SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ercan; “Yenilikçi ve insan odaklı anlayışıyla hizmet veriyoruz” (19.05.2021)

Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hilmi Ercan, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle açıklama yaptı.
Haber Giriş Tarihi: 19.05.2021 09:47
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Sosyal Güvenlik Reformuyla birlikte ülkemizde yaşayan vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamına alındığını belirten Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hilmi Ercan; “Toplumun huzur ve refahını bozan sosyal tehlikelerin verdiği zararlardan bireyleri koruyan temel unsur Sosyal Güvenliktir. En temel insan hakkı olarak gelirlerine bakmaksızın tüm fertler bu güvenceye sahiptir. Ülkemizde İş Kazası, Meslek Hastalığı, Hastalık, Analık, Yaşlılık, Malullük, Ölüm gibi sosyal ve ekonomik risklere karşı sosyal güvenlik hizmetini Kurumumuz vermektedir. 2006 yılına kadar bu hizmeti BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı olmak üzere üç farklı Kurum tarafından vermiştir. Bu üç Kurumun tek çatı altında birleştirilmesi ile başlayan ve 2008 yılında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yayınlanmasıyla tamamlanan Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde Sosyal Güvenlik Reformu gerçekleştirilmiştir. Sosyal Güvenlik Reformuyla birlikte ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bütün vatandaşlarımızın sosyal güvenlik kapsama alınması dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürecinde sağlık hizmetlerinden kesintisiz ve etkin bir şekilde erişimini sağlamıştır. Ayrıca koronavirüs salgını sürecinde tedavisinin geri ödeme kapsamına alınması, ilave ücret ve katılım payı alınmaması, kronik rahatsızlığı olan hastalarımızın rapor ve reçete aranmaksızın ilaçlarını alabilmeleri ve biyometrik kimlik doğrulama sisteminin askıya alınması gibi uygulamalarla sigortalılarımıza ve hak sahiplerine destek olunmuştur” dedi.

“Salgından etkilenen çeşitli sektörlerdeki 2020 yılı mart, nisan ve mayıs aylarına ilişkin prim ödemeleri altı ay süreyle ertelenmiş, istihdama yönelik normalleşme desteği, istihdama dönüş desteği, artı istihdam teşviki ile sektörel prim desteği gibi uygulamalarla çalışma yaşamına katkı sağlanmıştır” diyen Ercan; “Sosyal Güvenlik Reformuyla birlikte kayıt dışı istihdamla yapılan etkin mücadele sayesinde kayıtlı istihdam artmış böylelikle salgından etkilen çalışanlarımızın kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği, geçici iş göremezlik ödeneği gibi destek ve ödemelerden yararlanmaları mümkün olmuştur.  İl Müdürlüğümüz bünyesinde Kepez Beldesindeki İl Müdürlüğü hizmet binasının yan ısıra hali hazırda sekiz ilçemizde faaliyet gösteren sosyal güvenlik merkezleri ile insan odaklı, kolay ulaşılabilir hizmet verme anlayışıyla vatandaşlarımıza hizmet sunulmaktadır” şeklinde konuştu.

Ercan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Ayrıca Kurumumuz ’un teknolojik imkanlarından faydalanılarak; sosyal hareketliliğin ve temasın en aza indirgenmesi gereken bu dönemde vatandaşlarımız evlerinden ayrılmadan e-devlet üzerinden sigortalılık, emeklilik, sağlıkla ilgili156 ya varan uygulamayı kullanarak işlemlerini yapabileceklerdir. Yine Alo 170 çağrı merkezi yoluyla vatandaşlarımızın her türlü sorusuna cevaplanmakta, SMS bilgilendirme sistemi ile e-devlet üzerinden cep telefonu numarası kayıt yapılmak suretiyle sigortalı ve hak sahipleri tüm işlemler hakkında bilgilendirme mesajı alınabilmektedir. Yenilikçi ve insan odaklı anlayışıyla Kurumumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaliteli hizmet sunan güçlü ve saygın bir Kurum olarak hizmet vermeye devam edecektir. Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

Enishan Keskin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar