SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇYDD GENEL KURULA HAZIRLANIYOR

2021-2022 dönemini tamamlayan ÇYDD Çanakkale Şubesi, 2023-2024 dönemi için Genel Kurula hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2023 10:33
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2023 10:33
https://www.kaleninsesi.com
ÇYDD GENEL KURULA HAZIRLANIYOR

Maddi yeterliliği olmayan ancak okumaya istekli öğrencilerin öğrenimlerini tamamlaması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, kız çocuklarının okullaştırılması, kitap/gereç desteği, barınma desteği ile kişisel ve sosyal gelişimi için destek sağlayarak gençlerin umudu olan ÇYDD Çanakkale Şubesi Yönetimi 2021-2022 dönemini tamamladı. Her yıl tüm üyelerine yönelik olarak yıllık bilgilendirme toplantısı yanında iki yılda bir seçimli olağan Genel Kurul gerçekleştiren ÇYDD, bugünlerde seçimli olağan Genel Kurul heyecanı yaşıyor. ÇYDD Çanakkale Şubesi Başkanı Nurcan Bingöl, hem ÇYDD hakkında hem de çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. ÇYDD Çanakkale Şubesi’nin bu yıl 28. yaşını kutlayacağını belirten Başkan Bingöl; “Derneğimiz; Atatürk devrim ve ilkeleri ile Cumhuriyet kazanımlarını koruma, demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerinden yana bir dernektir. Ata’mızın gösterdiği “Çağdaş Uygarlık Seviyesine Ulaşma” hedefinin ancak laik ve bilimsel eğitimle mümkün olacağını biliyor, öncelikle bir insan hakkı olan eğitim hakkından mahrum kalmasınlar diye ekonomik ve sosyal yönden zayıf/dezavantajlı çocukların eğitimini destekleyerek fırsat eşitliği sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

“319 öğrenciye burs, 117 öğrenciye bilgisayar desteği sağlandı”

Yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Başkan Bingöl; “Anadolu’muzun kırlarında, bayırlarında açan kardelenlerimiz solmasın diye bugüne kadar binlerce çocuğumuza burs desteği sağlayarak, bilimsel, sosyal ve kültürel kulüpler kurup yetkin kişilerle buluşmalarını sağlayarak, tarihi yerleri ziyaret ve çevre gezileri, konferans/panel düzenleyerek, kitap, gereç ve bilgisayar desteği sağlayarak, konser, tiyatro, sinema, sergi bileti temin ederek, spor takımları ile çeşitli yarışmalara katılımlarını sağlayarak onların “Yetkinleşerek olgunlaşmaları, iyi insan/ iyi vatandaş” olmaları için çalışıyoruz. Çalışmalarımızdan bazıları hakkında rakam verecek olursak; 2021-2022 Döneminde Genel Merkezimiz ve Şubemiz kaynakları ile 30 Ortaokul, 102 Lise ve 187 Üniversite olmak üzere 319 öğrenciye burs, 6 Ortaokul, 40 lise ve 71 Üniversite öğrencisi olmak üzere 117 öğrenciye bilgisayar desteği sağlandı. Çanakkale Zaferimizin 107. Yılında Koordinatörlüğünü Şubemizin yaptığı ve 63 ÇYDD Şubesinden 2170 gencimizin katıldığı 13. Çağdaş Gençlik Abide Buluşması, katılımcı olarak yer aldığımız Büyük Taarruzun 100. Yılı Kutlama Etkinliği ile Çağdaş Gençlik 14. Anıtkabir Buluşması bu dönemin en anlamlı etkinlikleri oldu. Öğrencilerimizle tanışma kahvaltısı ve mezuniyet töreni ile üyelerimizle kaynaşma toplantıları da düzenli olarak yaptığımız etkinliklerimizden” diye konuştu.

“İz bırakacak etkinlikler yapmayı planladık”

Derneğin gelecek planlarına ve hedeflerine de değinen Başkan dair değerlendirmelerde bulunan Nurcan Bingöl; “Öncelikle 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşına yaraşır seviyede ve iz bırakacak etkinlikler yapmayı planladık. Cumhuriyetimizin 100. yaşının yerel ve  ulusal tüm kutlamalarında yer alacağız. Çünkü gelecek güvencemiz çocuklarımızın; kökünden sökülüp koparılmadan geliştirilmesi, dallarını kırmadan zenginleşmeleri, milli kültürümüzün zenginlik değerini yadsımadan evrensel kültür değerleri ile donanmış, geçmişe neler borçlu olduğu, bugünün ne olduğu ve geleceğinin nasıl olacağı konusunda bilinçli kılınması, geleceğinin kendi ellerinde olduğu güveninin verilmesi için çalışıyor ve fikri hür, vicdanı hür, irfanı hürbir birey olarak yetişmelerini istiyoruz. Öğrencilerimizin bildirdiği ihtiyaçlarına göre kendileri tarafından kurulan kulüpler vasıtasıyla bunlar için çalışacağız. Sosyal ve kültürel gelişimlerine destek olacağız. Onları ulusal ve uluslararası olanaklarla tanıştırmaya, katılımlarını teşvik etmeye devam edeceğiz. Gençlerimizi de; yaşam boyu doğuştan gelen yeteneklerine ek olarak yeni yetenekler kazanmaya, karşılaşacağı yeni durumlara uyum sağlayabilmek için sorgulayan ve kendini değiştirmesini, düzeltmesini başaran bireyler, en önemlisi de birinci vazifelerini yerine getirebilmek ve Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak için çok kitap okumaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bingöl’den davet

12 Şubat 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek ÇYDD Seçimli Olağan Genel Kurulu’na vatandaşları davet eden Başkan Bingöl şu şekilde konuştu; “12 Şubat 2023 Pazar günü Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri Ercan Adsız Salonunda seçimli olağan Genel Kurulumuzu yapacağız. Bir yenilenme ve atılım fırsatı olan Genel Kurul ile ÇYDD Çanakkale Şubesi geleceğini daha güçlü kuracaktır. Halkımızı;  ülkemizin en itibarlı sivil toplum örgütlerinden biri olan derneğimize katılmaya, desteklemeye davet ediyorum. Şubemizi bugünlere getiren üyelerimize, destekçilerimize, gönüllülerimize ve geçlerimize de çok teşekkür ediyorum.”

Funda Figen

                                                                                            

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.