SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

EZİNE OSB İLE ÇANAKKALE PARLAYACAK (07.06.2021)

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, çalışmaların devam ettiği Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili Kaleninsesi Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu.
Haber Giriş Tarihi: 07.06.2021 09:43
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Ezine Gıda İhtisas OSB’nin işlemeye başladıktan sonra kısa sürede büyüyeceğini belirten Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok; “Büyük firmaların küçük firmaları da tetikleyeceğini düşünüyorum. Pazarlamada da. Hazır bir pazarın içinde bulunacaklar. Bunun avantajı olacaktır” dedi.

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi ilk konuşulduğu günden bu yana adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Ezine Gıda İhtisas OSB’nin henüz inşaat halinde olduğu şu günlerde dahi yatırımcıların ilgisi Çanakkale ve Ezine’ye yöneldi. Damla Yeltekin’in hazırlayıp sunduğu Kaleninsesi Web TV’de yayınlanan ‘Not Defteri’ programına konuk olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, “Buradan birçok tedarikçiye, firmaya, fabrikaya ürün gönderiyoruz. Organize Sanayi sayesinde giden ürünler Çanakkale’de işlenmiş olacak ve katma değer Çanakkale’de işlenmiş olacak” dedi.

“HIZLI SONUÇLANMADA İLKİZ”

“Gıda İhtisas Organize Sanayi bölgesi olarak Ezine ilklerden biri” diyen Altınok; “Faaliyet anlamında bu kadar hızlı sonuca varabilmesi anlamında da tek diyebiliriz. Gıda ihtisas olması açısından bizim için ayrı bir öneme sahip. Sanayi denildiğinde ilk olarak akla ağır sanayi geliyor ama bizim bölgemiz için en uygunu gıda üzerine olan bir sanayi bölgesi. Çünkü Çanakkale hammaddesi bol olan bir memleket. Buradan birçok tedarikçiye, firmaya, fabrikaya ürün gönderiyoruz. Organize Sanayi sayesinde giden ürünler Çanakkale’de işlenmiş olacak ve katma değer Çanakkale’de işlenmiş olacak. Bu yönden de bize avantajı olacaktır” şeklinde konuştu.

“YÜZDE 90 ARSA TAHSİSİNİ VERDİK”

Altınok sözlerini şu şekilde sürdürdü; “136 hektarlık bir alanımız 91 sanayi parselinden oluşuyor. Burada yatırımcılara bir kümeleme doğrultusunda yer tahsisi yapıyoruz. Kümeleme çalışmalarında sektörlere ayırıyoruz. Kümelemelerde meyve ve sebze üzerine, su ürünleri, süt ve süt ürünleri, reçel ve bal gibi üretim üzerine kümelerimiz var. Farklı 6-7 gıda sektörü burada hizmet verecek. Yaklaşık yüzde 90’ını arsa tahsislerini verdik. Ciddi de bir talep oldu.”

“YEREL FİRMALARA DESTEK OLDUK”

Yerel firmalara destek olduklarını dile getiren Altınok; “Yerel firmalara destek olduk. Bu anlamda pozitif ayrımcılık yaptık. Yerel firmaların desteklenmesi ve üretim de daha arttırması gerekiyordu. Dışarıdan gelen firmalarımız da var. Özellikle sebze ve meyve üzerine, paketleme ve dondurulmuş gıda üzerine ciddi bir talep var. 4-5 tane de ciddi büyüklükte İstanbul’dan Bursa’dan firmalar var” dedi. Altınok, bu firmaların bölgeden ham madde alacağı için Çanakkaleli üreticiye de destek olacağını kaydetti.

“SEKTÖRLERİ İLERİYE GÖTÜRECEK”

“Bu firmalarla görüştüğümüz zaman burada sözleşmeli tarım üzerine yatırım yapıyorlar. Buradaki tarla sahiplerini kendi üretecekleri ürünler ya da işleyecekleri ürünler doğrultusunda kendi mühendis ve ekipleri ile burada arsa sahipleri ile anlaşıp buradaki çiftçileri de güçlendirecek adımlar atılacak. Aynı şey hayvancılık için de geçerli” sözlerine yer veren Altınok; “Özellikle bizim Ezine Peynirimizin özelliği koyun ağırlıklı olarak koyun, keçi inek sütü kullanılıyor. Bu proje Çanakkale’deki tarım ve hayvancılık sektörlerini daha da ileriye götürecek” diye konuştu.

 “HAMMADDE VE LOJİSTİK TERCİH SEBEBİ”

Altınok sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Firmalar Çanakkale’yi tercih etmelerinin iki sebebi olduğunu söylüyorlar. İlki ham maddeye ulaşım ikinci olarak da ulaşımı daha da hızlandıran köprünün olması. Köprü olmasaydı bu kadar hızlı Çanakkale’yi tercih etmezdik diyorlar. Son yıllarda baktığımızda köprü, OSB, Ayvacık’tan sonra Küçükkuyu rampalarındaki tünellerin bitmesinden sonra ulaşılabilir bir kent olması diğer sektörler açısından da avantajımız olacak. Ama Gıda OSB olarak baktığımızda lojistik ve sevkiyat anlamında kolaylık olması bizim burasını hem Çanakkale’yi hem Ezine’yi bir cazibe merkezi haline getirmiş durumda.”

“EZİNE DENİLDİĞİNDE AKLA İLK OLARAK PEYNİR GELİYOR”

Ezine peynirinin de önemine değinen Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok; “Dardanel firmamız var. Zaten yurtdışına ciddi bir ihracat yapıyor. Özellikle İstanbul ve Bursa’dan fabrikalarını taşıyacak olan dondurulmuş gıda ve meyve sebze üzerinize ciddi bir ihracatımız söz konusu. Bu firmaların yurt içi ve yurt dışı cirolarına baktığımızda neredeyse yarı yarıya. Bu firmalarla birlikte yerel firmalarımızın da yurt dışında daha çok ürün ve pazarlama kapasitesinin artacağını düşünüyorum. Biz yurt dışına özellikle gıda ile ilgili ürün gönderdiğimizde biraz sıkıntı yaşıyoruz. Üretim yerleri, artırmasından karbon salınımına kadar bir çok yer üretimle ilgili inceleniyor. Organize Biyokütle Enerji Santralimiz var. Şuan inşaatı başladı. Kendi enerjisini üreten bir Organize Sanayi olacak. Kimyasal dışında bütün atıkların, üretim sonucu çıkan atıkların yakılması anlamına gelecek. Sıfır atık programına da uyuyoruz. Hem OSB denetleyecek hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetleyecek. Firmalar, tamamen bir organizasyon işinde yani arıtması, elektriği, enerjisini kendi üreten bir firma olması açısından burayı tercih ediyor. Ürünün kalitesi ve pazarlaması açısından ciddi bir önem oluşturuyor. Bu nedenle firmalarda ciddi oranda bundan fayda sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Altınok, Ezine Gıda İhtisas OSB’de yer alacak firmalar hakkında ise; “Ezine dediğiniz zaman akla ilk olarak peynir geliyor. OSB’nin yüzde 25’i de süt ve süt ürünleri alanı oluşturuyor. Gıda paketleme ve dondurulmuş gıda yüzde 30’unu, su ürünlerinde Dardanel firması en büyük parseli alanlardan biri. Su ürünleri yüzde 15-20’si yapıyor. Ana sektörler bunlar. Bal üretimi, zeytin yağ paketleme ve şarap dolumu üzerine var. Organik ve bitkisel takviye ürünleri üzerine var” diye konuştu.

“HEM EKONOMİYE HEM DE İŞ HAYATINA ÇOK ŞEY KATACAK”

“OSB başlı başına işleyen bir organizma aslında. Sadece Ezine olarak değil; Ezine, Bayramiç ve Ayvacık olarak bakmamız lazım. Daha geniş kapsamda bütün bölge olarak bakmamız lazım. 136 hektarın içine sıkışacak bir bölge de değil. Çanakkale ekonomisine dinamo olacak bir yer” diyen Altınok; “Çanakkale’de bu tarzda üretim yapan bir yer yok. Genelde turizm gelişmiş. Ezine açısından baktığımız da hem çevreci bir proje hem bölgenin tarım ve hayvancılığını kalkındıracak bir proje. Aynı zamanda dışarıdan gelen firmalarında bize hem ekonomik açıdan hem de iş hayatı ile ilgili çok şey katacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Altınok, Ezine Gıda İhtisas OSB’nin tam rayına oturduktan sonra ki sürecine dair ise;  “Tam oturduğunda, 5-6 sene sonra 136 hektarlık alanda kalmayacağımızı, genişleyeceğimizi düşünüyorum. Kısa sürede genişlemeye gideceğini düşünüyorum” dedi.

“AVANTAJI OLACAK”

Altınok sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Çanakkale olarak çok kaliteli ürünler sahibiz. Kapya biberimizden, Bayramiç beyazımıza, kirazımızdan şeftalimize kadar ciddi anlamda çok kaliteli ürünlerimiz var. Büyük firmaların küçük firmaları da tetikleyeceğini düşünüyorum. Pazarlamada da. Hazır bir pazarın içinde bulunacaklar. Bunun avantajı olacaktır.”

Damla YELTEKİN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar