SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ENGELSİZ YAŞAM İÇİN EL ELE (12.05.2021)

Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şube Başkanı ve milli sporcu Ümit Burunlular, “Ölmeyecek gibi yaşıyoruz. Biz kendimize dikkat etmiyoruz. Başımıza bir şey gelmediği sürece de anlamıyoruz. Her an herkes engelli olabilir” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 12.05.2021 10:12
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ümit Burunlular, Kaleninsesi Web TV’de yayınlanan Not Defteri programına katıldı. Engelliler Haftası’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Burunlular; “Herkesin yapmış olduğu farkındalık günleri var. Biz bu günlerde bizimde potansiyel engellilerle beraber yaşamak istediğimizi ve onlardan hiçbir farkımızın olmadığını anlatmak adına farkındalık yaratmak istiyoruz. O istediğimizi gerçekleştirebilmek adına böyle günlerde faaliyetler yapıyoruz” dedi.

“NASIL DAVRANILIR?”

Engelliler Haftası gibi özel günlerde Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışmalarda bulunduklarını kaydeden Başkan Burunlular; “Çocuklara ‘Engelli nedir? Nasıl davranılır?’ gibi farkındalık yaratacak konular işliyoruz. Çocuklarımızı engellilerle, engelli bir öğrenci arkadaşı ile yan yana geldiğinde nasıl iletişimde olmaları gerektiğini açıklayarak, farkındalık yaratıyoruz, bilgi aktarıyoruz” diye konuştu. Dernek olarak çeşitli okullarda yaptıkları faaliyetler olduğunu kaydeden Burunlular; “Çeşitli okullardan kendi gözlerinde engellilerin nasıl olduğunu gösteren resimler yapıp derneğimize getirdiler. Bu nedenle çok güzel bir farkındalık yarattığımızı düşünüyorum. Covid-19 nedeniyle elimiz ayağımız bağlandı. Dışarı çıkamaz olduk. Korona bitince daha güzel şeyler yapacağız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“İNANARAK YAŞAMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Burunlular sözlerini şu şekilde sürdürdü; “2004 yılında trafik kazasında omurilik felci oldum. Kaza yaptığımzaman ki hislerim şuan mevcut. Bir şeylerden dolayı hastane odasında, ev sodasında ya da rehabilitasyon merkezinde zamanını geçirmek gibi bir şey oldu. 2004 yıllarını hatırlıyorum. Sabırla bunları aşacağımızı inanarak yaşamaya devam edeceğiz.”

“DIŞARI ÇIKMAMALARINI ÖNERİYORUM”

Pandemi döneminde mümkün olduğu kadar dışarı çıkılmamasını tavsiye eden Başkan Burunlular, “Pandemi döneminde mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamaları lazım. Devletimiz bu konuda güzel çalışıyor. Geçen sene denedim. Anında ilaç, gıda her şeyi tedarik ettiklerini söylediler. Böyle imkanlar varken dışarı çıkıp risk altına girmemiz lazım. Rahatsızlığımız nedeniyle vücut direncimiz düşük. Covid-19 rahatsızlığı da vücut direnci düşük olan insanları daha çok etkiliyor” diye konuştu.

“FARKI TEDARİKÇİ FİRMALAR ENGELLİLERDEN ALIYOR”

“Covid-19 pandemisinin getirdikleri devlete çok büyük bir yük. Dünya şuanda büyük bir sıkıntı yaşıyor. Dev ülkeler, zengin ülkeler dediğimiz dahi çok büyük sıkıntılar çekiyor” diyen Başkan Burunlular; “Sosyal Uygulama Tebliğinin güncellenmesi gerekiyor. Başkanımız Naim Makas aracılığıyla, Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’a ilettik. Çeşitli illerdeki engelli STK’larda milletvekillerine ileterek yaşanan sıkıntıların düzelmesi noktasında sadece Sosyal Uygulama Tebliğinin güncellenmesi yeterli olacaktır diye düşünüyoruz. Gerekli çalışmaları hem genel merkez olarak hem konfederasyon olarak hem de federasyon olarak çalışmalarımızı yaptık. Tam kapanmadan sonraki toplanmada gerekli çalışmalar yapılıp iyileştirmeler olacaktır. Farklar yüksek çıkıyor. Çoğu engelli sonda kullanıyor, hasta bezi kullanıyor. Ampute olanlar bacak, bilek ya da protez kullanıyor. Bunlarında farkları engelliye yansıyor. Yansıması yeni olmaya başladı. Bazı ekipmanlar Euro artışından dolayı ekipmanlar yükseliyor. Devletin ödediği bin lira kalıyor. Aradaki farkı tedarikçi firmalar engellilerden alıyor” şeklinde konuştu.

“ÖNCÜ OLUYORUZ”

“Öncelikle çok mutluyum. 9 Dünya Şampiyonluğum var. 6 Dünya, 3 Dünya Kupası Şampiyonluğum var. İkinciliklerim var. Hiç üçüncü olmadım. Çok mutluyum. Ancak yeterli olmadığını düşünüyorum. Covid-19 pandemisinden sonra sadece bir branşta değil başka branşlarda da yarışabileceğimi göstermek ve engelli kardeşlerime örnek olmaya çalışacağım” sözlerine yer veren Burunlular; “Benim gibi engelli arkadaşlarımız, engelli kardeşlerimize öncü, idol oluyoruz. Ön planda oluyoruz. Çok planda olduğumuzda insanların rencide edildiğini düşünüyorlar. Biz hakkımızı istiyoruz. Hak verilmez alınır. Bu sebepten dolayı çok sevildiğimizi düşünmüyoruz. Ne kadar çok ön planda olursak, ne kadar çok projeler yaparsak, ne kadar çok engelli kardeşlerimizin olduklarını her yerde olabileceklerini farkındalık yaratarak desteklersek ben çoğu engellinin bizim gibi olabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“HER AN HERKES ENGELLİ OLABİLİR”

Başkan Burunlular sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Ölmeyecek gibi yaşıyoruz. Biz kendimize dikkat etmiyoruz. Başımıza bir şey gelmediği sürece de anlamıyoruz. Her an herkes engelli olabilir. Biz engelli olmayacakmış gibi, ölmeyecekmiş gibi yaşadığımız sürece 10 milyonun üzerindeki engelli sayımızı ne aşağı indirebiliriz ne de önüne geçebiliriz. Engelsiz yaşam için önce empatiyapmak lazım. Derneğime bir gün gelip bizimle vakit geçirmesi lazım. Onu hissetmesi lazım. Bakış açısı değişsin. İdari amirlerden tutup da Çanakkale’deki iş adamları derneğimizle temas halinde olmaları gerekmekte.”

UMUT YERLEŞKESİ

Umut Yerleşkesi Projesi’ne de değinen Başkan Burunlular; “Umut yerleşkesi diye bir projemiz var. Bu yaşantımdan ortaya çıktı. 8 senedir güncellemeye çalışıyorum. Çanakkale’de 3-4 senedir sürekli vali değiştiği için her gelen valiye anlatmak durumunda kaldım. Hayata geçiremedik. Sponsor bulamıyoruz. Bazı idarecilerin ipe un sermeleri yüzünden projeleri hayata geçiremiyoruz. Engelli kardeşlerimizin rahatlıkla gezebileceği, yaşayabileceği, ayrımcılık olmadan potansiyel engellilerle birlikte yaşayabileceği bir kompleksyapma projemiz vardı. Bazı idarecilerin ipe un sermelerinden dolayı Çanakkale Belediyesi’nden dolayı engelli kardeşlerimizinde sponsor bulamasından dolayı sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

“Eğerki nefes alıyorsak nefes aldığımız süre içerisinde kendi yettiğimiz kadar çalışmalar yapalım. Engelli sivil toplum örgütlerini harekete geçirmeleri lazım. Herkes üye olarak derneğine gelip nasıl yarımcı olabilirim diye sorarsa biz potansiyel engellilere farkındalığı gösterebiliriz” ifadelerini kullanan Burunlular, “Engelli kardeşlerimizin elinde bitiyor herşey” diye konuştu.

Damla YELTEKİN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar