SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

FOLKLOR KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKIYORUZ (13.04.2021)

Çanakkale Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Çanakkale’yi halk oyunlarında en iyi şekilde temsil etmek için çaba sarf ederken, Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği Derneği ise üniversite öğrencilerinin kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlıyor.
Haber Giriş Tarihi: 13.04.2021 09:48
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Çanakkale Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Şevval Taslak ve Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği Derneği Başkanı Selman Sevim, dernek faaliyetleri, derneğin topluma olan katkıları ve pandemi sürecinin derneğe olan etkisine ilişkin Kaleninsesi Gazetesi’ne özel açıklamada bulundular. Çanakkale Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Şevval Taslak, “Çanakkalemizi halk oyunlarında en iyi şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapıyoruz” derken,  Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği Derneği Başkanı Selman Sevim ise; “Derneğimiz üniversite öğrencilerinin kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlıyordu” diye konuştu.

“Çanakkalemizi temsil etmek istiyoruz”

Çanakkale Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Şevval Taslak, derneğin 2012 yılından beri hizmet verdiğini belirterek; "Çanakkale halkını, halk oyunlarında en iyi şekilde temsil etmek, katıldığımız yarışmalarda güzel dereceler almak için derneğimizi kurduk. Federasyonun düzenlediği yarışmalara katılıyoruz, derecelerimiz de var. Bir defa miniklerde Türkiye dördüncülüğü, iki defa büyük grupta Türkiye dördüncülüğümüz var. Halk Oyunları Federasyonunun yarışmalarına yarışma ekibi düzenliyoruz derneğimizin adı altında. İlk yarışmalarımızın arkasında grup müsabakasında da derece alırsak, finale çıkıyoruz. Tabiki finallerde başka illere seyahat ediyoruz öğrencilerimiz ile birlikte. Çanakkalemizi temsil ediyoruz. Bunun dışında derneğin adı altında bir iş yeri açtık, orada da ufak tefek toplantılar, etkinlikler düzenlemeye çalışıyoruz. Tabi pandemiden dolayı da her şeyi ağırdan almaya başladık." dedi.

“Memleket sevdasıyla olan bir iş”

Bu işe gönül vermek gerektiğini belirten Dernek Başkanı Şevval Taslak; “Biz sosyo kültürel bir faaliyet olarak hizmet verdiğimiz için bu iş aslında biraz gönüllülük esasına dayanıyor. Memleket sevdasıyla olan bir faaliyet bizim faaliyetimiz, esas amacımız da Çanakkale' yi temsil etmek. Çanakkale oyunlarını oynuyoruz zaten. Bu işi sevmek gerekiyor, gönül vermek gerekiyor. Tabiki de kültürümüzü tanıyoruz, deşarj oluyoruz, hobi olarak gerçekleştiriyoruz. Benim altmış yaşında da öğrencim var, on yaşında da öğrencim var. İki yaş grubu da o kadar istekli ki, çünkü seviyorlar, bu iş sevmekle alakalı bir iştir. Buna ilgisi olmayan bir insan şuan benim bahsettiğim bu şeyleri anlayamıyor, anlayamaz. Ama ilgisi olan, bu işe gönül veren kaç yaşına gelirse gelsin bir şekilde bir yerlerden tekrar bağlanmaya çalışıyor dernek ya da herhangi bir kurs olarak eğitimlere gelmek istiyor.” şeklinde konuştu.

“Şuan durağan bir dönemdeyiz”

Kalabalık gruplar halinde çalışmaları gerçekleştirdikleri için pandemi sürecinde bu çalışmalardan geri kaldıklarını ifade eden Çanakkale Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Şevval Taslak şu şekilde konuştu; “Biz kalabalık gruplarla çalışmalar yapıyoruz, en az 28 kişilik bir yarışma ekibi gibi. Kulüp olarakta en az 10 kişilik gruplar halinde çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Temaslı bir faaliyet gerçekleştirmiyor olsak ta oyun ekibi olarak yine de kapalı bir alanda çalışmamız gerekiyor. Kişi sayımız fazla olacağı için prova alanımız kalabalık oluyor. Yüzün üstünde lisanslı sporcum var kulüpte ama yarışmaya giremiyoruz, çalışma alamıyoruz. Şuan hepsi bekliyor sabırsızlıkla. Pandemi bizi bu açılardan çok fazla etkiledi.  Yarışmalarımız ertelendi, federasyon yarışma düzenleyemiyor, müsabaka yapamıyor. Bunun dışında biz zaten çalışma alamıyoruz Türkiye genelinde. İnsanlar çalışmalara gelemiyor, çalışma olacak olsa şuan pandemiden dolayı tedirgin olup gelmek istemeyen de çok oluyor. Hem çalışma alamıyoruz kapalı alanda kişi sayımız fazla olduğu için hem de insanlar hala tedirgin olduğu için ki onlar da haklılar artan vakaları da dikkate aldığımız zaman. Bu yüzden şuan açıkçası yavaşlama dönemindeyiz. Ama bundan önceki süreçlerde çok faaldik, bu etkinliklerde, törenlerde çok faal etkinliklerimiz oluyordu. Halk Eğitim ile de birlikte çalışıyoruz sık sık, Gençlik Spor Müdürlüğü ile de. Çanakkale'de düzenlenen törenlerde, etkinliklerde düzenlenen bütün sosyal aktivitelerde ekibimiz olurdu. Bunun dışında biz Türk Halk Oyunları Federasyonu'nun yarışmalarına ekipler de götürüp dereceler alıyorduk Çanakkale'mizi temsil etmek adına ama pandemi süreci bizi tamamen etkilediği için şuan durağan bir dönemdeyiz.”

“Öğrencilerimiz bu durumdan çok mutsuz”

Öğrencilerin pandemi sebebiyle faaliyet gerçekleştirememe durumundan memnun olmadıklarını, onların sıkıldığını söyleyen Başkan Şevval Taslak; “Öğrencilerimiz bu durumdan çok mutsuzlar. Her zaman sokakta bile oynarız, havalar ısındı başlayalım artık, yeter ki oynayalım gibi tepkiler alıyorum. İnsanlardan çok fazla talep geliyor, ben üzülüyor taleplerine iyi bir deri dönüş yapamadığımız için. Biz kalabalık olduğumuz için ona göre geniş bir alana ihtiyacımız var. Gençlik Spor Merkezinin salonlarında çalışıyorduk, okulların spor salonlarında çalışıyorduk. Ama şimdi oraya giriş yapamadığımız için insanlara da maalesef olumsuz geri dönüş yapabiliyoruz.” dedi.

“Biz bir aile olduk”

Dernek çalışmalarını gerçekleştirirken bir aile olduklarını ve pandemi sonrasında gerçekleştirmeyi düşündükleri bir etkinlikten söz eden Çanakkale Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Şevval Taslak; “Çok sıkıldılar, çok özlediler bazen yanıma uğruyorlar çay kahve içmeye. Hadi bir yerden başlıyoruz desem hemen her işini bırakıp gelecek çok fazla arkadaşımız var. İnsanlar çok sıkıldı bir de hareketsiz de kaldık tüm Türkiye olarak, bu da büyük bir sıkıntı. Ekstra olarak oyun oynamayı, bir ekibin içinde olmayı çok özlediler. Biz bir ekip oluşturup çalışmalar yapıyoruz tamam ama her şeyden öte biz bir aile olduk açıkçası. Çünkü o yıl ki yarışmaya neredeyse bir yıl önceden çalışmaya başlıyoruz. Bir yıl boyunca çalışıyoruz, çocuklar yetişkinler ve veliler bir aile oluyoruz. Çalışmalarımız uzun süreli oluyor, haftada iki gün ya da üç gün oluyor ama Cumartesi Pazar gününe dörder saat ders koyuyoruz. Bu yüzden de sürekli birlikte olduğumuz için bu işi seven insanlarla, aile gibi oluyoruz. Hepsiyle hala görüşüyoruz zaten, sorup duruyorlar ne zaman başlayacağız çalışmalara diye. Bir ara geçen yaz başlamayı denedik çalışmalarımıza, hafif bir açılma oldu ama sonra tekrar ara verdik çalışmalarımıza. Yüzde altmış oranında katılım oldu fakat biz onlara şuan dönüş yapamıyoruz çünkü çalışacağımız bir alan yok. Ama benim düşüncem şu ki yazın minikler ya da yetişkinler gruplarıyla açık havada bir yer ayarlayıp, en azından zeybek gösterisi gibi bir gösteri yapmak istiyoruz. Güzel bir aktivite olacak diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

YEDİDEN YETMİŞE DOKUNUYORUZ

Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği Derneği Başkanı Selman Sevim, derneğin 2012 yılından beri hizmet verdiğini belirterek; "Derneğimizi Çanakkale'de, özellikle Çanakkale Savaşında savaşmış atalarımızın vermiş olduğu mücadeleleri yeni yetişen kuşaktaki çocuklara aktarmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirmek üzere kurduk. Yetişkinlere yönelik konferanslar tertip ediyorduk, çocuklara yönelik olarakta çizgi romanlar, hikaye kitapları, Çanakkale Savaşı masaüstü oyunları gibi oyunlar ürettik." dedi.

“Cezaevi projemiz güzel sonuçlandı”

Faaliyetlere değinen Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği Derneği Başkanı Selman Sevim; “Saat kulesi meydanında tutmuş olduğumuz bir ofisimiz vardı, orada toplantılar yapıyorduk düzenli olarak, konferanslar yapıyorduk. Alanında uzman kişiler geliyordu ve Çanakkale'deki gençlere göre, çocuk gelişimi gibi konular hakkında uzman getiriyorduk soru cevap şeklinde konferans gerçekleştiriyorduk. 45-50 kişilik eğitim organizasyonu tertip ediyorduk. Bunların yanında cezaevinde bir takım faaliyetlerde bulunduk. Oraya düşmüş olan çocukları tekrar topluma kazandırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştiriyorduk ve bundan bayağı güzel bir sonuç aldık.” diye konuştu.

“Üniversite öğrencilerine büyük katkı”

Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği Derneği’nin üniversite öğrencilerine büyük ölçüde katkılarının olduğundan söz eden Başkan Sevim, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bizim bireylere sunduğumuz en büyük katı şuydu özellikle üniversite öğrencilerine, mesela bir üniversite öğrencisi Fen Edebiyat Fakültesinde Tarih Bölümü okuyor, Sosyoloji Bölümü okuyor veya Ziraat Mühendisliği okuyor, İnşaat Teknikerliği okuyor bu öğrenciler okulunda görmediği alanlarda, derslerde bizler kişisel gelişimine katkıda bulunuyoruz. Mesela atölye çalışmalarımız oluyordu, etkili beden dili kullanımı, liderlik gibi eğitimler veriyorduk. Öğrenci İnşaat Teknikerliği okuyor ama getirdiğimiz tarihçi, sosyolog, felsefeci hocalarla bu alanlarla alakalı temel bilgileri öğreniyorlardı. Derneğimize üye olan, etkinliklerimize katılan 2015-2016 yıllarında beş binin üzerinde üniversite öğrencisi vardı. Oturup çay içiyorduk, sohbet ediyorduk, eğitimlere katılıyorlardı. Okuma günleri düzenliyorduk, kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına yardımcı oluyorduk. Üniversite öğrencilerine bir çok katkımız oluyordu, kişisel gelişimleri açısından ve diğer değerleri düşündüğümüzde güzel katkılar sağlıyorduk.”

“Yüz yüze daha etkili”

Kendilerinin pandemiden önce de derneği kapama kararı aldıklarını belirten Dernek Başkanı Selman Sevim; “Pandemi sürecinden önce biz derneğimizi kapatma kararı almıştık ama şayet böyle bir şey olmasaydı, bu süreçte tüm sivil toplum kuruluşlarının etkilendiği gibi biz de çok etkilenirdik. Sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri etkinlikler düzenler, faaliyetler yapar ve bunları yapamayacaktık. Genel kurullar sürekli ertelendi. Online seminer yüz yüze eğitim gibi etkili olmuyor zaten. Yüz yüze bir araya gelememek sivil toplum çalışmalarına büyük zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.

“Yolumuza farklı isimle devam edeceğiz”

Dernek olarak çalışmalarına Ayyıldız Kardeşliği Derneği’nde devam edeceklerini belirten Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği Derneği Başkanı Selman Sevim şu şekilde konuştu; “Biz dernek olarak Ayyıldız Kardeşliği Derneğine geçiş yaptık. Kapatma kararı aldık ve Ayyıldız Kardeşliği Derneği ile yolumuza devam etmek istiyoruz. Farklı bir dernek adına çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz. Bizler de öğrenciydik o dönemde ekonomik sebeplerden dolayı bu yola girmeye karar verdik. Türkiye'de sivil toplum toplum alanında yeriniz yoksa, düzenli olarak aktif hale gelen bir STK değilseniz, pasif bir STK haline düşüyorsunuz. Biz Mustafa Beyle de tanıştıktan sonra onunla işbirliğine giderek yeni dernek kurduğumuzda daha aktif olmaya çalıştık. Bu dönemde bir öğrenci olarak, ilk on beş gün ayın kirasını çıkartmaya yönelik yayınlarımızı satmaya çalışıyorduk, son on beş gün faaliyette bulunmaya çalışıyorduk bir ay boyunca. Bu bizi de yoruyordu, öğrenci arkadaşlarımızı da yoruyordu. Ekonomik sebeplerden dolayı farklı bir dernek kurma yoluna gitmeye karar verdik. Ayyıldız Kardeşliği Derneğinde biraz daha yetişkin üyelerimiz vardı, onlar ekonomik anlamda katkıda bulunabiliyor. Çok fazla değişen bir şey yok sadece isim değişikliğine gittik. Bundan sonraki süreçte Ayyıldız Kardeşliği Derneği olarak faaliyetlere devam edeceğiz, ediyoruz. Okur yazar buluşmaları yapıyoruz. Çanakkale yerelindeki yazarlar var bünyemizde, onlarla öğrencileri buluşturuyoruz. Türkiye genelinde bir takım faaliyetler yapıyoruz. Kitap fuarlarının olmadığı yerlere kitap fuarı götürdük, İlber Ortaylı, Sinan Yağmur, Hayati İnanç gibi yazarlarla çalışıyoruz. Onlarla toplumu buluşturuyoruz. Dünya Eğitim Gönüllüleri Birliği Derneği olarak biraz daha yerel hareket ediyorduk ama Ayyıldız Kardeşliğinde daha çok bölgemiz etrafında hareket ediyoruz. Mesela Balıkesir Bursa gibi yakın illeri de kapsayan faaliyetler yapmaya başladık.”

Sedef Cansu Karakuş

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar