SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Göğüsgeren; “Rakam çok komik ve yetersiz” (23.05.2021)

CHP’li Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi Sadık Göğüsgeren, köylere ayrılan ödenek miktarlarının çok komik ve yetersiz olduğunu söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 23.05.2021 13:35
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale’nin köylerine ayrılan ödeneği eleştiren Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi Sadık Göğüsgeren, köyler için belirlenen KÖYDES ödeneği miktarlarının yetersiz olduğunu belirtti. İl Genel Meclis Toplantısında konuşan Göğüsgeren; “Borçlandığımız her rakam evlatlarımıza bırakacağımız bir mirastır. Ancak gerçek hayatımızda da bütçemiz açık geldiğinde bir işin devamı için borçlanma yoluna gidiyoruz. Bu hayatın gerçeği. Fakat neden borçlanıyoruz? Çanakkale İl Özel İdaresi neden borçlanıyor? Bunu da masaya yatırmak lazım. Bunun iki nedeni var. Bir tanesi şu. 2020 rakamlarına göre Türkiye’de 81 İl’in 51 tanesi özel idare, 30 tanesi büyükşehirdir. Genel bütçeden 51 özel idareye ayrılan rakam 7 milyar 200 milyon lira iken, 30 büyükşehir belediyesine 125 milyar lira ayrılmaktadır. Büyükşehir Belediyelerinin gelirler kanununun olduğu da göz önüne alındığında, özel idarelerinde gelirler kanununun olmadığı da bilindiğine göre, bu rakam çok komik, çok yetersiz bir rakamdır” dedi.

“KÖYDES için 70 milyon olması lazım”

KÖYDES ödeneğinin en az 70 Milyon lira olması gerektiğini belirten Göğüsgeren; “Bugüne kadar yani 2020 yılına kadar köylerimizin işleri bir şekilde olmuştur. Ancak, bu rakamlarla bundan sonra borçlanma yöntemine gitmediğimiz sürece köylerimizin işlerindeki aksamalar hat safhaya ulaşacaktır. Bunun nedeni ise, biz öz bütçemiz var birde KÖYDES ödenekleri var. Öz bütçemiz 2020 ve 2021 yılında 145 milyon lira. Anlı şanlı anlatılan KÖYDES de ise 2020 yılında 30 milyon 500 bin iken bu yıl için 33 milyon 500 bin liradır. Yani Türkiye genelindeki İl Genel Meclislerine ve Özel İdarelere sorduğumuzda yaklaşık yüzde 10’luk bir KÖYDES yatırım parası artmıştır. Bu çok küçük bir rakamdır. Bu rakamın aslının bugün KÖYDES için 70 milyon lira, Özel İdare içinde yaklaşık 300 milyon lira olması lazım ki köylerde yaşayan yurttaşlarımız huzur içinde, insana yakışır şekilde yaşasınlar” diye konuştu.

“Anlı şanlı ilan edilmemeli”

Bu seneki ödeneğin anlı şanlı ilan edilmemesi gerektiğini de dile getiren Göğüsgeren; “Mazot geçen yıl bu dönemde 5.40 TL iken şu anda 7.35 TL, yüzde 36 zamlanmıştır. İnşaat demiri geçen yıl bu dönemde 2.80 TL şu anda 7.40 TL yani yüzde 264 zamlanmıştır. Çimento torbası geçen yıl bu dönemde 12 TL şu anda 26 TL yani yüzde 116 zamlanmıştır. Döşeme parke geçen yıl 35 tl bu yıl 60 TL yüzde 71 pahalanmıştır. Kaliteli 20-50 motor yağı geçen sene toptan satışı 240 TL şu anda 420 TL yüzde 75 zamlanmıştır. Yani ortalama çek al yöntemiyle aldığımız 5 kalemdeki ortalama zam TÜİK verileriyle hiç alakası olmayan bir şekilde yüzde 110 civarı çıkıyor. Bu hesap yüzde 90’a düşer yüzde 130’a çıkar bunu idarecilerimiz bilir. Bu enflasyon rakamları ve bizim özel idaremizin mecburi alım kalemleri içerisindeki fiyat artışıyla KÖYDES paramızın 33 milyon 500 bin lira olması anlı şanlı ilan edilmemeli az bulunmalıdır. Tabi ki devlet gerekeni yapmak istemekte ancak bugüne iktidarın yapmış olduğu yanlış uygulamalar, yanlış ekonomik politikalar çaresizliğe götürmek zorunda kalmıştır. Bu bilgilerimizi verdikten sonra Çanakkale halkına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Damla Yeltekin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar