SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

‘GELİBOLU’MUZU DA İPEK ŞEHİR YAPACAĞIZ’ (09.07.2021)

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Gelibolu temeli atılan ‘İpek Böceği Yetiştiriciliği ve İpek Üretimi’ hakkında TBMM’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. İpek böceğini öldürmeden yapılan ‘Barış İpeği’ sayesinde, Gelibolu’da bulunan 26 köyde yaşayan kadınlar hem üretime katılacak, hem istihdama.
Haber Giriş Tarihi: 09.07.2021 09:50
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Gelibolu ilçesinde gerçekleştirilecek olan ‘İpek Böceği Yetiştiriciliği ve İpek Üretimi’ detayları belli oldu. İskenderoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından, 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Gelibolu Piri Reis Eğitim Kültür, Gençlik Spor, Turizm ve Sosyal Dayanışma Derneği tarafından ‘Gelibolu’nun Kadınları Kozalarından Çıkıyor’ projesi başvurusu yapılmıştır” dedi.

“HEMEN HEMEN HER EVİN BAHÇESİNDE YARIM ASIRLIK DUT AĞACI VAR”

“Gelibolu ve Çanakkale bölgesinde ipek böceği üretimini canlandırmak için önemli bir proje başlatıldı. Projenin hedefi, kadın nüfusunun yüzde 20’sine ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek üretimini öğretmek.Yaptığımız araştırmalarda gördük ki, geçmiş zamanlarda köylerimizde ipek böceği üretimi yapılmaktaymış. Zaten şu an, hemen hemen her evin bahçesinde yarım asırlık dut ağaçları var” sözlerine yer veren İskenderoğlu, “Daha sonraki zamanlarda işgücü yetersizliği, dut ağacı yetersizliği, besleme alanlarının yetersizliği ve pazar sıkıntıları nedenleriyle üretim yapılamamış. Geçmişte var olan ipek böceği üretimine tekrar değer vererek, bu kültürü canlandırmak ve köylerimizdeki kadın istihdamını arttırmak, kadınlarımızı aynı amaçta buluşturup, bununla birlikte faydalı bir sosyal alan açmak projemizin bir başka hedefi” dedi.

“26 KÖYDEKİ KADINLARA İPEKBÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ EĞİTİMİ VERİLECEK”

“Gelibolu’nun kadınları kozalarından çıkıyor projemizle, Gelibolu’nun 26 köyünde kadınlarımıza ipekböceği yetiştiriciliği eğitimlerinin verilmesi ve de atıl durumda olan beş köy okulumuzun tadilatı yapılıp sonrasında kadınlarımızın ipek kozası üretim ve satışını yapabilecekleri bir merkeze dönüştürmeyi hedefliyoruz” sözlerinin altını çizen İskenderoğlu, “Projemizle birlikte köylerimizde yaşayan kadınlarımıza yerinde İpekböceği yetiştiriciliği, koza üretimi eğitimi ve bununla birlikte birçok farklı mesleki eğitimler vererek gelişimlerini sağlamak böylece kadınlarımızı istihdama katmak istiyoruz” diye belirtti.

“PROJEDE BİZ BARIŞ İPİ ÜRETİMİNİ HEDEFLİYORUZ”

“Projemiz, köylerdeki üretim potansiyelini belirleyip, bu potansiyele göre kozaların sağlıklı, temiz ve kaliteli bir şekilde üretilebileceği İpek evleri oluşturmasını sağlayacaktır.Tabii ki projeyi daha da ilerletebilmek için İpekböceğinin tek yiyeceği olan dut ağaçlarının sayısını arttırmak gerekiyor. Bu süreçlerin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve sürdürülebilir olması için burada bir kadın Kooperatifi kurmayı hedefliyoruz” diye vurgulayan İskenderoğlu, “İpek böceklerinden ipek temini genel uygulama olarak üzülerek belirteyim ki maalesef öldürülerek ipek üretimi yapılıyor. Bu yöntemi kesinlikle doğru bulmuyoruz. Bu projede biz barış ipi üretimini hedefliyoruz. Çünkü inancımızın ve medeniyetimizin temelinde her canlıya saygı var. Hiçbir canlının acı çekmesini asla kabul edemeyiz” dedi.

“BARIŞ İPEĞİ BİZİM TERCİH ETTİĞİMİZ ÜRETİM YÖNTEMİ”

İskenderoğlu, “Temelinde ‘her canlının ruhuna, bedenine saygı duymak, acı çektirmemek... ‘ olan ve Ahimsa felsefesinden ortaya çıkan Barış İpeği bizim istediğimiz ve tercih ettiğimiz ipek üretim yöntemi.Son yıllarda bilinçli ipek kullanıcıları ipek satın alırken bu hususa son derece dikkat ediyorlar. Bu nedenle üreticimiz, herkes, ipek ürünlerimizi rahatlıkla hiçbir şüphe duymadan satın alabilecek” sözlerine yer verdi.

“TARİHİ İPEK YOLUNDA YENİDEN İPEK ÜRETİMİNİ CANLANDIRACAĞIZ”

“Asrın projelerinden 1915 Çanakkale Köprümüzle, tarihi İpek Yolu'nu, tarihin derinliklerinden yeniden gün yüzüne çıkarıyoruz. İşte bu noktada bu projemiz çok daha özel bir anlam kazanıyor.Asya ile Avrupa‘nın birleştiği tarihi ipek yolunda yeniden ipek üretimini canlandırarak, köylerimizi İpek Köyler, Gelibolu’muzu da İpek Şehir yapacağız” diye belirten İskenderoğlu, “Böylece hem ipek ithalatımızı azaltacak, hem de ipek üretiminin yanı sıra bölgemizi turistler için cazip hale getireceğiz.Bölgemize gelen turistler İpeğin üretildiği köylerimizi ziyaret ederek, üretici kadınlarımızın bin bir emekle ipekten ürettikleri ürünlerimizi görecek ve satın alacak” ifadelerine yer verdi.

“KADINLARIMIZ DA BİZ DE SON DERECE HEYECANLIYIZ”

“Dünya nüfusunun her geçen gün artması ve doğal liflerden yapılan tekstil ürünlerine doğru yönelmesi ile birlikte, ilginin günden güne ipek ve ipek ürünlerine yoğunlaşarak talebi arttırması da bizim için çok önemli bir fırsattır aslında.Bu fırsatı iyi değerlendirerek, bölgemizde başlattığımız projemizle birlikte hem bölge halkımıza, hem de milli ekonomimize ciddi bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” diye belirten İskenderoğlu, “Üstelik sadece boynumuza fular ya da yakamızı kravat olarak değil de savunma sanayimizden sağlık sektörüne, kozmetik sektöründen birçok sektöre kadar çok daha geniş bir ürün yelpazesine dağılan ipek, hem ülkemiz hem de Çanakkale’miz için son derece önemli. Bu nedenle projenin temelinde olan kadınlarımız da biz de son derece heyecanlıyız.Projemiz, Çanakkale’miz, kadınlarımız ve ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar