SON DAKİKA
Hava Durumu

Enerji verimliliği yatırımlarında önemli fırsatlar yakalandı

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), 2021 yılında ilan ettiği Enerji Verimliliği Mentörlük Programı kapsamında destek almaya hak kazanan Balıkesir ve Çanakkale'deki 16 sanayi işletme için enerji verimliliği konusunda hem etüt raporlarının hazırlanması hem de bu raporlarda ortaya konacak proje fikirlerinin finansmanı konusunda önemli gelişmeler elde etti.

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2022 13:34
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2022 13:34
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

GMKA bölgesindeki enerji verimliliği yatırımları için önemli fırsatlar yakaladı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), 2021 yılında ilan ettiği Enerji Verimliliği Mentörlük Programı kapsamında destek almaya hak kazanan TR22 Güney Marmara Bölgesi’ndeki 16 sanayi işletme için enerji verimliliği konusunda hem etüt raporlarının hazırlanması hem de bu raporlarda ortaya konacak proje fikirlerinin finansmanı konusunda önemli gelişmeler elde etti. GMKA, iki yıllık bir çalışmanın sonunda daha önceki hibe programlarından farklı olarak Esnek Destek Programı türünde tasarladığı Enerji Verimliliği Mentörlük Programını, Balıkesir ve Çanakkale illerinden oluşan TR22 Güney Marmara Bölgesi sanayi işletmelerinin detaylı enerji verimliliği etütlerinin yaptırılmasını ana hedef olarak kurgulayarak ilan etti. Destek ile yaptırılacak etütlerin yanı sıra bu etütlerle ortaya çıkacak projelerin hayata geçmesi için gerekli olan yatırımın finansmanı noktasında çalışmalar yapılacağını taahhüt eden GMKA, bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. GMKA geldiği noktadaki yaptığı çalışmaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’ne (KAGM) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji ve Çevre Dairesi Başkanlığı’na (EVÇED) sundu. GMKA’dan Genel Sekreter Abdullah Güç, Birim Başkanı Emrah Bozkurt ve ilgili uzman Dr. E. Burak Meriç’in iki ayrı Bakanlığa gerçekleştirdiği ziyaretlerde Güney Marmara Bölgesine yapılacak enerji verimliliği yatırımlarında önemli fırsatlar yakalandı.

İşletmeler için ölçüm çalışmalarına başlanıyor

Ziyaretler kapsamında 30 Mayıs 2022 tarihinde tüm taraflarla sözleşmeleri imzalayarak uygulama dönemi başlayan Enerji Verimliliği Mentörlük Programı’nda destek almaya hak kazanan TR22 Güney Marmara Bölgesi’nde yer alan 16 sanayi işletmesi için 15 Ağustos 2022 tarihi itibariyle ölçüm çalışmalarına başlanması planlanıyor.

EVÇED yatırımlar konusundaki gelişen sürece destek verecek

Yapılacak saha kontrollerinde Yararlanıcılardan destek alacak olan GMKA, hazırlanacak taslak raporların kalite kontrolünde EVÇED’in uzmanlığından faydalanacak. Çok daha önemli katkı, yapılacak yatırımlara yönelik devlet desteği için geldi. Türkiye’nin bu zamana kadarki enerji verimliliği yatırımlarında en büyük hibe kuruluşu olan EVÇED, 2023 yılında ulusal çapta Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) ilan etmeyecek. Ancak Enerji Verimliliği Mentörlük Programı kapsamında hazırlanacak etütlere dayalı geliştirilen projeler için yapılan uygun VAP başvurularını dönem fark etmeksizin doğrudan değerlendirmeye alacak. Bunun yanı sıra KAGM ile yapılan ziyaretteki enerji verimliliği yatırımları için alınan kararlara ilişkin görüşüldüğünde EVÇED, üzerinde çalışılan bu inisiyatifi çok değerli bulduğunu ve yatırımlar konusunda gelişen sürece her türlü destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Enerji Verimliliği Mentörlük Programı’nda Güney Marmara Bölgesinden destek almaya hak kazanan 16 sanayi işletmesi şu şekilde; KULA YAĞ VE EMEK YEM SANAYİ TİCARET A.Ş., CARGİLL GIDA, SARIBEKİR AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş., HİDROJEN PEROKSİT SAN. TİC.A.Ş., FER-ÇELIK AMBALAJ LTD. ŞTİ., DARDANEL ÖNENTAŞ GIDA SAN. A.Ş., MEYDERE GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş., TAHSİLDAROĞLU SÜT ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş., İNTER TEKSTİL AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş., İŞBİR SENTETİK DOKUMA SANAYİ A.Ş., KALEMADEN ENDÜSTRİYEL HAMMADDELER SAN. VE TİC. A.Ş., BUPİLİÇ ENTEGRE GIDA SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, TÜMAD MADENCİLİK A.Ş., LİNDE GAZ A.Ş., TÜMAD MADENCİLİK ANONİM ŞİRKETİ, BEKSAN ÇİVİ TEL MAK. İML. SAN. TİC. A.Ş.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.