SON DAKİKA
Hava Durumu

Çanakkale'nin meçhul şehidi hak ettiği mezara 100 yıl sonra kavuştu

Çanakkale Savaşı sonrasında cepheden evine yürüyerek dönerken yolda şehit olan askerin 100 yıllık mezarı, hak ettiği değere kavuştu. Dağlık köy yollarından ilerlerken aniden insanların önüne çıkan ve bomboş arazide tek başına yer alan şehidin mezarını görenler araçlarını yolda durdurarak dua ederken, şehidin kabrine gereken bakımı yaptırmak iş adamı Sadık Keklik'e, mezarın başına Türk bayrağını dikmek ise Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç'a nasip oldu.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2018 16:25
https://www.kaleninsesi.com
Çanakkale'nin meçhul şehidi hak ettiği mezara 100 yıl sonra kavuştu

Balıkesir'in Balya ilçesi ile Çanakkale'nin Yenice ilçesini bağlayan karayolu üzerindeki meçhul asker kabristanı vatanın hangi koşullarda kazanıldığını aradan geçen 100 yılın ardından gözler önüne seriyor. Balya ilçesine bağlı Müstecap ve Doğanlar kırsal mahalleleri arasında bulunan tepelerin arasında yer alan ve karayolunun kenarında bulunan meçhul asker kabristanı 100 yıl sonra hak ettiği değere kavuştu. Balıkesirli iş adamı Sadık Keklik tarafından yaptırılan mezarın başına Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç tarafından bayrak direği ve Türk bayrağı asıldı. Mezarın son hali sonrasında yoldan geçenlerin rahatlıkla görebildiği kabristan ise vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor. 
Meçhul asker mezarı ile ilgili İHA'ya özel konuşan Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç, “Balya- Pazarköy, Yenice Çanakkale yolu üzerinde Müstecap Mahallesi ile Doğanlar Mahallesi arasında anayol üzerinde yolun kenarında bir meçhul asker kabristanı var. Bu bir rivayete göre, büyüklerimizin anlattığı halk deyişine göre 1918 yılındaki Çanakkale savaşları dönüşünde bu kahraman Türk evladı burada Hakk’ın rahmetine kavuşmuş ve o andaki şartlar gereği memleketinin neresi olduğu da belli olmadığından yol güzergahına defnedilmiş. Kabristan yıllarca burada eski sistemde başındaki kabir taşları ile durmaktaydı. Bundan 5-6 ay önce Balıkesirli duyarlı bir iş adamı tamiratını yaptı, bakımını yaptı, güzel bir hale getirdi. Bizler de yıllardan beri o yoldan geçerken bu kabristanın başında Fatiha okuduk. Türk töresinde var. Buradan araçla her geçişimizde dua okuduk. Bugün orası güzel bir hale geldi. Yakışır bir hale geldi. Çünkü yüce Türk milletinin varlık mücadelesinde tarih boyunca emek harcayan, can veren, şehadete koşan tüm kardeşlerimiz bizim için kıymetli. Biz onlardan aldığımız kutsal emaneti daha yüksek yerlere teslim etme derdindeyiz. Hep söyleriz bu Türk milletine hizmet sadece makamlarla sınırlı değil diye. Bugün de oradaki meçhul asker kabristanını güzel bir şekilde Türk töresine yakışır bir şekilde durmakta. Biz de Balya Belediyesi olarak elimizden geldiğince bakımını, onarımını ve bazen iklim şartları sonucu yıpranan bayrağını değiştirmekteyiz” şeklinde konuştu. 
Mezarlığı kendi imkanları doğrultusunda yaptıran iş adamı Sadık Keklik ise bir araç alım satım işlemi için Balya'ya geldiğinde meçhul askerin mezarı ile karşılaştığını ve aracını yol kenarına çekerek dua ettiğini söyledi. Mezarlığı imkanları doğrultusunda yaptıran iş adamı Keklik, duyarlı vatandaşların kendisine teşekkür ettiğini söyledi. 
İHA 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.