SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

GÜÇLÜ BİGA İÇİN EL ELE (17.06.2021)

Biga Kaymamı Mustafa Can, gönüllerin şehri Biga ilçesinin Türkiye ve Çanakkale ekonomisine çok büyük katkı sunduğunu söyledi. Biga’nın önemine dikkat çeken Kaymakam Can; “Hiçbir şey tesadüf değil, başarı da tesadüf değil. Biga’mızın geçmişten bugüne kadar gelen dönemine baktığımızda gerek ekonomi anlamında gere tarım ve ticaret anlamında çok ciddi birikimi ve tecrübesi var” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 17.06.2021 10:11
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Biga Kaymakamı Mustafa Can katıldığı “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” kitabının tanıtımında Biga ilçesine yapılan ve yapılması planlanan projelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Biga TSO Konferans Salonu’nda Bigalı araştırmacılar İbrahim Dizman ve İsmail Şen tarafından hazırlanan “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” kitabının tanıtımına katılan Biga Kaymakamı Mustafa Can, burada yaptığı konuşmada ilçede hayata geçirilen projelere dikkat çekti. Eğitim alanında yalnızca illerde olan bütün merkezlerin Biga’da da teker teker hayata geçmeye başladığının altını çizen Kaymakam Can, bu başarının arkasında Biga’daki güçlü birlikteliğin olduğunu vurguladı.

“Biga’da Kaymakam olarak görev yapmaktan şeref duyuyorum”

Konuşmasına, böylesine değerli bir eseri ortaya çıkardıkları için Dizman ve Şen’e teşekkür ederek başlayan Kaymakam Can; “Gerçekten çok değerli, çok kıymetli bir çalışma. Sağ olsun başkanımız geçtiğimiz haftalarda bu kitabı bize getirdiğinde bir inceleme fırsatı buldum. Sadece ekonomi değil, Biga’nın siyasi, sosyal, kültürel hayatına da olmak birçok yönden ışık tutacak bir çalışma olmuş. İnşallah tüm Bigalılara ve bu konudaki tüm araştırmacılara faydalı olur. Tabi bundan şunu görüyoruz. Şehirlerin bir kültürü vardır, değeri vardır, geleneği vardır. Biga da bunun en bariz örneği. Hiçbir şey tesadüf değil, başarı da tesadüf değil. Biga’mızın geçmişten bugüne kadar gelen dönemine baktığımızda gerek ekonomi anlamında gere tarım ve ticaret anlamında çok ciddi birikimi ve tecrübesi var. Bu da Biga ekonomisine, Çanakkale iline, Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sunuyor. Ben de böylesine bir şehirde Kaymakam olarak görev yapmaktan onur ve şeref duyuyorum” dedi.

“Başarılmayacak hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum”

Yaklaşık 1.5 yıldır Covid-19 salgını ile mücadele etmek zorunda kaldıklarını hatırlatan Kaymakam Can; “Bu salgında birçok konuyu öteledik, geriye bıraktık. Bir araya gelemedik, toplantılar ve organizasyonlar yapamadık. Eskiden çok güzel çalışmalarımız oluyordu. Oturuyorduk, tartışıyorduk, kıymetli ve değerli oluyordu. Bunları uzunca bir süredir yapamadık. İnşallah, bu Covid-19 belasından kurtulduktan sonra kaldığımız yerden, hatta çok daha iyi bir atakla yeniden başlayacağımıza inanıyorum. Hep beraber bu dinamizm, bu canlılık, bu birlik ve beraberlik Biga’da olduğu sürece ben başarılmayacak hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum. Buradaki tartışılan bütün konular, gerek sayın valilerimizin gerekse de milletvekillerimizin hep gündeminde. Bizler de buna şahit oluyoruz. Ülkenin ekonomik şartlarının da gerektirdiği durumlarda her desteği Biga’ya, yatırımcılara, kurumlara sağlıyorlar. Bundan da hiçbir zaman geri durmuyorlar” ifadelerini kullandı.  

“Üniversitemizin gelişmesi Biga için çok değerli”

Biga’da son yıllarda çözülen sorunlara da açıklamalarında yer veren Kaymakam Can; “Geldiğimiz günden beri Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili geliştirme sahası sıkıntıdaydı. O sorun çözüldü. Doğalgazla ilgili konu, hem Organize Sanayi Bölgemizin hem de üniversitemizin çok ciddi bir ihtiyacıydı. Sayın Bülent Turan’ın da ifade ettiği gibi 2022’de inşallah bu çalışmalar orada başlayacak. Bunlar da yatırımcı ve sanayi için çok önemli, çok kıymetli çalışmalar. Üniversitemizin gelişmesi, büyümesi, hepimiz için, Biga için çok değerli. Mevcut 2 fakültemiz Ağaköy’de. Meslek yüksekokulumuz da inşallah bir aksilik olmazsa eylül ayında yeni binasına yine Ağaköy’e taşınacak. Rektörümüz de hanım tarafından Bigalı. Her zaman Biga’ya pozitif ayrımcılık gösteriyor. Oda başkanımızın da ifade ettiği gibi yeni fakülte kurulması ve bunun da üniversiteye giden yolda adımlarının atılması noktasında çok istekli. Eninde sonunda inşallah yine bu çaba ve gayretlerin boşa çıkmayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Depreme dayanıksız 12 okul yıkıldı

“Bigamız eğitim-öğretim anlamında da Çanakkale ilimizde ve bölgemizde gerçekten çok büyük başarılara imza atıyor” diyen Kaymakam Can; “Biliyorsunuz, depreme dayanıksız olduğu için Biga genelinde 12 tane okulumuz yıktık. Çanakkale’de bu konuda en çok okul yıkılan ilçe de Biga ilçemiz oldu. Sağ olsun Milli Eğitim Bakanlığımız da pandemi sürecinde Biga’ya özel ilgi gösterdiler. İnşallah 30 Haziran’da TOKİ tarafından Biga Cumhuriyet İlkokulu ve Ortaokulu için ihale yapılacak. Bunlar 16’şar derslik. Diğer Biga Ortaokulu, Biga İmam Hatip Ortaokulu, Biga İlkokulu ve Fen Lisesi pansiyonunun da ihalelerini inşallah Biga Kaymakamlığı olarak haziran ayı sonunda ya da temmuz başında bakanlığımızın destekleri ile kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“İllerde ne varsa Biga’da da var”

Pandemi sürecinde boş durmadıklarını ve eğitim-öğretim alanında çalışmalara devam ettiklerini kaydeden Kaymakam Can; “Bugün eğitim ve öğretim alanında illerimizde ne varsa Biga’da da var. Okullarımızı zaten söyledik. Bunun yanında Bilim Sanat Merkezi var. Sadece il merkezinde olan bir merkezdi bunlar. Üstün yetenekli çocuklarımız okullara olan mesafeden dolayı sınavlara girmiyorlardı, giremiyorlardı. Vekillerimizin de katkılarıyla Çan-Yenice’yi de içine alan, Biga’nın da içinde olduğu Bilim Sanat Merkezi Biga’da kuruldu. Tabi pandemi sürecine denk geldiği için biz öğrencilerin kayıtlarını Biga’dan buraya almadık. İnşallah önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren Bilim Sanat Merkezi de özellikle üstün yetenekli çocuklarımıza hizmet edecek. Onların kabiliyetlerini daha da geliştirme adına Biga’mıza çok katkı sağlayacağına inanıyorum. Yine sadece illerimizde olan Rehberlik Araştırma Merkezi için Milli Eğitim Bakanlığımızdan onay alındı. Yine Çan ve Yenice ilçelerimizi de kapsayacak bu çalışma. Burası da engelli vatandaşlarımızın, belli bir gelir seviyesinin altında olan vatandaşlarımızın daha fazla faydalandığı bir birim. Onun da projesi tamamlandı ve kuruldu. Bugün illerde eğitim ve öğretim adına olan ne varsa, büyüklerimizin de desteği ile Biga’da da oluyor. Bunlar tesadüf değil. Biga’daki gücü ve değeri insanlarımız görüyor. Bunun arkasındaki güç budur. Biga’nın her türlü yatırımı ve çalışmayı kaldıracaklarına inandıkları için bu başvuruya destek veriyorlar” diye konuştu.

“Er ya da geç olacağına inanıyorum”

Biga Demiryolu projesine de değinen Kaymakam Can şu şekilde konuştu; “Biga demiryolu, kaymakam olarak başladığımda ilk önüme gelen konulardan biriydi. Eski Valimiz Orhan Tavlı’nın da talimatıyla 2018’in başında bir rapor hazırlamıştık. Kapsamlı bir çalışmaydı. Bu da o zamanki Ulaştırma Bakanlığına ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a iletilmişti. Yine bahsettiğimiz birlik ve beraberlik inşallah bu çalışmayı da yaparız. Ülkemizin ekonomik koşulları da el verdiği sürece inşallah bunun da er ya da geç olacağına ben inanıyorum.”

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar