SON DAKİKA
Hava Durumu

Cevatpaşa’da Meslek Tanıtım Günü

Çanakkale’de 2022 yılına ait son Meslek Tanıtım Günü Cevatpaşa Ortaokulu’nda düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2022 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2022 11:36
https://www.kaleninsesi.com
Cevatpaşa’da Meslek Tanıtım Günü

2022 yılına ait Meslek Tanıtım Günleri etkin bir şekilde devam ediyor. Bu yıl içinde ortaokullarda düzenlenen etkinliklerin sonuncusu Cevatpaşa Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinlikte öğrencilerin talepleri doğrultusunda farklı meslek mensupları katılım sağladılar. Misafirler arasında Su Ürünleri Mühendisi Füsun Yurdakul, Kulüp Başkanı Hasan Çoban, Avukat Özper Çetin Güngör ve Diş Hekimi Koray Kesim yer aldı. Füsun Yurdakul; insan hayatında suyun ve denizlerin öneminden bahsetti. Ayrıca hayatımızda kullandığımız birçok şeyin denizlerden elde edildiğini dile getirdi. Meslek seçerken çevrenin gözlemlenmesinin önemine değinen Füsun Yurdakul, 2022 Yılı Su Ürünleri Yılı olarak kutlandığını dile getirdi.

Hasan Çoban ise; Çanakkale’de bulunan ilk pastanenin açılışının kendisi tarafından gerçekleştirildiğini ve sektöre bu kırk yıllık süre zarfında nice meslek elemanı kazandırdığını ifade etti. Ayrıca hayatında profesyonel olarak spor yaptığını belirten Hasan Çoban, nice yurtiçi ve yurt dışı müsabakalara katıldığını da dile getirdi. Pastacılık alanınca uluslararası çapta derecelerinin olduğunu da  dile getirdi.

Özper Çetin Güngör de avukat olarak görev yaptığını ifade etti. Rehber öğretmeninin etkisiyle hukuk alanına yönelen Güngör, avukatlık mesleğinin gerekliliklerinden ve deneyimlerinden bahsederek konuşmasını sürdürdü. Seçmeyi düşündüğünüz meslek erbaplarıyla konuşulmasının öneminden bahseden Güngör avukatlık stajı ile konuşmasını tamamladı.

Koray Kesim ise; Çanakkale’de kamu görevlisi olarak diş hekimi mesleğini yürüttüğünü belirtti. Diş hekimi olarak özel sektörde, kamuda veya akademisyen olarak görev yapılabileceğinden bahseden Koray Kesim, KPSS ile atanmadıklarını dile getirdi. Bir öğrencinin “Hastaları muayene ederken mideniz bulanmıyor mu?” şeklindeki sorusuna da bunun zaman içinde alışılan bir durum olduğunu ayrıca okurken de bu alanda tecrübe edindiklerini dile getirdi.

Program öğrencilerin soruları Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz ve İş ve Meslek Danışmanı Yasin Sezgin cevaplarken; İl Müdürü Yavuz,  İŞKUR etkinliklerinin 2023 yılında da tüm hızıyla devam edeceğini dile getirdi.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.