de biraz daha ileri doğru adım atabilir. Dünyanın çok iyi bildiği, Dünya askeri tarihinde çok önemli bir yere sahip olan ve bana göre de iki süper gücün karşılaştığı dünya savaşı hürriyetinde olan Granikos savaşı. O dönemin iki süper gücü Persler ve İskender’in ordularının kapıştığı bana ve birçok tarihçiye göre de Dünya tarihinin seyrinin değiştiği, Dünya tarihinin adeta yeniden yazıldığı bir kapışma olan bu savaşı belki biraz daha eşeleyebiliriz. Bununla alakalıda bir profesör askeri tarihçi çok önemli bilgilere sahip. Gerek harita gerek askeri terminoloji anlamındaki bilgilerle salgın sürecinde hareket kabiliyetimiz kısıtlandığı için buraya getiremedik ama en yakın zamanda buraya davet edeceğiz ve hep beraber savaş alanına giderek tam o dönemki orduları konuşlanmış haliyle daha iyi irdeleyerek, eksiklerimizi tamamlayarak belki savaş alanı turizmiyle alakalı bir adım atarız. Çünkü biliyoruz ki dünya da savaş alanlarını gezen bir topluluk var. Bu topluluk nitelikli bir topluluk, para harcayan o bölgelerde haftalarca kalan bir topluluk. Bizim haberimiz olmadan buraya toplantılar da yapılıyor. 1 otobüs geliyormuş 2 otobüs olur bu böyle böyle artar.”ifadelerini kullandı.

“Türk milletinin zihnine daha çok kazıyacak”

Bigalı Mehmet Çavuş belgeselinin yakın zamanda ortaya çıkacağını belirterek sözlerine devam eden Kaşdemir; “Bigalı Mehmet Çavuş diye bir dernek kuruldu, çok mütevazi bir ateş yaktı. O kıvılcım verilen destekler ile büyük bir alev oldu. Göreceksiniz inşallah bittiği zaman Türkiye’de ses getirecek ödül alacak ve Bigalı Mehmet Çavuş’u bütün Türk milletinin zihnine daha çok kazıyacak, daha çok bilinir hale getirecek bir belgesel ortaya çıkıyor. Çok yakın bir zamanda bunu herkesle paylaşırız ve Bigalı olmanın, Bigalı Mehmet Çavuş’un bir hemşerisi olmanın gururunu beraber yaşarız.”şeklinde konuştu.

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar