SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

İskenderoğlu; “Değerlerimize sahip çıkacağız” (23.04.2021)

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Bayramiç Beyazı'nın Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili almasının önemine dikkat çekti.
Haber Giriş Tarihi: 23.04.2021 10:24
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

TBMM’de konuşan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Çanakkale; iklimi, coğrafi konumu, ekolojisi, bereketli toprakları ve 115 farklı ürünün üretilebildiği, bu ürünlerden de 45 tanesinin üretim miktarı bakımından Türkiye’de ilk 10 içerisinde yer aldığı özel bir bölgemiz. Çanakkalemizde yetişen her bir ürünümüz, diğer bölgelerimizde yetişen ürünlerden her anlamda farklılıklar gösteriyor. Çanakkale’mize  ait Çanakkale El Halısı, Ezine Peyniri, Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elması, Bozcaada Çavuş Üzümü, Geyikli Zeytinyağı, Yenice Kırmızı Biberi olmak üzere toplam 7 ürünümüz coğrafi tescil aldı. Daha fazlası da coğrafi tescil için sırada bekliyor. Coğrafi tescil almış ürünlerimizden Bayramiç Beyazı’ndan söz etmek istiyorum. Kazdağıları eteklerinde yıllardan beri endemik bir tür olarak yetişiyor. Kendine özgü rengi, tadı, kokusu, aroması ve uzun raf ömrü ile diğer nektarin çeşitlerinden çok farklı, özel bir meyve… Bayramiç Beyazımız artık uluslararası arenada kendinden isminden tadından söz ettirecek. 16 Nisan 2021 günü Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak ülkemizin Avrupa Birliği’nden Coğrafi İşaret Tescili alan Çanakkale’mizin 1. ülkemizin ise 7. Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescili alan ürünü oldu. Bu sonuç hem Çanakkalemiz hem de memleketimiz için hayırlı uğurlu olsun. Tescil sürecinde emeği geçen başta Bayramiç Ziraat Odamız ve Tarım İl Müdürümüz olmak üzere herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bayramiç Beyazı meyve, çiçek, fidan ve ağaç yapısı itibariyle diğer şeftalilerden ve nektarinlerden farklılık gösterir. Çanakkalemizde 5500 dekar alanda yıllık 12 ile 15 bin ton üretiliyor. 2020 yılı getirisi 70 milyon TL civarında. İnşallah bu tescille birlikte çok daha artan bir gelir kazandıracak çiftçimize. Tarım ve Orman Bakanlığı, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Bayramiç Ziraat Odasınca ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucunda, Bayramiç Beyazı nektarin çeşitleri, tohumculuk tescil ve sertifikasyon merkezi tarafından 28.10.2020 tarihinde tescil edildi. Avrupa Birliğinden Coğrafi İşaret Tescili alan ürünlerimizden 7. ürünü Bayramiç Beyazı’nın kamuoyuna duyurulması aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescillenen çeşitliklerine ait fidanların tanıtımı amacı ile Atatürk Orman Çiftliği’nde veya TBMM bahçesinde veya farklı bir alanda devlet büyüklerimizin katılımı ile fidan dikim töreni planlanmaktayız” dedi.

“Bayramiç Beyazı festivali yapacağız”

“Yaklaşık 1500 dönüm arazi üzerine kurulmakta olan 150 futbol sahası büyüklüğünde içerisinde 91 fabrikayı barındıracak, kendi elektriğini üretecek, 8 bin kişiye direk 30-40 bin kişiye gelir kapısı olacak Ezine Gıda OSB’miz, Bayramiç Beyazımız ve diğer tüm tarımsal ürünlerimize, hayvansal ürünlerimize daha da çok kıymet katacak” diyen İskenderoğlu; “Avrupa Birliği’nce de tescillenen Bayramiç Beyazımızı, Çanakkalemizin diğer ürünlerini tüm ülkemizin ve herkesin tanımasını, tatmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Grup Başkanvekilimiz ve Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan ile birlikte Çanakkalemiz için gece gündüz çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Değerlerimize sahip çıkacağız. Bu tabiki mevsimi dolayısıyla Bayramiç Beyazı olmadan bir tanıtım oldu. İnşallah sezonunda hem Meclisimizde hem basın mensuplarımızla güzel bir Bayramiç Beyazı festivali yapacağız” şeklinde konuştu.

Havva Portakal

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar