SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

CANSUYU KESİLMESİN (25.05.2021)

Esnafa verilecek olan 3 bin TL ile 5 bin TL’lik hibe desteği başvuruları bugün başlıyor. Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, desteklerin devam etmesini beklediklerini söyledi. Başkan Özcan; “Esnaf teşkilatları olarak buna teşekkür etmesini biliriz ama bunun bir kereye mahsus olarak değil mümkün olduğunca sürekli pandemi süreci içerisindeyken devam etmesini bekliyoruz” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 25.05.2021 09:48
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine toplantısının ardından esnafa destek paketini açıklanmış ve meslek gruplarına göre 3 bin TL ile 5 bin TL arasında hibe desteği sağlanacağı duyurulmuştu. Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, destek başvurularının bugün başladığını belirterek; “Bugün itibariyle bir ay sürecek müracaat süresi başlıyor. Vergi Dairesine 17 Mayıs 2021 öncesinde kayıtlı bulunan ve naca koduna uygun olanların 5 bin ve 3 Bin TL’lik hibe desteği katkısı başlayacak müracaatlar konusunda biz teşkilatımıza duyurularımızı yaptık. Bu müracaatlar e-devlet üzerinden yapılacak. Herhangi bir şekilde müracaatta sıkıntısı olan üyelerin odalara gelip odalardan yardım istemelerini talep ettik” dedi.

“Esnafı rahatlatır demek mümkün değil”

Desteklerden memnun olduklarını ancak bu desteklerin devam etmesi gerektiğini belirten Başkan Özcan; “Pandemi süreci içerisinde basit usul mükellefleri ve bunların yanında bazı meslek kollarında 3’er ay bin TL nakit desteği, 500 liralık 3 aylık kira desteği verildi. Bu teşvik bir ay daha uzatıldı. Toplamda biner TL destekten kira desteği ile birlikte 5 bin 500 TL esnafa bugüne kadar bir hibe desteği verilmişti. Bunun yanında şu an itibariyle bir 5 bin TL toplamda 10 bin 500 TL, 3 Bin TL grubuna da 8 bin 500 TL toplamda bir hibe desteği veriliyor. Bu sıkıntılı durumda bazı meslek kolları 14-15 aydır kapalı, bazıları 7-8 aydır kapalı. Bunun yanında diğer meslek kolları da gelir kaybına uğradılar. Bu rakama yeterli demek esnafı rahatlatır demek mümkün değil gerçekçi olmak lazım. Devlet kendi imkanları dahilinde eğer karşılıksız bir hibe desteği veriyorsa buna esnaf teşkilatları olarak teşekkür etmesini biliriz ama bunun bir kereye mahsus olarak değil, mümkün olduğunca sürekli pandemi süreci içerisindeyken devam etmesini bekliyoruz. Bunun akabinde devamının gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Rakamların çok yukarıda olmasını talep ediyoruz”

Başkan Özcan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bu 5 bin TL’lik yardımda birikmiş elektrik faturasını ödeme, en azından bir kira desteği veya iş yerini açmaya çalışan esnaf ve sanatkarın dükkanından mal alabilme adına bir rahatlamadır. Ancak yeterli midir muhakkak yeterli değildir. Çünkü bizim aylık Bağ-kur primimizin tutarı 1100 TL civarı. Yani bugün bir işletmeye 500 TL’nin altında elektrik faturası gelmiyor. Çanakkale’de kiraların durumu belli ancak yapılandırmayla ilgili komisyonda görüşülen tekrar vergi düzenlemeleriyle ilgili sosyal güvenlik primleriyle ilgili bir yapılandırma söz konusu tekrar bir çalışma yapılıyor. KOSGEB’e verilen 3 yıl ödemesiz 30 Bin TL’den başlayan 75 Bin TL’ye uzanan bir destek vardı. Biz bu desteğin bütün esnaf ve sanatkara yayılmasını istedik. Bundan sonrası içinde bu bir adım olsun toplamda esnaf ve sanatkara 10-15 bin 500 civarı hibe desteği verilmişse bu rakamların bu seviyelerden çok yukarıda olmasını bekliyoruz ve talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

5 Bin TL destek alabilecek işletmeler

Dans pistleri, diskotekler, nikah salonları, kaplıca, spa merkezleri, atış poligonları, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, sinemalar, düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi, plaj alanlarının işletilmesi, fayton ve bisikletle yolcu taşımacılığı, hamam, sauna gibi yerlerin faaliyetleri, zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum gibi yerler, form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri, eğlence parkları, spor tesislerinin işletilmesi, bilardo salonlarının faaliyetleri, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonlar ve odası kiralanan evlerde yapılan konaklama faaliyetleri, büro destek hizmetleri, bar, meyhane ve birahanelerde içecek sunum faaliyetleri vb.

3 Bin TL destek alabilecek işletmeler

Oyuncu ajansları, sürücü, gemici, dil, muhasebe kursları, kurs ve etüt merkezleri, yazılım ve bilgisayar dersi veren kurslar, mankenlik, modelistlik, stilistlik kurslarının faaliyetleri, özel kreşler, çocuk kulüpleri, tiyatro dekor ve malzemelerinin kiralanması, dikiş, nakış, güzellik, kuaförlük, berberlik kurslarının faaliyetleri, kendi hesabına çalışan valeler, hamallık hizmetleri, yazar, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı, pizzacılar, tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şekerleme perakende ticareti yapanlar, reklamcılık ile ilgili fotoğrafçılık faaliyetleri, ayakkabı boyama hizmetleri, dondurma imalatı, lokaller (alkollü-alkolsüz), dondurmacılar, fotoğrafçılar, çorbacılar, fast-food'lar vb.

Enishan Keskin

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar