SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Eylem kararı alınabilir (11.08.2021)

Memur - Sen İl Başkanı Suat Özen, basın mensupları ile bir araya gelerek toplu iş sözleşmesi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Özen, makul olmayan bir teklifte bulunulursa önümüzdeki günlerde eylem yapabileceklerini açıkladı.
Haber Giriş Tarihi: 11.08.2021 14:07
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Memur-Sen Çanakkale İl Başkanlığı, basın mensuplarıyla Öğretmenevi bahçesinde kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Hükümet tarafından 12 Ağustos tarihinde yapılacak olan zam teklifi öncesinde basın mensuplarına yaşanılan süreci ve taleplerin konuşulduğu toplantıda açıklamalarda bulunan Memur-Sen Çanakkale İl Başkanı Suat Özen; “Kamu görevlileriyle ilgili toplu sözleşme süreci devam ediyor. Bizler öncelikle Memur-Sen camiası olarak şunu net olarak belirtmek isteriz ki biz ülkemizin içinden geçtiği durumu gayet iyi biliyoruz. Ayrıca son dönemde yaşanan yangın felaketlerinden dolayı içinde bulunduğumuz süreci de çok iyi etüt ediyoruz ama hayatın olağan akışı da devam etmekte. Bir bilgilendirme toplantısı yapmak için bir araya geldik. Ayrıca Memur-Sen genel merkezimin kararıyla camiamız, yangında zarar gören bölgelere ulaştırılmak üzere devletin ilgili kurumlarıyla koordineli bir şekilde 2 milyon TL bir bağış gerçekleştirdi. Bizlere genel merkezden çağrı geldiği takdirde bizlerde yerelde çeşitli kampanyalar düzenlemeyi düşünüyoruz. İlk etapta yangının bir alevi sönmesi lazım. Aynı zamanda bizim talep ettiğimiz zam oranı hemen uygulanacak bir zam oranı değil. Biz bunu 2 yıllık, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak ve 31 Aralık 2023’e kadar devam edecek olan bir süreç için bu zam taleplerimizi dile getiriyoruz. Memur-Sen genel merkezi olarak üzerinde durduğumuz, özellikle ekonomik koşullar ile ilgili geçtiğimiz 18 ayda hükümetin %7.5 olarak ön görmüş olduğu enflasyon 18 aylık süreçte %24 gibi bir rakama tekabül ediyor. Memur-Sen olarak 2022 yılı için %21 zam 2023 yılı için %17 zam ayrıca 2022’de %3 refah payı, 2023’te %3 refah payı, 600 TL seyyanen zam ayrıca emeklilerde olduğu gibi kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesi, toplu sözleşme ikramiyesinin arttırılması gibi yaklaşık 90 kalem talebimiz var.” dedi.

“Bıçak kemiğe dayanmış durumda”

Hükümet tarafından yapılacak olan zam talebinin makul bulunmaması durumunda eylem yapılabileceğini belirten Özen; “İlk defa Memur-Sen’in çağrısıyla masaya Kamu-Sen ile Memur-Sen ortak oturuyor. Çünkü iş kollarının teklifleri ayrı her iş kolunun teklifi ayrı. Genel çatı olarak baktığınız zaman Kamu-Sen ile Memur-Sen’in talepleri ortak. Memur-Sen olarak genel merkezimizin talep ettiği yaklaşık 4 milyon kamu çalışanı, emekliler ve aileleriyle birlikte yaklaşık 24 milyona tekabül eden kişiler hakkında bu süreç devam etmekte. Biz bunu önemsiyoruz, önemli görüyoruz. Beklentimiz, geçmiş kayıpların telafi edilmesi noktasında sabit gelirli kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmemesi noktasında, çünkü kamu iş veren heyeti bizler kamu görevlileri sendikaları olarak tekliflerimizi bayramdan sonraki ilk mesai günü bakanlığa ilettik. Yarında kamu işveren heyeti kamu çalışanlarına teklifte bulunacak. Bizim gönlümüz istiyor ki yarın açıklanacak olan teklifin makul, olumlu ve hayatın gerçek şartlarıyla bağdaşır ve örtüşür olmasını bekliyoruz. Bugün enflasyon %18 civarında açıklanıyor ama gelecek olan teklifte %3’ler ile %5’ler ile gelirse bu kamu çalışanları adına hayal kırıklığı olacak. Hükümet kanadının mutlaka kamu çalışanlarını kucaklaması gerekiyor. Bundan sonraki adım eğer açıklanacak olan açıklanacak olan teklif eğer makul bulunmazsa geçmiş dönemdeki gibi düşük teklifler gelirse muhtemeldir ki Memur-Sen, Ankara’da eylem kararı alacak. Kamu-Sen’in de böyle bir çalışması olduğunu biliyoruz. Muhtemeldir ki ayın 13-14’ünde bir eylem planlaması var. İnşallah gerek kalmaz diyoruz ama kamu görevlileri zor durumda. Ekonomik göstergeler konusunda bıçak kemiğe dayanmış durumda. Aynı şekilde bu işçiler içinde geçerli çünkü işçisi de memuru da sabit gelirli insanlar” diye konuştu.

Can talepleri sıraladı

Memur-Sen’in taleplerini sıralayan ve kamuda sendikalı olmanın farkının olması gerektiğini belirten Eğitim-Bir-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Can; “Bizzat Cumhurbaşkanımızın sözünü verdiği 3600 ek gösterge, 3 yıldır hayata geçirilmedi. Biz bunun bu toplu sözleşmede hayata geçmesini bekliyoruz. Bütün kamu görevlilerinin ek göstergelerinin 600 puan arttırılmasını istiyoruz. Kamu da tam 40 çeşit sözleşmelilik var şu anda. Aynı işi yapıyorlar farklı farklı statülerde biz bunun tek artık adının konmasını, tek sistemde olmasını, hepsinin 4A kadrolu olmasını istiyoruz. Sözleşmeli personelin hepsinin kadroya geçmesini istiyoruz. Gelir vergisi kaynaklı kayba son verilmeli, %15’i aşan kısım işverence ödenmeli. Bayram ikramiyesinde ayrım son bulsun. Memur sendikalılığının hiçbir farkı yok şu anda, mesela işçilerde sendikalı olan kişinin ayrıcalıkları varken, memurlarda bu yok. Sendikalı da olsa sendikasız da olsa herkes aynı şeylerden yararlanıyor. Biz bunun bir farkının olmasını istiyoruz, hiç değilse toplu sözleşme aidatının farklı ödenmesini istiyoruz. Aile yardım tutarı artmalı, çocuk yardımında yaş sınırı kalkmalı diyoruz. Ya kreş hizmeti verilmeli ya da kreş yardımı ödenmeli. Derece sınırlamasını sona ermeli herkes öğrenimine uygun dereceye atanabilmeli. Kamu görevlilerine 8 bin 540 lira evlenme yardımı yapılmasını hiç değilse buzdolabını devletin almasını istiyoruz. Giyecek ve yemek yardımında adalet sağlanmalı, mevcut yardım tutarı arttırılmalı diyoruz. Emeklilerin talepleri görülmeli, sosyal yardımları alma ve sendika üyesi olma hakları devam etmeli. Şu anda emeklilerin sendika olma hakları yok ama bu yönde çalışmalar var. Emekli Memur-Sen Çanakkale İl başkanımız İbrahim Yerli de burada. Tüm Türkiye’de seferberlik ilan ettik üye kaydı yapıyorlar ama yasal bir şey yok şu anda. Onun verilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Enishan Keskin

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar