SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

“İMAJIMIZI KÖTÜ ETKİLİYOR” (04.06.2021)

Çanakkale’de aylar önce ortaya çıkan ve gün geçtikçe Marmara Denizi’ni de etkisi altına alan müsilaj kabusu turizmcileri de tedirgin ediyor. TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, müsilaj sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini ve bu sorunun turizmin imajını kötü etkilediğini söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 04.06.2021 09:47
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale Boğazı'nda 3 aydır etkili olan ve halk arasında deniz salyası olarak bilinen müsilaj kabusu devam ediyor. Marmara Denizi’ne kıyısı olan hemen hemen bütün şehirlerde görülüyor. Vatandaşları tedirgin eden ve Uluslararası medya kuruluşlarında da haberleri çıkan müsilajla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da harekete geçerken, TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, müsilaj sorununun turizme olan etkilerini Kaleninsesi Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamayla değerlendirdi. Sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini belirten Çelik; “Müsilajla alakalı turizmci gözüyle biz yorum yapabiliriz. Bunu bilim adamlarına, üniversitemize bu konunun uzmanlarına bırakmamız gerekir. Neden meydana geldi, ilerlemesi nasıl durur ve nasıl kurtuluruz bunlar bilim adamlarının işi. Turizm açısından baktığımızda bu imajı zedeleyen bir durum. Bununla ilgili devletimizin mutlaka bir önlem alacağını düşünüyorum” dedi.

“Mutlaka araştırılıp çare bulunmalı”

“Çanakkale’de çok uzun bir sahil şeridimiz var. Aslında bu sahil şeridinde nerelerin ne kadar hasar gördüğünü, zarar gördüğüne önce bir bakmak lazım” diyen Çelik; “Önümüzdeki dönemle ilgili önemli bir tehdit unsuru. Bunun mutlaka araştırılması ve nasıl bir çare bulunacağıyla alakalı sonuç çıkarılması lazım. Bizim bölgemizdeki turizmin ağırlığı ve önceliği kültür turları. Gelibolu Yarımadası, Truva, Assos gibi tarihi turistlik noktalarımızdan dolayı pek deniz ve kumla işimiz yok. Ama sahildeki tesislerimiz var. Güzelyalı’da, Dardanos’ta, Saros körfezinde, bu tesislerimiz için gelecek için bu konunun mutlaka araştırılıp bir çare bulunması gerekiyor. Marmara Denizi’nin içinde kalan bölgelere göre bizim bölgemiz akıntının ve rüzgarın kuvvetli olmasından dolayı biraz daha avantajlı olduğumuzu düşünüyorum ama bunlar bir uzman yorumu değil, turizmci yorumu” şeklinde konuştu.

“Olumsuz imaja sebep olur”

Müsilaj sorununun olumsuz imaja sebep olacağını kaydeden Çelik; “Örnek veriyorum her yıl Çanakkale Boğazı yüzme yarışları oluyor ve bu yüzme yarışlarına dünyada 20'den fazla ülkeden yabancı yüzücü geliyor. Bu insanlar Çanakkale Boğazı’nı yüzüyorlar. Dolayısıyla denizde yüzerken yabancıların gözünden değerlendirdiğimizde bu o tarihlere kadar devam ederse imajımız açısından hoş olmaz. Yine imajımız açısından Belediyemizin mavi bayraklı plajı var, halkımız vatandaşımız denize giriyor. Oralarda bir tehdit unsuru bir kirlenme olursa bu Çanakkale halkını önemli derecede etkiler. Ekonomik olarak denize girmek isteyen vatandaşlarımızın ulaşımında sorun yaşamadan ulaştıkları plajlarda herhangi bir kirlenme buraları kullanamamasına sebep olur. Aynı zamanda merkezde bulunan otellerde kalan yerli müşterilerimize de oteldeki arkadaşlarımız bu plajlara yönlendirme yapıyor. Müsilaj sorunu, iç pazardaki harekette olumsuz imaja sebep olur. Şehir içinde yaptırdığımız seyahatlerde köprü altında o manzarayı görmeleri hoş olmaz” diye konuştu.

“Turizme karşı bir tehdit unsuru”

Çelik sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Öncelikle sağlık olmak üzere turizme karşı bir tehdit unsuru. Bir taraftan da deniz canlılarımız bizim en kıymetlimiz, deniz canlılarımızın da yok olmasıyla ilgili önemli bir tehdit. Bizde devletimizin bu konuyla ilgili yapacağı çalışmaların sonucunu bekliyoruz.”

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar