SON DAKİKA
Hava Durumu

''ÇÖP DEPOLAMA ALANI OLARAK KULLANILDI!''

Ak Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığı, Çanakkale Deniz Harbini yöneten, 18 Mart Kahramanı Cevat Paşa'yı, 80. ölüm yıl dönümünde boğazı terk eden düşman donanmasını seyrettiği noktada andı. Ak Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Av. Gültekin Yıldız, 30 yıla yakın bir süre çöp deposu olarak kullanılan yer ile ilgili bir seyir terası veya bir anıt inşa edilerek alanın düzenlenmesi gerektiğine değindi.Ayrıca konuyla ilgili gerekli girişimleri yapacağını da söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2018 08:26
https://www.kaleninsesi.com
''ÇÖP DEPOLAMA ALANI OLARAK KULLANILDI!''

Gültekin Yıldız; ''Şuan Çanakkale 18 Mart Üniversitemizin bahçesinde yer alan bu yer ile ilgili  yakın bir tarihe kadar yeterli bilgiye sahip olunamamıştır. Hatta o kadar az biliniyor ki böylesine tarihi öneme haiz bir yerin hemen yanı çiçek bahçesi olması gerekirken 30 yıla yakın bir süre Çanakkale Belediyesi tarafından çöp depolama alanı olarak kullanılmış. 2009 yılında Orman Bakanlığımızın öncülüğünde Belediyeler Birliği ile birlikte yeni çöp deposu alanının yapılması ile Çanakkale bu tarihi ayıptan kurtulmuştur.'' dedi.

18 MART KAHRAMANI CEVAP PAŞA ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

18 Mart Kahramanı Cevat Paşa 80. ölüm yıl dönümünde, boğazı terk eden düşman donanmasını seyrettiği noktada anıldı. Ak Parti Çanakkale İlçe Başkanı Gültekin Yıldız yaptığı konuşmada Cevat Paşa'ya yeterli önemin verilmediği ve bundan sonraki süreçte gereken değerin verilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Gültekin Yıldız; ''Değerli basın mensupları tarihe altın harflerle yazılmış önemli günlerin yıl dönümlerini ardı ardına yaşıyoruz. Dün İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümüydü, Pazar günü ise hep birlikte coşkuyla ve gururla Çanakkale Deniz Zaferimizin 103. yıl dönümünü kutlayacağız. Bugün ise 1.Dünya Savaşında Çanakkale Cephesinde Müstahkem Mevkii Komutanı olarak görev yapan Cevat Paşa'nın 80.ölüm yıl dönümü ve biz onu daha fazla tanımak adına burada bir araya geldik.Cevat Paşa'yı kimimiz adını taşıyan mahalleden kimimiz adını taşıyan okuldan biliyoruz, aslında derinlemesine bilgi sahibi olan insan sayısı çok az. Cevat Paşa Çanakkale Cephesinde Müstahkem Mevkii Komutanlığı yapmış, Kurtuluş Savaşında ve Cumhuriyet'in kurulmasında Atatürk'ün yanında yer almış büyük bir asker ve komutandır. Cevat Paşa şuan bulunduğumuz yerden Çanakkale Deniz Harbini yönetmiş, Nusret Mayın Gemisine boğazın mayınlanması emrini vermiş, 18 Mart'ta mağlup olan düşman donanması boğazdan ayrılırken tarihe geçen "gittiler, geçemediler, geçemeyecekler" özetle Çanakkale Geçilmez sözünü burada söylemiştir. Şuan Çanakkale 18 Mart Üniversitemizin bahçesinde yer alan bu yer ile ilgili  yakın bir tarihe kadar yeterli bilgiye sahip olunamamıştır. Hatta o kadar az biliniyor ki böylesine tarihi öneme haiz bir yerin hemen yanı çiçek bahçesi olması gerekirken 30 yıla yakın bir süre Çanakkale Belediyesi tarafından çöp depolama alanı olarak kullanılmış. 2009 yılında Orman Bakanlığımızın öncülüğünde Belediyeler Birliği ile birlikte yeni çöp deposu alanının yapılması ile Çanakkale bu tarihi ayıptan kurtulmuştur. Akabinde üniversitemizdeki hocalarımız tarafından   Çanakkale Deniz Savaşının sevk ve idare edildiği Müstahkem Mevkii Komuta ve Gözetleme Yeri olan bu alan tespit edilmiş ve Çanakkale'nin her yerinden görülebilen bu Türk Bayrağı dikilmiştir.Ayrıca bu bölge için yine ÇOMÜ Mimarlık Fakültesi tarafından bir anıt ve rölyef çalışması yapılmıştır. Kendilerine emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz."Boğaz’dan perişan halde çıkmakta olan düşman filosunun görünüşü savaşın en kıymetli anıydı" diyen Cevat Paşa ve arkadaşlarının boğazı terk eden düşman donanmasını 18 Mart 1915'de seyrettiği bu noktaya bir seyir terası veya bir anıt inşa edilerek bu alanın düzenlenmesi için, gelecek nesillere bu mirası aktarabilmek için gerekli girişimlerde bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz.Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cevat Paşa olmak üzere tüm şehitlerimize, gazilerimize ve kahraman askerlerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyor, sizlere katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.  '' dedi.

                                                            

Cevat Paşa kimdir?

Cevat Çobanlı 10 Ağustos 1914’te Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevkii Komutanı oldu. Kurmay Albay olan Cevat Bey daha sonra 1. Ferikliğe (Orgeneral) yükseldi. Zaten daha önceden de bu rütbeye yükselmişti. Ama 1909’da Tasfiye-i Rütep Kanunuyla rütbesi yarbaylığa indirilmişti. Çanakkale muharebelerinde Müstahkem Mevkii Komutanı olan Cevat Bey boğazın kıyı savunmasından sorumluydu. Deniz savaşlarındaki yeri tartışmasız olan Cevat Bey, 18 Mart Çanakkale Deniz Savaşındaki başarılarından dolayı 18 Mart Kahramanı ünvanını aldı. Zaferin ertesi günü ise Albay olan Cevat Bey artık Cevat Paşa olmuştur. Çanakkale’de bu üstün başarılarından sonra 18 Mart Kahramanı ünvanı ve Orgeneral ünvanı alan Cevat Paşa 9 Ekim 1915’te 14. Kolordu Komutanı 1916’da 15. Kolordu Komutanı olarak Galiçya Cephesinde bulundu. Daha sonra Filistin Cephesine gönderildi. Bu cephede savaşın kaybedilmesi üzerine İstanbul’a, Genelkurmay karargâhına çağrıldı. Mondros Mütarekesi’nin imzalandığı sırada Genelkurmay Başkanlığı görevini Fevzi Paşa’nın (Fevzi Çakmak) vekili olarak yürütüyordu. Fevzi Paşa, İngiliz ordusu İstanbul kapısına dayanınca, onları karşılamamak için 20 gün hastalık izni almıştı. Cevat Paşa, 145 Malta Sürgünü’nden biridir. Kayıtlara ‘2773 no’lu sürgün’ diye geçti. 23 Ekim 1921’de imzalanan takas anlaşması ile 15 Ocak 1922’de yurda geri döndü ve hemen Ankara’ya geldi. 9 Şubat 1922’de karargâhı Diyarbakır’da olan El-Cezire bölgesinin komutanlığına atandı. 21 Ekim 1922’de 3. Ordu Müfettişi oldu. 31 Ekim 1922’de bu görevinden istifa ederek Elaziz (Elazığ) Milletvekili oldu. 25 Aralık 1924’de milletvekilliğinden istifa ederek Askerî Şûrâ Üyeliği’ne atandı. Mısır Sorunu ve Irak Sınırı Sorunu sırasında Milletler Cemiyetine Mümessil olarak gönderildi. 1932’de Cenova Silâhları Sınırlandırma Konferansı’na delege olarak gönderildi. 14 Eylül 1935’te Askerî Şûrâ Üyeliği’nden yaş haddinden emekli oldu. İstanbul, Kadıköy’deki evine çekildi. 13 Mart 1938’de 68 yaşında vefat etti. Erenköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.   DOĞANCAN USTABAŞ

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.