SON DAKİKA
Hava Durumu

Karaismailoğlu; “Feribot çilesi 1915 Çanakkale Köprüsü ile sona erdi” (17.07.2022)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nden açılışının üzerinden daha 4 ay bile geçmeden 4 Temmuz’da 7 bin 31 araç, 8 Temmuz’da ise 14 bin 275 araç geçtiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2022 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2022 15:04
https://www.kaleninsesi.com
Karaismailoğlu; “Feribot çilesi 1915 Çanakkale Köprüsü ile sona erdi” (17.07.2022)

Güney Marmara Hattı’nın önemli demiryolu projesi olan; Osmaneli-Yenişehir-Bursa-Balıkesir Hızlı Tren projesinin yapımına hızla devam edildiğine dikkati çeken ve yaklaşık 500 metre uzunluğundaki T04 tünelinde ışığın görüldüğünü söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Diğer tünellerimizdeki çalışmalarımızı da kısa zaman içerisinde peş peşe tamamlayacağız. Çalışmalarımızı hız kesmeden 7/24 sürdürerek, 2,5 yıl içerisinde tamamlayıp, halkımızın hizmetine hızlı trenimizi açacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Osmaneli-Bursa-Bandırma-Balıkesir Hızlı Tren Hattı T04 Tüneli Işık Görme Töreni'ne katıldı; “15 Temmuz 2016’da, millî irademize kasteden, darbe yapmak isteyen hainlere karşı milletimiz dik durdu; bir oldu ve bir destan yazdı. Bundan 6 yıl önce, o hain darbe girişiminde şehit olan 251 kardeşimizi rahmetle anıyoruz. 15 Temmuz’da tanklara, uçaklara, meydan okuyan, hain mermilere göğsünü gerip gazilik mertebesine erişen kardeşlerimizi de saygı ve hürmetle anıyoruz. İradesine ve geleceğine sahip çıkan, devletinin, milletinin yanında olarak hainlere boyun eğmeyen, yarınlarımızın özgürlüğünü muhafaza ederken bizlerle omuz omuza duran bu aziz halkımız hizmetin, yatırımın en iyisini geleceğin en aydınlığını hak ediyor. Biz de sorumluluk alanımız olan ulaşım ve iletişim hizmetlerinde canla başla çalışıyor. Milletimize en iyisiyle hizmet etmek için gece gündüz demiyoruz” şeklinde konuştu.

“Dev ulaştırma projelerini başarıyla tamamladık”

Son 20 yılda, 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını dile getiren Karaismailoğlu, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Filyos Limanı, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi ve 1915 Çanakkale Köprüleri gibi dev ulaştırma projelerini başarıyla tamamladıklarını ve hizmete açtıklarını söyledi. Karaismailoğlu, “Ülkemizin doğusunu batısını, kuzeyini güneyinden ayırt etmeksizin, bütünsel kalkınmayı önceliklendiren, her bir vatandaşımıza fayda sunacak, yarınlarımızı garanti altına alacak yatırım anlayışını hayata geçirdik. 100 yıllık kalkınma ihtiyacımızı 20 yıla sığdırmayı başardık. Ülke genelindeki; bölünmüş yol uzunluğunu, 6 bin 100 kilometreden alıp 28 bin 664 kilometreye çıkardık. 1440 kilometre hızlı tren hattı yaptık. Toplam demiryolu ağını, 13 bin 50 kilometreye çıkardık. 2003 yılından itibaren ulaşım modları arasında dengeli bir dağılım sağlamak amacıyla, demiryollarımızı yeni bir anlayışla ele aldık. Ülke genelinde; 400 kilometrelik Ankara Sivas, 313 kilometrelik Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep, 508 kilometrelik Ankara-Afyon-Uşak-İzmir, 142 kilometrelik Ankara-Yerköy-Kayseri, 229 kilometrelik Halkalı-Kapıkule, 200 kilometrelik Aksaray-Niğde-Mersin ve 201 kilometrelik Bursa-Yenişehir- Osmaneli- Balıkesir hızlı tren hatlarının yapım çalışmalarına devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 “1915 Çanakkale Köprüsü’nden 4 Temmuz’da 7 bin 31 araç, 8 Temmuz’da 14 bin 275 araç geçti”

Yapılan büyük ulaşım ve iletişim yatırımlarının meyvelerini görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu; “İzmit Körfezi’ni otomobil ile mevcut yolu kullanarak geçmek bir buçuk saati, feribot ile geçmek ise feribota bindikten sonra 45 ila 60 dakika sürüyordu. Yoğun günlerde bekleme süresi saatleri buluyordu. Artık, Osmangazi Köprüsü’yle körfez 6 dakikada geçilebiliyor. 8 Temmuz’da Osmangazi Köprüsü’nden tam 80 bin 624 araç geçerek bir rekor kırıldı. Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu kadar aracın feribotla taşınması mümkün olamayacak, seyahatler kesintiye uğrayacak, ulaşım sağlanamayacaktı. İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate düşüren Osmangazi Köprüsü ve İzmir-İstanbul Otoyolu projesi ile 5 Temmuz-11 Temmuz tarihleri arasında toplam 2,5 milyon saat tasarruf sağladık. Yakıttan ise 1,5 milyon litre tasarruf elde ettik. Yakıttan, zamandan ve emisyondan sağlanan toplam tasarruf bedeli 85 milyon lirayı buldu. Yine Çanakkale Boğazı’nda da tarihte ilk kez kesintisiz karayolu bağlantısını sağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğaz geçiş süresi de 6 dakikaya indi. Saatler süren feribot çilesi 1915 Çanakkale Köprüsü ile sona erdi. Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan 2 milyar 545 milyon euro yapım maliyeti ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nden açılışı üzerinden daha 4 ay bile geçmeden 4 Temmuz’da 7 bin 31 araç, 8 Temmuz’da 14 bin 275 araç geçti. 8 Temmuz’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü 132 bin 377 araç kullandı. 8 Temmuz günü İstanbul Havalimanı’nı 1422 uçak 230 bin yolcu kullandı. İstanbul Havalimanı Avrupa’nın en yoğun ve en iyi havalimanı oldu. Antalya Havalimanı’nda 2 Temmuz’da 1026 uçak trafiği ile rekor kırmıştık. Kurban Bayramı’nın birinci gününde bu rekoru tazeledik. Toplamda 1034 uçak trafiğine hizmet verildi. Yolcu trafiği de toplam 182 bin 150 oldu. 20 yılda, 100 yıllık kalkınma ihtiyacını karşılamak her iktidara nasip olacak bir başarı değildir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sadece eşi benzeri görülmeyen bir eksiği kapatmakla kalmadık; ülkemizin önümüzdeki 30 yıllık altyapı ve haberleşme yatırımlarını da planladık.”

“Attığımız her adımı, birileri 20 yıldır baltalamak istiyor”

“Milletimize olan aşkımızı, Mavi Vatan’ımıza olan sevdamız, millî bağımsızlık ve ekonomi yolunda attığımız her adımı, birileri 20 yıldır baltalamak istemekte” diyen Karaismailoğlu, “Birileri; hesap, kitap yapmadan, yalan yanlış bilgi ve belgelerle, hayata geçirdiğimiz projelerin üretim, istihdam, ihracat ve kalkınmaya olan katkılarını hiçe saymaya çalışıyor. Tek umutları yalandır, iftiradır, çamur atmaktır. Tabii ki, projelerimizle ilgili yalan yanlış iftiralara, bu acizliğe gereken cevabı veriyor, milletimizin de neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt ettiğini gayet iyi biliyoruz. Bunlarla vakit kaybetmeye tahammülümüz yok. Yapacak daha çok işimiz var. Ulaşım ve iletişimde gelecek nesilleri düşünerek uzun vadeli, çocuklarımıza yarının güçlü Türkiye’sini hazırlayan makro planlamalarımızı yaptık” ifadelerini kullandı.

“Bizim içimiz rahat, her işimiz açık”

2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’nın hazırlanıp kamuoyu ile paylaşıldığını anımsatan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Planımıza göre; tüm yolcu taşımalarımızda, demiryollarımızın payını yüzde 1’den yüzde 6,2’ye; toplam yük taşımasında demiryollarının payını yüzde 5’ten yüzde 22’ye çıkaracağız. Hızlı Tren bağlantısına sahip olan il sayısını 8’den 52’ye yükselteceğiz. Yıllık yolcu taşımacılığını 19,5 milyondan 270 milyona ulaştıracağız. Emniyetli, hızlı, verimli ve etkin demiryolu ağımızın altyapısını tamamlayacağız. Demiryollarındaki toplam enerji ihtiyacının yüzde 35'ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağız. Bizler, ülkemizin her alanda imarı ve ihyası için 7/24 esasına göre çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz. Yaptığımız her bir ulaşım ve iletişim yatırımının, tıpkı akarsular gibi, geçtikleri yerin üretim, istihdam, ticaret, turizm ve kültürüne katkı sağlayacağını çok iyi biliyoruz. Halkımız suyu getirenle testiyi kıranları çok iyi biliyor, iki zihniyet arasındaki farkı da gayet iyi biliyor. O nedenle bizim içimiz rahat. Her işimiz açık… Milletimizle omuz omuza yolumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.