SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Gökhan’dan sert eleştiri (14.04.2021)

Çanakkale Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısı, artan koronavirüs vakaları dolayısıyla Seramik Müzesi’nin bahçesinde açık havada gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “İki maskeyi dağıtamayanlar bizi eleştirmesin” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 14.04.2021 13:13
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Bir belediye meclis üyesinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasının üzerine Çanakkale Belediye Meclisi’nin Nisan ayı Olağan toplantısının 3. oturumu ertelenmişti. Ertelenen Belediye Meclisi toplantısı olağanüstü olarak Seramik Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Toplantıda, geçtiğimiz oturumda AK Parti Belediye Meclis Üyesi Özlem Karadayı’nın gündeme getirdiği belediyenin CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’ın eczanesinden yaptığı mal ve hizmet alımı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Piyasada yoktu, Ali Uyanık da ucuz fiyattan veriyordu. Yine olsa yine ondan alırım. Şaibe varmış havası yaratmayın, Uyanık’ın buna ihtiyacı yok. Adam iyilik yaptı, adamı yaptığı iyiliğe lanet ettirdiniz. İki maskeyi dağıtamayanlar bizi eleştirmesin” dedi.

“Maddi açıdan zorlukla geçirdiğimiz bir yıldı”

Belediye Meclisi’nde 2020 yılı faaliyet raporu da görüşüldü. Başkan Gökhan yaptığı konuşmada; “Tüm İslam aleminin Ramazan ayının mübarek olması dileğiyle başlıyorum, Covid-19 olmadan hastalıksız hep beraber ailelerimiz ile bir araya geliriz inşallah. 2020 yılına ait faaliyet raporuna başlıyorum tabii bildiğiniz gibi 2020 tahmin ettiğiniz gibi sıkıntılarla geçirdiğimiz hem virüs açısından hem Pandemi açısından maddi olarak zorlukla geçirdiğimiz bir yıldı. İnsan Kaynaklarımızdan 1276 toplam personelimiz ile hizmet verdik. Bu noktada bir yıl öncesine göre de aşağı yukarı aynı sayılabilir 9 kişi emekli olmuş bir kişi nakil olmuş. 3 kişi artmış toplam çalışan sayımız 1276 olarak tamamlanmış. Önemli mühim olan esas konu personel giderlerinin bütçeye oranı yasal sınırlar önemli, 5393 sayılı Belediye Kanununun yasal sınırı yüzde 30, biz bu sınırın 25’ini kullanmışız, kim bu yüzde 30, memur ve kadrolu işçiler oranı birde diğer KHK yasal sınırı yüzde 40. Orada da sınırımız yüzde 36 aşmamışız ama dikkatle izliyoruz” ifadelerini kullandı.

“414 bina ve 273 aracımız var”

Belediye’nin taşınmaz varlıklarını ve araç sayısına da değinen Başkan Gökhan; “Taşınmaz mal varlıklarına gelince arazimiz değişiklik yok, arsalarda 3 artış olmuş. Binalarımız 427 binamız 414’e düşmüş, şimdi hem bina satmıyorsun hem nasıl azalabilir diye düşünülebilir, bu 21 tane sözleşme gereği devrini yaptığımız gayrimenkuller. Ne demek bu? Biz arsaları vermiyoruz binalar bitiyor, müteahhittin hissesini bittikten sonra veriyoruz. İşi bittikten sonra veriyoruz bizim üstümüzde gözüküyor, müteahhit bize güveniyor binaların devri sonucunda da böyle bir düşüş olmuş. Bu arada artışta olmuş 5 tane iş yeri hibe almışız 1 tane kat karşılığı vermiş bunlarda bina olarak kazançlarımız. Araç ve iş makinası olarak 273 tane aracımız var otobüs minibüs binek araçlar motosikletler itfaiye araçları bunlarda 13 tane ÇAKAP’tan çöp kamyonu almışız. Biliyorsunuz oradan 13 tane çöp kamyonu bize geçti kasalı hale getiriyoruz. Ama bunun dışında 4 tane binek araba 2 tane kamyonet 1 tane çekici tır almışız. Onun dışından başka araç alımı yapmamışız.Belediye hizmetlerine gelince imar durumu 271 tane yapı ruhsatı 255 yapı kullanma izni belgesi iskân dediğimiz 253 tane yapı denetim hak edişi ise 95 tane gerçekleşmiş şimdi 2019 ile baktığımızda bir artış görünüyor ama 2018’in yarısındaki rakamlar” şeklinde konuştu.

“Umarım bunlar son ölümler olur”

Covid-19 salgını yüzünden kent merkezinde hayatını kaybeden kişi sayısına da değinen Başkan Gökhan; “Evlendirme hizmetinde, evlenme izin belgesi 168 olmuş, başvuru sayısı 978, gerçekleşen 771. Yabancı evlilik 95 olmuş 83’den artış olmuş. Evliliklerde de düşüş var. Nikah salonunda yapılan evliliklerde artış var. Ama nikah salonu dışındaki evliliklerde ise azalmış. Ev yangınlarında düşüş var, 64 tane var. Kamu binalarında düşüş var, klasik şekilde gitmiş toplam 742 yangın sayısı 251 ile sonuçlanmış. Cenaze hizmetlerinde bir artış var. 2020 yılında mezarlık işleri biriminin verilerine göre 3 Nisan - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında 74 kişi yakalanmış olduğu Covid-19 virüsü nedeniyle defnedilmiş durumda. 1 Ocak 2021 - 12 Nisan 2021 tarihleri arasında da 27 kişiyi Covid-19 nedeniyle defnettik. Umarım bunlar son ölümler olur.” dedi.

“Geçen yılı 13 milyon bütçe açığı ile kapatmışız”

Başkan Gökhan, 2020 yılını 13 milyon bütçe açığı ile kapattıklarını belirterek; “Mali tablomuza gelince ise 2020 itibariyle 2020 yılında 297 milyon gider tahmin etmişsiz, bu 246 milyon gerçekleşmiş ve 244.443 milyon gelir tahmin etmişsiz tahakkuk eden 232.667.782 olmuş. 52 milyon lira bütçe açığı veririz tahmini yapmışsız ama geçen yılı 13 milyon bütçe açığı ile kapatmışız bunu da bilginize sunmuş olayım” ifadelerini kullandı.

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar