SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

“İş yapacağımız saatte kapatıyoruz” (03.06.2021)

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de kademeli normalleşme süreci kapsamında iş yerleri yeniden açıldı. 49 gün boyunca kapalı kalmanın ardından yeniden açılmanın sevincini yaşadıklarını belirten esnaflar, aynı zamanda saat kısıtlamasına da isyan ederek iş yapacakları zamanda kapandıklarını belirttiler.
Haber Giriş Tarihi: 03.06.2021 09:45
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kahvehaneler 12 Nisan’da kapatılmıştı. Gerçekleşen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran itibariyle işletmelerin yeniden açılarak müşteri alabileceklerini açıklamıştı. Kademeli normalleşme kapsamında bazı önlemler ile yeniden açılan lokanta, kafe, kahvehane işletmeler ilk gün bekledikleri ilgiyi yakalayamadılar. Çanakkale’de hizmet veren Bean's Coffee çalışanı Barış Akdeniz, Kaleninsesi Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; “Uzun süredir beklediğimiz gün geldi ancak beklediğimiz düzeyde bir yoğunluk gerçekleşmedi. Hizmet sektöründe çalışan insanlarda bahşiş daha öncelikli durumdadır. O konuda da insanlar daha çok temassız ödemeyle ya da kartla ödedikleri için bahşiş konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. Önümüzdeki bir iki hafta içerisinde müşteri yoğunluğu artar diye düşünüyorum.” dedi.

“Ucu ucuna denk geliyor”

Saat 21.00’de kahve, lokanta ve kıraathane gibi işletmelerin kapanması konusundan memnun olmadıklarını belirten Akdeniz; “Özellikle hizmet ve eğlence sektörü saat 21.00’de kapanmadan muzdarip durumda. Çünkü genellikle vatandaşlar havanında güzel olmasıyla gece geç vakitlere kadar dışarıda durmak isteyebiliyor. Bunu da en iyi hizmet vereceğimiz saatle ucu ucuna denk geliyor. Yani saat 22.00’dan sonra da insanlar dışarıda olmak istiyor ve bizde en iyi satış yapabileceğimiz saat diliminde ne yazık ki kapatmak durumunda kalıyoruz.” diye konuştu.

“Gelir, giderden daha düşük”

Esnaflara yönelik açıklanan destek paketleriyle alakalı stopaj konusunda destek beklediklerini dile getiren Akdeniz; “Destekler konusunda da stopaj konusunda bir yardım yapılabilir veya kiralar konusunda bir yardım yapılabilir. Bizde dahil olmak üzere birçok işletmenin geliri, giderinden daha düşük. Bu durumu bir şekilde dengelememiz gerekiyor. Müşterilere daha iyi hizmet verebilmemiz bu sürecin biraz daha dikkatli incelenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

“Sürekli müşterilerle, insanlarla iç içeyiz”

Hizmet sektöründe vatandaşlarla iç içe olduklarını ve aşı konusunda öncelik taleplerinin olduğunu kaydeden Akdeniz; “Aşı konusunda bir öncelik talebimiz vardı. Çünkü, hizmet sektöründe genç yaşta olan çok insan var. Aktif olarak sürekli müşterilerle, insanlarla iç içeyiz. Virüs bulaşması konusunda da biraz daha tehlikedeyiz. Hem kendimizi korumak istiyoruz hem de başkalarına bulaştırmak istemiyoruz. Belirli sektörlerdeki belirli insanlara biraz daha önem verilebilirdi” dedi.

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar