SON DAKİKA
Hava Durumu

İÇDAŞ çalışanlarına tarihi zam

Türk Metal Sendikası Biga 1 Nolu Şube Başkanı Osman Akkurt, Biga ilçesindeki şube hizmet binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 14:53
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 16:55
https://www.kaleninsesi.com
İÇDAŞ çalışanlarına tarihi zam

Başkan Akkurt, buradaki açıklamasında İÇDAŞ çalışanlarının aldığı %34 oranındaki zammı duyurdu. Başkan Akkurt açıklamasında şunları söyledi: “Ülkemizde başta işçiler olmak üzere, emeği ile geçinen bütün kesimler, olumsuz ekonomik koşulların ve yüksek enflasyonun neden olduğu hayat pahalılığı ve ortaya çıkan geçim sıkıntısı ile mücadele etmektedir. Buna ek olarak asgari ücrete gelen zam da, örgütlü olduğumuz işyerlerinde ücretler arasında yakınlaşmaya ve ücret dengesinin bozulmasına neden olmuştur. Bir süredir devam eden müzakerelerin sonuncusu (17 Ocak 2023 Salı günü) MESS Genel Merkezi’nde yapılmış ve müzakereler sonucunda iş barışını korumak adına ek zam yapılması konusunda anlaşma sağlanmıştır. Bu anlaşmaya göre işçilerin 31 Aralık 2022 günkü saat ücretleri önce % 8 sendikal zam verilecektir. Daha sonra, yürürlükteki toplu iş sözleşmesi gereğince, 2023 yılı Mart ayında verilmesi gereken dördüncü dilim ücret zammı, Mart ayını beklemeden, yukarıda belirtilen düzenlemenin ardından yüzde 15 olarak uygulanacaktır. Ancak Mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 15’i aşması halinde, aşan kısmın tamamı 28 Şubat’taki ücretlere yansıtılacaktır. Bu düzenlemeden sonra her bir kıdem yılı için 15 yılı geçmeyecek şekilde her yıla 70 krş. Kıdem zammı uygulanacaktır. Böylece anlaşmayla birlikte elde edilen toplam zam oranı yüzde 34 olmuştur. Yetkili İşyerimiz İÇDAŞ A.Ş.’de ortalama ücretimiz 47,22 den 62,88’e çıkmıştır. Ortalama brüt ücrette 18864 TL olmuştur. İçdaş A.Ş.’de yeni işe başlayacak bir işçi brüt olarak 14.412 TL ücret alacak, bu da asgari ücretten % 44 fazla olması demek oluyor. Sendikalarımız tarafından yapılan bu iyileştirmenin, MESS’e bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimizin yaşadığı reel ücret kayıplarını bir nebze olsun azaltacağına ve 2023-2025 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde kayıplarımızı telafi edeceğimize inanıyoruz.

Yapılan ek zam protokolünün tüm çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olmasını, emeği geçen katkı sunan duyarlı davranan başta Genel Başkanımız Pevrul Kavlak olmak üzere MESS yönetimine ve işverenlerimize tüm emekçiler adına teşekkür eder kazanımlarımızı Allah ağız tadı ile yemeyi ve iş barışı içinde çalışmayı dilerim…”

Polat Portakal

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.