SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇANAKKALE’Yİ DÜNYAYA DUYURACAK

Çanakkaleli Milli sporcu, AKUT Spor Kulübü Sualtı Branşı Sporcusu ve Serbest Dalış branşında Şampiyon Milli Sporcu Birgül Erken, bugün sabah saat 11.00’de Anafartalar Olimpik Havuzu'nda su altında tek nefesle bisiklete binerek 60 metre kat edip Guinness Dünya Rekorunu kırmayı deneyecek.

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2018 08:18
https://www.kaleninsesi.com
ÇANAKKALE’Yİ  DÜNYAYA  DUYURACAK

Çanakkaleli Milli sporcu Birgül Erken, Çanakkale Valiliği’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlama programı kapsamında, Çanakkale’yi dünyaya duyuracak bir Dünya Rekoru kırmaya hazır. Başarılı Sporcu, “Su Altında Tek Nefesle Bisikletle En Uzun Mesafeyi Kat Etme” şeklinde tanımlı dünya rekorunu kırmayı deneyecek. Rekor denemesi öncesi bir açıklama yapan Milli Sporcu Erken; "Şanlı ecdadımızın manevi huzurunda bu rekoru Çanakkale Destanını yazan şehitlerimize ve şu anda vatan savunmasında olan tüm Mehmetçiklere ithaf ediyorum. Çanakkaleli bir sporcu olarak bu anlamlı günde heyecanlı ve gururluyum. " dedi.  Erken, hayallerinin peşinden giderken hayal ortağı olan sponsorlarına ve AKUT Spor Kulübü’ne, ayrıca Çanakkale Valiliği, GESTAŞ olmak üzere rekorlarında yanında olan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Çanakkaleli Milli sporcu Birgül Erken, Çanakkale Valiliği’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlama programı kapsamında, Çanakkale’yi dünyaya duyuracak bir Dünya Rekoru kırmaya hazır. Başarılı Sporcu, “Su Altında Tek Nefesle Bisikletle En Uzun Mesafeyi Kat Etme” şeklinde tanımlı dünya rekorunu kırmayı deneyecek. AKUT Sualtı Branşı sporcuları da Birgül Erken'i, bu rekor denemesinde yalnız bırakmayıp ona destek olacaklar.

 

Rekor denemesi öncesi bir açıklama yapan Milli Sporcu Erken, "Şanlı ecdadımızın manevi huzurunda bu rekoru Çanakkale Destanını yazan şehitlerimize ve şu anda vatan savunmasında olan tüm Mehmetçiklere ithaf ediyorum. Çanakkaleli bir sporcu olarak bu anlamlı günde heyecanlı ve gururluyum. " dedi.  Hayallerinin peşinden giderken hayal ortağım olan sponsorlarına ve AKUT Spor Kulübü’ne, ayrıca Çanakkale Valiliği, Gestaş, Mandarin Teracce, Türk Havayolları, Rixos ve Delta Bisiklet olmak üzere rekorlarında yanında olan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

 

 

 

 

 

Rekor Denemesi Programı Hakkında Bilgiler

 

Rekor için yaklaşık 1,5 saatlik etkinlik planlandı.

Rekor 12 asil 12 yedek olmak üzere 24 kişilik bir ekip çalışması ile sunulacak.

Zaman tutucular ve şahitler, organizasyonun başındaki kişi ile senkronize bir çalışma gerçekleştirecekler.

Sualtı /su üstü video ve fotoğraf çekimleri yapılacak.

Beng's UwProduction görüntüleme ekibinin çekimlerini yapacağı rekor denemesi, izleyenlere su altından canlı görüntülerle yansıtılacak.

Rekor denemesi, https://www.youtube.com/user/akut kanalından da izlenebilecek.

 

“Şehitlerimizin Manevi Huzurunda”

Rekor denemesi öncesi bir açıklama yapan Milli Sporcu Erken, "Şanlı ecdadımızın manevi huzurunda bu rekoru Çanakkale Destanını yazan şehitlerimize ve şu anda vatan savunmasında olan tüm Mehmetçiklere ithaf ediyorum. Çanakkaleli bir sporcu olarak bu anlamlı günde heyecanlı ve gururluyum. " dedi.

Rekorda dip süresinin yaklaşık 2.30 dk/sn olarak planlandığını belirten Erken, “Normalde yatay olarak suyun direncini en aza indirerek yapılan serbest dalış branşında, bu defa bisiklet ile hem dengede kalmayı deneyeceğim, hem de dikey hareket ile bisikletin ve vücut kütlemin hacmi kadar su ile mücadele edeceğim. Bu büyük dirence karşı ilerlerken sadece tek nefes alıp dalışı tamamlayacağım” diye konuştu. Bundan sonra yeni rekorlarının peş peşe geleceğini söyleyen Erken, "Şampiyonalarda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve yeni dünya rekorları kırmak istiyorum. Bu yola baş koydum." dedi.

 

Rekoru Sudan Toprağa Taşıyacak

2018 yılı içinde planladığı rekorlarına sponsor arayışının ve çözüm ortaklarıyla görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Erken, " Rekorun kırılmasıyla suyu pedalladıktan sonra 24 Mart 2018’de düzenlenecek “Zafer Turu”na katılacağım. Böylece rekoru sudan toprağa taşımak istiyorum. Bu etkinlik ile rekorun amacının dalga dalga kitlelere ulaşmasını istiyorum" diye konuştu.

Rekoruyla, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak suretiyle çevreyi koruma bilincini geliştirmeyi planladığını bildiren Erken, bisiklet kullanımı ile enerji tasarrufu yaparak, çevre kirliliği ve karbon salınımını azaltmaya ve küresel ısınmaya dikkat çekmeyi de amaçladığının altını çizdi.

Hayallerinin peşinden giderken hayal ortağım olan sponsorlarına ve AKUT Spor Kulübü’ne, ayrıca Çanakkale Valiliği, Gestaş, Mandarin Teracce, Türk Havayolları, Rixos ve Delta Bisiklet olmak üzere rekorlarında yanında olan herkese teşekkür ettiğini söyledi. BÜLTEN

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.