SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CİĞERLERİMİZ YANMASIN (17.05.2021)

Çanakkale'de son 50 yılın yani yarım asrın ortalamaları değerlendirildiğinde yılda 56 orman yangını meydana geldi. 2020 yılında ise bu rakamların iki katından fazla orman yangını kayda geçti.
Haber Giriş Tarihi: 17.05.2021 11:54
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Orman yangınlarında 2020, 123 yangın ile yarım asırlık bir rekor kırmış oldu. Bu üzücü rakamların dikkat çektiği Çanakkale'de girilen yangın sezonu öncesi yangın ile mücadelede hazırlıklar tamamlandı. Yine son 50 yıllık verilere bakıldığında yılda ortalama bin hektar orman alanı yandığı, 2020 yılında ise 123 yangına rağmen bu rakamın bin hektarın altında kaydedildiği görüldü.

YENİ SEZON HAZIRLIKLARI

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, 2020 yılında meydana gelen orman yangınlarının çok yüksek olmasının ve yıllık ortalamaların iki katından fazla bir sayıya çıkmasının üzücü olduğunu belirterek, 2021 yılında böyle bir olumsuzluk yaşanmaması adına Orman teşkilatı olarak gerekli tüm önlemlerin alındığını ve hazırlıkların tamamlandığını vurguladı. Bölge Müdürü Demirci, 2020 yılında yanan orman alanlarının tamamının temizlenip rehabilite edildikten sonra gençleştirme çalışmalarının kısa sürede bitirilecek söz konusu alanların yeniden ormanlara kazandırıldığının altını çizdi.

HAVA FİLOSU HAZIR

2021 yılında Türkiye'de 3 uçak, 30 helikopter ve 4 İnsansız Hava Aracının havadan yangınlar ile mücadelede hazır halde tutulduğunu kaydeden Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Çanakkale Bölgesinde hizmet verecek ilk yangın söndürme helikopterinin Dardanos Yangın Harekat Merkezinde konuşlandığını, ikinci helikopterin de mayıs ayı sonuna kadar devreye alınacağını kaydetti.

Her yangın söndürme helikopterinde biri Türk 3 pilot ile birlikte bir uçuş mühendisi ve bir yangın söndürme uzmanının görev alacağını ifade eden Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ayrıca diğer bölgelerdeki harekat merkezleri ile koordinasyonun da sağlandığını kaydetti. Demirci, helikopterlerin gün doğumu ve gün batımı arası hizmet vereceğini ve havada 2 saat kalabilme kabiliyeti ile her seferinde 2.5 ton su taşıma kapasiteli bambinin monte halde olduğunu vurguladı.

YER TİMLERİ DE HAZIR

Çanakkale Bölge Müdürü Enver Demirci 2021 sezonunda ayrıca 10 adet dozer 53 adet arazöz 25 adet ilk müdahale aracı ile 16 adet su ikmal aracının da bakımları yapılmış ve faal olarak yangınlar ile mücadelede hazır ve devrede olduğunu belirtti. Demirci, 8 treyler, 9 greyder ile birlikte 427 yangın söndürme işçisi ve 300 memurdan oluşan TİM ve ekibin de hizmet ve mücadeleye hazırlandığını kaydetti.

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, bölgede 16'sı özel kamera sistemleri ile donatılmış 34 yangın gözetleme kulesinin de yangınlar ile mücadelede devrede olduğunu belirtirken, 40 özel fotikapan ile ormanların 24 saat izlendiğini vurguladı. Demirci, yangınlarda yangın yönetiminin de çok önemli olduğunu hatırlatarak, yangınların yönetildiği harekat merkezlerinin yüksek teknolojinin kullanıldığı dijital takip ve haberleşme sistemleri ile donatıldığını kaydetti.

İNSAN UNSURU ÖNEMLİ

Orman yangınlarının önemli oranda insanların etkisi ile çıkmış olduğu gerçeğinden hareket edildiğine dikkat çeken Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Çanakkale halkının ormanlara ve yangınlara karşı duyarlı olduğunu ancak yine de bilinçli bir topluma rağmen bazı yanlış ve hataların orman yangınlarına sebebiyet verdiğini hatırlattı. Demirci, yüzde 50 sinden fazlası orman alanı olan Çanakkale'de sezon boyunca anız yakılmamasını, orman alanlarında piknik yapılmaması ve ateş yakılmaması, sigara izmaritinin kesinlikle atılmaması, ormanlık alanlara cam maddelerin hiç bir suret ile bırakılmaması gibi uyarılarda bulundu ve özellikle her hangi bir olumsuzluk görülmesi durumunda vatandaşların ücretsiz ALO 177 yangın ihbar telefonunu aramaları hatırlatmasında bulundu.

Gürhan Kökçak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar