SON DAKİKA
Hava Durumu

Karesi’de yaşayan alzheimer hastalarına GPS saati

Balıkesir Karesi Kaymakamlığı ve Karesi Belediyesi, ilçede yaşayan alzheimer, demans hastaları, zihinsel engelli çocuk ve yetişkinlerden oluşan 100 kişiye kaybolmaması için GPS saati takılacak.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2018 15:28
https://www.kaleninsesi.com
Karesi’de yaşayan alzheimer hastalarına GPS saati

Karesi Kaymakamlığı ve Karesi Belediyesinin ortak projesi ile kaybolma ihtimali bulunan alzheimer, demans hastaları, zihinsel engelli çocuk ve yetişkinlerin vakalarının önlenmesi için 'Nerede Olursan Ol Yanındayım’ projesini başlattı. Proje kapsamında ilçede yaşayan 100 vatandaşa kaybolmalarını önlemek amacıyla GPS saati takılacak. Saati takan hastalar, üzerinde bulunan düğmeye basarak acil yardım çağrısında bulunabilecek. 
Karesi Kaymakamlığı ve Karesi Belediyesi'nin uyumlu çalışması sonucunda yeni bir projeye daha imza attıklarını açıklayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Bu projeyi Karesi'de yaşayan ve aciliyet gerektiren ilk 100 vatandaşımız ile başlatıyoruz. Hastalarımız ve özel çocuklarımızın kollarına GPS takip saatleri takacağız, bu saatleri de takip edebilmeleri için aile yakınlarının telefonlarına yazılım yükleyeceğiz. Proje sayesinde Alzheimer, Demans rahatsızlıkları olan hastalarımızın evini unutma ve geldiği yolu bulamama sonucunda kaybolmalarını önleyeceğiz. Zihinsel engelli çocuklarda ve yetişkinlerde de benzer vakaların görülmesi üzerine projeyi biraz daha genişleterek insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak istedik" dedi. Başkan Yılmaz, 'Nerede Olursan Ol Yanındayım’ projesinin verimli olması sonucunda ihtiyaca göre GPS takip saat sayısının arttırılabileceğini söyledi. 
Kaybolma gibi acı haberlere son verebilmek adına proje oluşturulduğunu belirten Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, "Karşılaştığımız kötü örneklerin önüne geçebilmek için ortaya bu projemizi çıkardık. Karesi İlçesi'nde yaşayan alzheimer, demans rahatsızlığı görülen yaşlıların ve zihinsel engelli çocuklarımızın aileleri tarafından bilgisayarlar veya akıllı telefonlar yoluyla kolayca takip edilebilirliğini arttıracağız. Hem de bu tür vakalarda ilgili birimlerimizin ve sağlık kuruluşlarının anında harekete geçme ve gereklilik halinde intikalini sağlayabilmesini amaçlıyoruz. Pilot uygulamanın yerelde tamamlanarak ulusal ölçekte örnek teşkil etmesi istiyoruz" dedi. 
İHA 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.