SON DAKİKA
Hava Durumu

Karaismailoğlu; “1915 Çanakkale Köprüsü tarihe geçti”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermilerini simgeleyen top mermisi figürlerinin yerleştirildiği 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kulelerinde incelemelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2022 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2022 13:29
https://www.kaleninsesi.com
Karaismailoğlu; “1915 Çanakkale Köprüsü tarihe geçti”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir, Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, İl Genel Meclis Üyesi Nihat Borazan, ÇOK A.Ş. yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve kurum müdürlerinin de bulunduğu 1915 Çanakkale Köprüsü incelemelerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Vali İlhami Aktaş, 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında yetkililerinden brifing aldılar.

“Tarihi bir ana tanıklık ediyoruz”

1915 Çanakkale Köprüsü KGM binası incelemelerinin ardından 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili basın açıklaması yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; 1915 Çanakkale Köprüsü'ne Seyit Onbaşı'nın sırtında taşıdığı top mermisini sembolize eden figürlerin yerleştirilmesine ilişkin, "Gurur ve mutlulukla açıklamak istiyorum ki; şu anda hep beraber tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. 318 metrelik kulelerin üzerine yerleştirilen 16 metrelik mimari amaçlı top mermileriyle 1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olarak da tarihe geçmiştir" dedi.

“Projelerimiz, eserlerimiz ve hizmetlerimiz, 'Türkiye Yüzyılı'na sağlam adımlarla ilerleyen güzel vatanımızın yolunu açmakta. Son 20 yılda ulaştırma ve iletişim alanında nice başarılara imza attık” diyen Bakan Karaismailoğlu; “1915 Çanakkale Köprüsü gibi nice dev eseri ülkemizin ticaretine, turizmine kazandırdık. Hiç şüphesiz 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu da bakanlığımız tarafından hayata geçirilen en müstesna projelerinden biridir. Ülkemize sağladığı ve sağlayacağı faydaların yanı sıra dünyanın hizmetine sunduğumuz bir mühendislik başarısıdır. Ülkemizin, yetişmiş insan gücümüzün yüz akıdır. Feribotla 30 dakika sürmesi gerekirken, kuyruklar nedeniyle veya denizin, havanın müsaade ettiği zamanlarda çoğu zaman saatler süren, Çanakkale Boğazı'ndan geçiş artık 6 dakikada tamamlanıyor. 100 kilometre uzunluğundaki Malkara-Çanakkale Otoyolumuz sayesinde, eski yola nazaran yolumuz 100 kilometre kısaldı” diye konuştu.

“Konfor ve huzur geldi”

Bakan Karaismailoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Ayrıca köprümüzün Ege'ye ve Akdeniz'e açılan kapısı Ayvacık-Küçükkuyu yolu ile 'Troya' ve 'Assos' tünellerini de hizmete açarak Çanakkale ve Ege'ye ulaşımın lojistik kara yolu altyapısını güçlendirdik. Çanakkale'nin güneyinde, özellikle yaz aylarında yoğunlaşan Kazdağları trafiğini düzenlemek için Ayvacık- Küçükkuyu arasında kalan kesimi de bölünmüş yol haline getirdik. Trafiğin güvenli hale gelmesiyle kavuşmalar hızlandı, yol stresi bitti. Yerine konfor ve huzur geldi. Çanakkale- İzmir ve Çanakkale - Balıkesir Yolu'nda bölünmüş yol bütünlüğü sağlayan Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile 'Troya' ve 'Assos' tünellerini inşa ederek hizmete açtık. Böylece onlarca keskin virajı barındıran Kazdağları'nı sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıkardık. Ulaşım süresini 50 dakikadan 5 dakikaya indirdik. Bundan böyle Kazdağları'nın eşsiz doğası, temiz havası korunacak; Çanakkaleliler, yerli yabancı turistler ve nakliyeci vatandaşlarımız de yolun konforundan ve doğanın güzelliklerinden yararlanacak.”

“Türkiye için 2023 vizyonumuza da vurgu yapıyor”

1915 Çanakkale Köprüsü'nün önemine değinen Bakan Karaismailoğlu, "2 bin 23 metre orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsünde bulunuyoruz. Tabii bu bize yalnızca mühendislik başarımızı anlatmıyor. Cumhuriyet'imizin kuruluş yılı olan 1923 tarihine ve bu uğurda şehit olan ecdadımıza saygımızı da dile getiriyor. Aynı zamanda, gençlerimize sunacağımız aydınlık Türkiye için 2023 vizyonumuza da vurgu yapıyor. Çanakkale Köprü'müz, toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metreye ulaşmaktadır. Köprümüzün bir diğer önemli özelliği de dünyada ikiz tabliye olarak tasarlanan nadir asma köprülerden biri olmasıdır. Köprümüzün 318 metrelik çelik kuleleri de Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı 18 Mart 1915'e birer saygı nişanıdır. Kulelerinin kırmızı beyaz rengi al bayrağımızı temsil etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Kule yüksekliği 334 metreye ulaştı”

1915 Çanakkale Köprüsü'nde 75 ton ağırlığında ve 4 parçadan oluşan çelik top mermisi figürü ile kule yüksekliğinin 334 metreye ulaştığını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, "Gurur ve mutlulukla açıklamak istiyorum ki; şu anda hep beraber tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. 318 metrelik kulelerin üzerine yerleştirilen 16 metrelik mimari amaçlı top mermileriyle 1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olarak da tarihe geçmiştir. 75 ton ağırlığında ve 4 parçadan oluşan çelik top mermisi figürü ile kule yüksekliği 334 metreye ulaştı. Çanakkale Savaşı'nın kahramanlarından Seyit Onbaşı'mızı unutmamız mümkün değildir. Bildiğiniz gibi kahramanımız, top mermilerini insanüstü bir güçle sırtlayarak kundağına yerleştirmeyi başarmış ve Birleşik Krallık'a ait Ocean Zırhlısı'nı dümenden vurarak kontrolden çıkmasına ve bir mayına çarpıp batmasına sebep olmuştur. O nedenle bu top mermileri sıradan figürler değildir. Seyit Onbaşı'mıza bu vatanı emanet ettiği gelecek nesilden de bir selamdır. Bu vesileyle de tüm aziz şehitlerimizi minnetle yad ediyor, yüce Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

“Hepimiz için bir gurur vesilesidir”

Bakan Karaismailoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Vatan şairi Mehmet Akif'in 'Var mı ki dünyada eşi?' dediği,  Çanakkale Destanı'nın hatırasına yakışacak bu emsalsiz abide hepimiz için bir gurur vesilesidir. Yapım çalışmalarında gösterilen üstün başarı ile projemiz, sözleşme tarihinden 1,5 yıl önce tamamlandı, bu sayede 628 milyon euro tasarruf elde ettik. Sadece bu proje dahi kamu-özel iş birliği ile yapılan yap-işlet devret projelerinin ülkemize, milletimize büyük faydalarının önemli bir örneğidir. Günlük sığ siyasi tartışmaların aksine, vizyon sahibi olmayı gerektiren, Ulaştırma ve Lojistik Master Planı çerçevesinde hayata geçirdiğimiz ulaştırma ve altyapı çalışmalarımızla 2053 vizyonumuzun ve 'Türkiye Yüzyılı'nın altyapısını, kısacası Türkiye'nin, gençlerimizin aydınlık geleceğini şimdiden hazırlıyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü; vatan ve millet sevgisinden yoksun, Ata mirasına sahip çıkmayı beceremeyenlere yeni Türkiye'nin mesajıdır, ecdadımıza saygı, geleceğimize armağandır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki bizlerin; milleti için yatırım yapmaya, hizmet getirmeye, Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine taşımak için hiçbir engel tanımayacağının; Türkiye'nin bölgenin lider ülkesi olacağının, en büyük göstergesidir.”

Basın açıklamasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Vali İlhami Aktaş ve beraberindeki heyetle birlikte, 318 metrelik kulelerin üzerine yerleştirilen 16 metrelik top mermileri ile dünyanın en uzun kulelerine sahip asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü Avrupa Güney Kulesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldılar.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.