SON DAKİKA
Hava Durumu

Denizdeki hayalet ağlar temizleniyor-video haber

Çanakkale Boğazı'nda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından "Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" kapsamında 350 metrekare hayalet ağ çıkartıldı.

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2022 13:18
Haber Güncellenme Tarihi: 03.11.2022 14:36
https://www.kaleninsesi.com
Denizdeki hayalet ağlar temizleniyor-video haber

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin de destek verdiği çalışmada daha önceden belirlenen koordinattan dalgıçlar ağ çıkarma çalışmasını gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında "Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" başlatıldı. Projeyle birlikte su ürünlerinin yaşam alanlarının korunması, terk edilmiş av araçlarının neden olduğu kontrolsüz avcılığın engellenmesi, biyolojik ve ekonomik kayıpların azaltılması dolayısıyla da balıkçılık faaliyetlerinin canlandırılması amacıyla, Su ürünleri avcılığı sırasında zemin yapısı, hava koşulları, ağ çakışması veya kullanım hataları gibi nedenlerden dolayı denizlere terk edilmiş ağların ve av araçlarının temizlenmesi Çanakkale Boğazı'nda devam ediyor. Başlatılan projede tespit çalışmalarının ardından terk edilmiş ağlar denizlerden Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı dalgıçlarında yardımıyla çıkartıldı.

Projeyle ilgili konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “Denizlerimizde balıkçılarımızın avcılık yaptığı esnada bazen kaza ile denizlerimize ağlar düşebiliyor veya başka sebeplerden dolayı kasıtlı olarak bırakılabiliyor. Bu bırakılan ağlar zamanla denizin dibindeki biyolojiye ciddi anlamda bozuyor, ekonomik kayıplara sebep oluyor. Aynı zamanda o bölgede ciddi anlamda bir çevre kirliliğine neden oluyor. Bakanlığımızda bu çerçeveden bakarak denizlerdeki hayalet ağların temizlenmesine yönelik bir proje geliştirdi. İl Müdürlüğü olarak biz de bu projeyi 2016, 2017, 2018 ve 2021 yılları içerisinde uyguladık. Uyguladığımız bu projede özellikle Çanakkale Boğazı, adalarımızın çevresi ve Çanakkale'nin Marmara Denizi'ne açılan sahalarında toplamda 41 lokasyonda dalışlar yapıldı. Bu dalışlar neticesinde 500 bin metrekarelik bir alanın taraması yapıldı. Bu taranan alanlar içerisinde de yaklaşık olarak 20 bin metrekarelik bir hayalet ağı denizin dışına çıkardık. Aynı zaman 2 bin tanede ahtapot tuzağı dediğimiz av malzemesini denizin dışına çıkararak, bu projeyi devam ettirdik. Şuanda da 2022 yılında da projemiz devam ediyor. Balıkçılarımızdan bir ricamız olacak. Herhangi bir şekilde ağları denize düşebilir veya kaza ile kopabilir, avcılık esnasında kendi ağlarına takılan ‘hayalet ağları' görebilirler. Bu noktada il, ilçe müdürlüklerimize haber verirlerse biz orada da çalışma yaparak buradaki hayalet ağları temizleriz” dedi.

Gürhan Kökçak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.