SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kart; “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” (11.04.2021)

Çanakkale İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi, İskele Meydanı’nda bir araya gelerek İstanbul sözleşmesinin fesih edilmesine tepki gösterdi. İnisiyatif adına konuşan Kart, “Vardık, varız, var olacağız. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 11.04.2021 14:35
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılma kararının ardından tepkiler sürüyor. Çanakkale İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi, fesih kararının geri çekilmesi için 2 haftadır İskele Meydanı’nda imza topladı. Basın açıklamasına Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy da katıldı. Covid-19 pandemisi nedeniyle imza kampanyasını askıya alan İnisiyatif adına konuşan Simay Ada Kart, “Bugün burada tekrar İstanbul Sözleşmesi bizimdir demek için bir aradayız. Şiddetin kanıksandığı, artık olağan bir durum haline geldiği bugünlerde kendimizin, sevdiklerimizin ve geleceğimizin devlet tarafından korunuyor olması bizim en büyük hakkımız” dedi.

“İstanbul Sözleşmesini 2011 yılında alkışlarla duyuranlar, bugün sözleşmenin toplumu yozlaştırdığından dem vuruyor. Kutsal aile kavramlarının kirlendiklerini öne sürüyorlar” ifadelerine yer veren Kart, “’Hamile kadın sokakta gezmesin’ diyen, başı açık kadını ‘perdesiz ev’e benzetenler toplumu yozlaştırır. Komşusu açken tok yatamayan toplumu, komşusunun kiminle yattığını sorgulayan, kimi seveceğine karar veren hale getirenler toplumu yozlaştırır” şeklinde konuştu.

“Ben yaşamak istiyorum”

Kart, “Kız kardeşlerim, bugün sahip olduğumuz hakları almak için birçok kız kardeşimiz kimliğinden, kişiliğinden ve hatta yaşamından oldu. Bir anne boğazı kesildikten sonra çocuğunun gözlerine bakarak ‘Ben yaşamak istiyorum’ diye haykırdı. Biliyoruz ki şu an sessiz kalan, hareket edemeyen ve hatta hayatını kaybeden,  ismini bile bilmediğimiz birçok kız kardeşimizin,  farklı olduğu için sokaklarda sürüklenerek hayatları ellerinden alınanların nefesi burada” dedi.

“İnatla tekrarlayacağız”

Kadın cinayetlerine tepki gösteren Kart, “Bu öfke bizi daha çok örgütlenmeye, daha güçlü adımlar atmaya götürecektir. Tecavüz ve öldürülme korkusu olmadan, rahatça sokaklarda var olabileceğimiz yarınları kurmak için bu mücadeleyi devam ettirecek, üretecek, hayatın içinde var olacak ve bizi eve kapatmak için çaba sarf eden bütün herkese inatla tekrarlayacağız. Vardık, varız, var olacağız. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz” diye konuştu.

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar