SON DAKİKA
Hava Durumu

İçme Suyu Arıtma Tesisi belediyeye devredildi 2040 YILINA KADAR SU SORUNU OLMAYACAK-video haber

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale Merkezde yapımı tamamlanan 2. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin devir teslimi, Devlet Su İşleri 252. Şube Müdürlüğü ve Çanakkale Belediyesi arasında imzalanan protokolle gerçekleştirildi. 2040 yılına kadar Çanakkale’nin su sorununu tamamen ortadan kaldıracak tesisin önemine değinen AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; “Bu tesis sayesinde 2040 yılına kadar Çanakkale’mizin içme suyu sorunu olmayacak” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2022 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2022 13:01
https://www.kaleninsesi.com
İçme Suyu Arıtma Tesisi belediyeye devredildi  2040 YILINA KADAR SU SORUNU OLMAYACAK-video haber

Devir Teslim Törenine; Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, DSİ 252. Şube Müdürü Murat Lütfü Güldoğan, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Müdürleri, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Çanakkale Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü İçme suyu Arıtma Tesisleri Sorumlusu Zeynep Doğanay tarafından 2. Kademe İçme Suyu Arıtma tesisi hakkında katılımcılara bilgilendirme yapıldı.

“2040 yılına kadar Çanakkale’mizin içme suyu sorunu olmayacak”

Törende konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; “Bu açılışı çok kıymetli buluyorum. Belediyemizin talebi, DSİ’nin çalışması, tüm kurumların omuz vermesi sonucunda bugünkü rakamlarla 400 milyon gibi ciddi bir rakama ulaşacak olan bir tesisi açıyoruz. 2040 yılına kadar Çanakkale’mizin içme suyu sorunu olmayacak demek ve aynı şekilde sunulan örnekler de önümüzde, herhangi bir su değil en ileri teknoloji ile arıtılmış bir memba suyu kalitesinde, tüm dünyaya örnek bir tesisten bahsediyoruz. Ümit ediyorum tüm ilçelerimiz benzer çalışmalara tekrar omuz vermemizi talep eder, beraber çalışmaya devam ederiz. Kaldı ki Atikhisar Barajı çok kıymetli bizim için, zaman zaman değişik polemiklere ve tartışmalara konu olsa da orası Çanakkale’nin en özel alanlarından bir tanesi. O baraj 75 yılda yapıldıktan sonra Çanakkale’nin bugüne kadar bütün su ihtiyacını karşıladı. Şimdi 2. etapla beraber daha da büyüterek daha da temizleyerek daha büyük nüfusa hizmet etmesi için yol açıyoruz. Sayın başkanın da ifade ettiği gibi 2018’de ihalesi yapıldı, 3 yıl gibi kısa bir sürede bitirilebildi. 100 bin metreküplük su tesisinin, su arıtmasının olacağı harika bir yapı haline geldi. DSİ bizim gurur duyduğumuz konulardan bir tanesi. Sayın şube müdürümüz başta olmak üzere tüm ekibimizi, Bakanlığımızı kutluyorum. Bu güzel tesisin, önemli tesisin Çanakkale’mize, Çanakkalelilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nun da katılımı ile hayırlı olsun temennileri ile imzalanan protokolle devir teslim gerçekleştirildi.2. Kademe İçme Suyu Arıtma tesisi devir teslim protokolü imza töreninin ardından Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, ve beraberindeki heyet 2. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

Dilan Kaynak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.