SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

İPEK BÖCEKLERİ KELEBEĞE DÖNÜŞTÜ (16.06.2021)

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi heyecanlı günlere tanık oluyor. İpek böceklerini beslemek için gittiklerinde kelebekler onları karşıladı. Büyük emekler ve sevgi ile beslenen, büyütülen ipek böcekleri ördükleri kozalardan kelebek olarak dünyaya bir kez daha gözlerini açtı.
Haber Giriş Tarihi: 16.06.2021 10:30
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından faaliyete geçirilen İpek Atölyesi’nde heyecanlı bekleyişin sonuna yaklaşıldı.İpek böceği yetiştiriciliği ve barış ipeği üretimine yönelik açılan İpek Atölyesi’nde geçtiğimiz günlerde ipek böceklerinin hasadı yapılmıştı. Uzun ve dikkatli bir süreci geri de bırakan İpek Atölyesi ekibi, günde dört kere topladıkları taze dut yaprakları ile ipek böceklerinin beslenmesi sağlanmıştı. Koza ören ipek böceklerinin hasadı yapıldıktan sonra, koza içinde gelişen ipek böcekleri kelebeğe dönüştü. Atölyede gönüllü olarak çalışan Müzeyyen Durgun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile ilk kelebeklerin dünyaya geldiğini duyurdu. İpek böceklerinin gece beslenmeleri için fakülteye geldiklerinde ilk kelebekler onları karşıladı.

“DÖNGÜLERİNİ TAMAMLADIKLARINI GÖRMEK İSTİYORUM”

Pandemi sürecinde üniversiteyi okuduğu kente kısa bir ziyaret için gelen oyuncu Müzeyyen Durgun arkadaşının çalıştığı İpek Atölyesi’ne gönül verdi. Kaleninsesi Gazetesi’ne geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Müzeyyen Durgun, “Sürecin başlarında biraz daha kalmak istedim. Şimdi en azından kelebeğe dönüştüklerini görmek istiyorum. İpek böceklerinin döngülerini, süreçlerini tamamladıklarını görmek istiyorum. Endüstriyel olarak yetişseydi bu işi asla yapmazdım. Barış ipeği olduğu ve canlılara zarar vermediği için gönül verdim. Öpe koklaya ipek böceklerini büyüttük” demişti.

“ÇOK EMEK ÇOK SEVGİ ÇOK İLGİ”

Kısa ziyaretini ipek böcekleri için uzatan Durgun, “İlk kelebeklerimiz…  15 Haziran Salı 00.25 Gece beslemesi için geldiğimizde böyle bir sürprizle karşılaştık. Ve son fotoğraftaki halimizden eser kalmadı. Günün hatta ayların yorgunluğu silindi, gitti. Şulem ve Şule Hocam ile emek emek sevgiyle baktığımız İpek Böceklerimiz kelebek oluyor. Heyecanımızı ve şaşkınlığımızı tarif edemem ama bu saatte paylaşarak gösterebilirim. Tabi ki emeğin büyüğü böceklerimizin! Bize göre kısa yaşam döngülerini Koza örüp kelebek olup yumurtlayıp tamamlıyorlar. Çok emek çok sevgi çok ilgi” dedi.

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar