SON DAKİKA
Hava Durumu

CUMHURİYET'İN 100. YILINA HAZIRLANIYOR

Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi, Cumhuriyet'in 100. yılına hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2022 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 23.11.2022 10:03
https://www.kaleninsesi.com
CUMHURİYET'İN 100. YILINA HAZIRLANIYOR

Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale cephesi olan Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı dolayısıyla altyapı ve üstyapı düzenlenmeleri yapılıyor. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Cumhuriyet'in 100'üncü yılına hazırlanan Şehitler Abidesi, bölgede yapılacak alt ve üst yapı düzenlenmeleri nedeniyle 18 Mart 2023 tarihine kadar ziyaretçilere kapalı olacak.

Şehitler Abidesi'nde çalışmalar çerçevesinde, elektrik altyapı hatlarının yenilenmesi, sulama, içme suyu, yangın hatlarının yenilenmesi, bitkisel peyzaj alanlarının yenilenmesi, alanın ziyaretçi yönetimi anlamında daha işlevsel hale getirilebilmesi amacıyla sert zemin akslarında revizyonlar, kent mobilyaları ve bilgilendirme, yönlendirme elemanlarının yenilenmesi, abide altında yer alan bodrum mekana yönelik su yalıtım sisteminin yenilenmesi ve 'Abide B Giriş' kısmına otopark düzenlemesi yapılacak.

Şehitler Abidesi’nde bazı incelemelerde bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, yapılacak olan çalışmalarla ilgili detaylı bilgi verdi. 1923'te temelleri atılan Cumhuriyet’in 100'üncü yıl dönümünü kutlayacaklarını belirten Kaşdemir; “Cumhuriyete giden yolun başlangıcı Çanakkale. Çanakkale Kurtuluş Savaşı'nın ilk işaret fişeği atılmış ve daha sonra da Cumhuriyetimiz ilan edilmiş ve inşallah 1923'te temelleri atılan Cumhuriyetimiz 100'üncü yıl dönümünü kutlayacağız. Biz de Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümünde Tarihi Alan Başkanlığı olarak Cumhuriyet'e giden yolun başlangıcı olan Çanakkale'de, Şehitler Abidesi'nin yenilenmesini, peyzaj düzenlemesini gözden geçirmeyi ve burada Cumhuriyeti 100'üncü yıl dönümünde bir takım çalışmalar yapmayı takvimimize aldık” dedi.

“Peyzajını yeniden düzenleyeceğiz”

“Çanakkale Şehitler Abidesi, Tarihi Alan'da en fazla ziyaret edilen bir alan” diyen Kaşdemir; “Şehitler Abidesi de Çanakkale'mizin bir simgesi olmuş durumda. Zamana, coğrafi koşullara, iklime bağlı olarak bir takım yıpranmalar ve eskimeler oluştu. Bu kadar önemli olan bir yeri, Tarihi Alan Başkanlığı olarak tekrar arkadaşlarımızla birlikte gözden geçireceğiz. Peyzajını yeniden düzenleyeceğiz, elektrik hatlarını tekrar gözden geçirip, gerek sulama sistemlerini gerek yangına karşı müdahale sistemlerini tekrar gözden geçireceğiz. Bu süreçlerin sonunda da Mart ayında burası tekrar yeni görünümü, haliyle burası tekrar ziyaretçilerimize açık hale gelecek. Bu çalışmalarımız içerisinde, bu süre içerisinde Mart ayına kadar burası güvenlik sebebiyle ziyarete kapalı olacak” şeklinde konuştu.

“Çalışmalara başladık”

Bölgede çalışmaların başladığını ifade eden Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Burada çok hızlı ve hummalı bir çalışma olacak. Şuanda işe başlamış vaziyetteyiz. Bugünden sonra da güvenlik amacıyla burası ziyarete kapalı olacak. Gerek Şehitler Abidesi'nin altındaki teknik bakımlar gerek buradaki peyzajların gözden geçirilmesi. Burası gerçekten yangına hassas bölge, yangın kontrol sistemlerimiz, yangına müdahale sistemlerimizin tekrar gözden geçirilmesi ve buradaki düzenlemelerin ziyaretçilerimizin daha kolay, güzel bir ortamda ziyaretlerini yapabilmeleri için bir takım değişiklikler yapacağız. Yeni görünümüyle de ziyaretçilerimiz buradaki ziyaretlerini daha çok duygu yoğunluğu içerisinde yapacaklar” diye konuştu.

18 Mart’ta açılacak

Başkan İsmail Kaşdemir sözlerini şu şekilde sürdürdü; “18 Mart'ta da bu yeni düzenlemeyle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla buradaki işi bitirmiş ve hizmete açmış olacağız. Tarihi Alan'daki bize miras kalan, ecdat yadigarlarını koruyarak, kollayarak, geliştirerek tekrar elden geçirmeye Tarihi Alan'ı dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müzesi yapmaya kararlıyız. Tarihi Alan Başkanlığı olarak da çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Burası Tarihi Alan Türkiye'nin kalbi, Türk milletinin göz bebeği. Biz de burayı göz bebeğimiz gibi koruyor, kolluyoruz.”

Havva Portakal

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.