SON DAKİKA
Hava Durumu

“Çanakkale destanı dirilişin göstergesidir

Başbakan Binali Yıldırım, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yılı törenlerinde konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2018 08:20
https://www.kaleninsesi.com
“Çanakkale destanı dirilişin göstergesidir

Yıldırım; "Sözlerimin başında Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere bu vatan için, ay yıldızlı bayrağımız için şahadet şerbetini içen bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün bu ülkeye hizmet edenlere şükranlarımı sunuyorum. Bugün Afrin’de vatan mücadelesi, müdafaası yapan, teröre karşı göğsünü siper eden Mehmetçiğimizi Çanakkale şehitlerinin huzurunda sevgiyle selamlıyorum. Vatanseverlik, fedakarlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği Çanakkale Savaşları hem Türk hem dünya tarihi bakımından büyük öneme sahiptir. Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Arıburnu’nda, Seddülbahir’de, Çanakkale cephesinin her noktasında eşsiz bir destan yazılmıştır. Bu destanı Anadolu’dan, Rumeli’den, Bağdat’tan, Şam’dan, Hicaz’dan, Osmanlı coğrafyasının dört bir yanından gelen yiğitler yazmıştır. Devrin sömürgeci, işgalci güçlerine karşı Çanakkale’de verilen mücadele, birçok milletin istiklal mücadelesine de ilham olmuştur. Burada kazanılan zafer, çökertilmek istenen imparatorluğun Cumhuriyet'le yeniden şahlanışına, milletimizin dünya sahnesinde yeniden yükselişine zemin hazırlamıştır. Biz, en zor zamanlarda dik durmayı, yeniden şahlanmayı, yeni başlangıçlar yapmayı başaran bir milletin evlatlarıyız. Çanakkale destanı bu yeniden dirilişin göstergesidir. Kut'ül Amare'de, Hicaz müdafaasında, İstiklal Savaşı'nda Çanakkale Savaşı'nın devamı yazılmıştır. Varını yoğunu, gencecik evlatlarını istiklal uğruna feda eden bu yüce millet, milli mücadele zaferiyle yeniden ayağa kalkmış, güçlü bir devlet olarak bugünlere ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, Allah'ın izni, milletimizin birliğiyle ilelebet payidar olacaktır. Tarihteki bütün savaşların kendine has, siyasi ve askeri özellikleri vardır. Çanakkale Savaşı'nı ayıran en önemli özellik, Mehmetçiğin aynı zamanda insani değerleri ayakta tutmak için verdiği gayrettir. Karşılıklı siperlerin uzaklığının 10 metreye kadar indiği bir cephe düşünelim, her metrekareye 6 bin mermi düşmüş. Toplamda 500 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, bütün bu zorluklara rağmen savaşanlar arasında ilişki kaybolmamış. Askerimiz karşısındakini düşman olarak değil, kendisi gibi ümitleri, hayalleri, özlemleri olan insan olarak görmüştür” dedi. 

''PKK/PYD, DEAŞ terör örgütlerinin hem ülkemize hem de Suriyeli kardeşlerimize yönelik baskı ve zulümleri kısa süre içerisinde bitecektir inşallah'' dedi.

 "Bir ülkede yaşanan istikrarsızlık, ekonomik ve siyasi sorunlar, bütün bölgeyi, hatta dünyayı etkisi altına alabiliyor. Suriye'de son 7 yılda yaşananlar bunun en iyi şekilde gösteriyor. Türkiye de uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanarak teröre karşı Afrin'de, Fırat Kalkanı bölgesinde Özgür Suriye Ordusu mensuplarıyla başarılı bir harekat yürütüyor. Güvenlik güçlerimizin terör karşısında gösterdiği cesaret ve dirayet her türlü takdirin üzerindedir. PKK/PYD, DEAŞ terör örgütlerinin hem ülkemize hem de Suriyeli kardeşlerimize yönelik baskı ve zulümleri kısa süre içerisinde bitecektir inşallah. Kimse bu işi yarım bırakacağımızı düşünmesin" dedi. Doğancan Ustabaş

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.