SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ENGİN; “BİZE DE DANIŞIN” (24.06.2021)

Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Engin, pandemi sürecinde sektöre dair alınan kararlarda esnaf odalarına da danışılmasının gerektiğini belirterek; “Kararları alırken bize de danışırsanız, bu iştekilerin beklentilerini ve duygularını da anlama imkanı bulursunuz” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 24.06.2021 10:45
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Sektör gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Engin, pandemi süreci ile zorlu bir dönemden geçtiklerini belirtti. Bunun yanı sıra bu salgınla beraber müşterilerde randevu ile kuaförlere gelme alışkanlığının arttığını, esnafın ise tek kullanımlık ürün tercihini benimsendiğini vurgulayan Engin, bu durumların da zorlu süreçten geriye kalan olumlu uygulamalar olduğunu dile getirdi. Kendi sektörlerine dair bir karar alınacağı zaman kendilerine de danışılmasını arzuladıklarını ve bu yönde beklentileri olduğunu aktaran Engin, “Çünkü bizler, temsil ettiğimiz esnafların duygularını, düşüncelerini, beklentilerini biliyoruz” diyerek temennisini belirtti.

“ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE YİNE ADAYIM”

Kaleninsesi Gazetesi’ne verdiği özel röportaja seçimde de aday olduğunu duyurarak başlayan Başkan Engin, “Önümüzdeki seçimlerde yine adayım. Genelde adaylıklar açıklanırken insanlardan ‘Topluma hizmet etmek istiyorum’ sözünü duyarsınız. Ama bazıları daha değişik düşünceyle aday olabiliyorlar. Bu çok dillendirilmez ama ekonomik olarak beslenenler de vardır, egosunu doyurmak için isteyenler de vardır. Kendisine ‘Başkanım’ denmesini istediği için aday olanlar da çıkabiliyor. Bir başka açıdan bakacak olursak, kendini başkan adayı olarak görmeyenler ama başkaları tarafından kullanılmak için o makama onu getirenler de karşımıza çıkabiliyor. Ben bu saydıklarımdan hangi tür başkan adayıyım? Bunu benim açıklamama zaten gerek yok. Ben kendime ‘Başkanım’ denilmesinden dahi imtina ediyorum. Ben sadece bizim odamıza kayıtlı esnafların temsilcisiyim. Onları her platformda ve her şartta temsil etmekten de gurur duyuyorum” dedi.

“KARAR BİZİMLE İLGİLİYSE FİKRİMİZİ ALSINLAR”

Pandemi sürecinde sektörlerine dair pek çok kararın alındığını ancak bu alınan kararlarda kendilerine de danışılmasını beklediklerini belirten Başkan Engin, “Biliyorsunuz son 1.5 yılda dünyada hiç görülmemiş bir virüs olayıyla karşı karşıyayız. Hemen hemen her sektör gibi bizi de olumsuz etkilemiş durumda. Ama ben işin ‘yandım, bittim, kül oldum’ tarafında değilim. Ben en zor şartlarda bile ne yapılması gerektiğini düşünen ve uygulayan bir insanım. Böyle de olması gerektiğini düşünüyorum. Bazen iğneyi de kendimize batırmamız lazım. Tek bir şikayetçi olduğum konu var. Bunu her defasında da söylüyorum, söylemeye devam edeceğim. Ülkemizi yönetenler bir konuda bir karar vereceklerse, ve o karar bizimle ilgiliyse bizim fikrimizi alsınlar. Bize de danışın. Mesele bu kadar basit. Çünkü bizler, temsil ettiğimiz esnafların duygularını, düşüncelerini, beklentilerini biliyoruz. Biz masa başı memurluktan gelmedik. Ben bizzat çıraklıktan buralara geldim. Onlarca yanımızda eleman yetiştirdik. Bu kararları alırken bize de danışırsanız, bu iştekilerin beklentilerini ve duygularını da anlama imkanı bulursunuz” ifadelerini kullandı.

“VERECEĞİMİZ CEVAPLAR SİZİN İŞİNİZE YARAYACAK”

Sauna, hamam ve masaj salonlarının da açılmasını arzuladıklarının altını çizen Başkan Engin, “1 Temmuz’dan sonra çoğu yasağın kalkacağını Cumhurbaşkanımız açıkladı. Ama burada, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun ya da İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde şu ayrıntıyı mutlaka bekliyorum. Belki de bu röportajımız yayınlana kadar bu genelge de yayınlanır, bilemiyorum. Ama biz mutlaka masaj salonları, sauna ve hamamların da çalışmasına izin verilmesini istiyoruz. Hala bu izinlerin verilmemiş olması önemli bir handikap ve eksiklik. Meseleyi çelişkiler yumağı haline getiriyoruz. Öyle bir durum ki; kuaförler açık ama hamam, sauna kapalı. Şimdi alınan bir karar, bir başka karar ile çelişiyorsa, biliniz ki puan kaybediyorsunuz. Biz de diyoruz ki, gelin biz size yardımcı olalım. Bizim temsil ettiğimiz, bizim bildiğimiz alanlarda bize sorular sorun, beraber değerlendirelim. Vereceğimiz cevaplar sizin işinize yarayacak” diye konuştu.

“İĞNEYİ KENDİMİZE BATIRALIM”

Pandemi sürecindeki yardımlara da değinen Başkan Engin, “Pandemi sürecinde hibe yardımları olsun, kira yardımları olsun pek çok yardım yapıldı. Ama biz insanoğluyuz. İnsanoğlunun ihtiyaçları sınırsızdır. Destekler, yardımlar yetti mi diye soracak olursak, buna hiçbir zaman ‘Yetti’ cevabı alamayacaksınız. Bu sorunun cevabı ‘Hayır, yetmedi’dir. Ama az önce de dediğimiz gibi, iğneyi de kendimize batıralım. Ülkemiz keşke daha zengin bir ülke olsaydı, o zaman daha çok şey verecekti. Eğer bu ülkeyi idare edenler, eğer imkanlar müsait olsaydı, bu konuda hiç birilerini olumsuz konuştururlar mıydı? Kesenin ağzını açarlardı, herkese fazla fazla dağıtırlardı. Ülkemizin durumunu bu noktalara getiremediysek, bu durumun oluşmasında toplum olarak bizlerin, hepimizin de sorumluluğu var. Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin, hibe desteği, kira yardımı gibi desteklerle esnaf desteklendi. Ama hiçbir zaman bu yetmez. Dolayısıyla keşke devletimizin imkanları daha fazla olsaydı da, esnaf daha fazla destek görebilseydi” dedi.

“ARTIK MÜŞTERİ, ESNAFI BUNA ZORLUYOR”

Pandemi süreciyle beraber randevu ile kuaförlere gidişin arttığını, esnaflarda ise artık tek kullanımlık ürünlerin tercih edildiğini vurgulayan Başkan Engin, “Berberlerin yüzde 50 kapasiteyle müşteri kabul etmesi bizim işlerimizi düşürmedi. Bizim işlerimizi asıl düşüren konu, insanların virüs korkusuyla artık berber ve kuaförlere gitmeye korkması. Bu sebeple zaten işlerimiz yüzde 50’nin üzerinde değil ki. İnsanlar korktukları için erkek ve bayan kuaförlerine gelmiyorlar. Öte yandan değinmemiz gereken bir başka konu daha var. Bir musibet bin nasihatten iyidir denir. Başımıza gelen bu salgından sonra maliyetlerimizde artış olsa da, esnaflarımız bir takım alışkanlıklar edindi. Artık tek kullanımlık ürünler kullanılıyor. Bu çok yaygınlaştı. Müşteri de bu konuda bir alışkanlık edindi. Onlar da bu pandemi süreciyle birlikte randevu alarak kuaföre gitme alışkanlığını benimsediler. Bunlardan çok memnunuz. Birçok müşteri artık randevu ile kuaförlere gidiyor. Gittiklerinde de tek kullanımlık ürünlerle kendilerine hizmet veriliyor. Bu durum da yasada kanunda böyle diye yapılmıyor açıkçası. Artık müşteri, mevcut durum itibariyle esnafı buna zorluyor. Müşterilerimizin hassasiyeti kuaförlerimizin böyle davranmasına sebep oldu. Bundan son derece mutluyum. Gelişmiş bir ülkenin insanlarının temizliğine hijyenine önem vermesi beklenir. Biz de çok modern ve çağdaş bir şehirde yaşıyoruz. İnsanlarımız da bunu her konuda bize gösteriyor” sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.
Gürhan Kökçak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar