SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

‘Hayat Kurtaran’ eğitimler devam ediyor

Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde ; 5 dönem halinde toplam 190 polise, Su Üstü Arama-Kurtarma, Suda Hayatta Kalma ve Gemi Adamı Branş Temel eğitimleri verilmeye başladı. Verilen eğitimlerde; sel, su baskını gibi doğal afetlere ve ani gelişen olaylara etkili müdahale ve hızlı hayat kurtarma yöntemleri konusunda bilgilendirme yapılıyor.
Haber Giriş Tarihi: 28.07.2022 07:41
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2022 07:41
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı tarafından, 2013 yılında Çanakkale'de kurulan Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde; Su Üstü Arama-Kurtarma, Suda Hayatta Kalma ve Gemi Adamı Branş Temel eğitimleri verilmeye devam ediyor. Haziran ayında başlamış olan eğitimler ve 5 dönem halinde devam edip, Türkiye'nin farklı şehirlerinde görev yapan Polis Arama-Kurtarma ve Gemi Adamı ekiplerinde bulunan toplam 190 polis katılıyor. Eğitimler; 2'şer haftalık periyotlar halinde veriliyor. Polisler; sabah sporlarında rutin olarak şınav, mekik çekme, palet vurma gibi suda dayanıklılığı yükselten kondisyon hareketlerini yapıyor. Diğer günlerde ise; bot kullanma, yüzme, boğulmakta olan kişiye yaklaşma teknikleri, akarsuda rafting, temel ilk yardım, su üstü ve kıyı arama konuları üzerinde eğitimler veriliyor.

Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Kurbağa Adam Emniyet Amiri Ufuk Deliktaş, bu eğitimleri; vatandaşların ihtiyaç durumunda doğal afet ve suyla alakalı meydana gelen bütün olaylarda, deniz polisi ve polis arama-kurtarma ekipleri olarak daha donanımlı olmak için aldıklarını belirtti.

Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü'nde görevli Gemi Adamı Komiser Ali Türker Karaman ise; “Eğitimlerimizde; suda hayatta kalma, deniz üzerinde arama-kurtarma faaliyetleri, gemilerin sevk ve idaresi, yanaşma ve ayrılma, demirleme manevraları ve her türlü oluşabilecek kazalara ve afetlere müdahale yöntemleri anlatılıyor. Deniz polisi olarak taşıtlarımızın daha emniyetli ve güvenli sevk edilmesi için kursiyerlerimize elektrik-elektronik, gemi makineleri, haberleşme sistemleri ve diğer cihazların tanıtımı yapılıyor” diye konuştu.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar