SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Çanakkale’de Troya Kültür Yolu Festivali heyecanı

Çanakkale’de Troya Kültür Yolu Festivali coşkusu yaşanıyor.
Haber Giriş Tarihi: 18.09.2022 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2022 14:51
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali’nin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapıldı. Açılış programı öncesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve beraberindekiler Çanakkale Deniz Müzesi Muavenet‐i Milliye Sergi Salonu'nda açılan "Osmanlı Deniz Haritaları Seyir Yardımcıları Sergisi"ni gezdi ve çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Ardından Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılış törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Yapılan konuşmaların ardından Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına bağlı Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve protokol üyeleri Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezini gezerek Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’den bilgi aldılar. Açılış programının ardından Çanakkale iline özel ürünlerin sergileneceği ve satışa sunulacağı, içerisinde Çanakkale temalı hediyelik eşyalar, tekstil ve gıda ürünlerinin de yer alacağı Çanakkale Destinasyon Tanıtım Merkezini gezen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve protokol üyeleri destinasyon merkezi hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

Kordon boyunda kortej yürüyüşü

Ardından Troya Kültür Yolu Festivali açılış programı kapsamında Çanakkale kordon boyundaki kortej yürüyüşüne geçildi. Marşlar eşliğinde Türk bayraklarıyla "Troyalılar Geliyor" temalı yürüyüş programına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, il müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kamu kurum ve kuruş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Valilik önündeki Troya Atı'nın bulunduğu alana kadar devam eden yürüyüşün ardından Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının gösterisi izlendi. Gösteri sonrası konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlediğimiz Troya Kültür Yolu Festivali başta Çanakkale'mize ve Türkiye'mize hayırlı olsun. Burada festivalimizi başlattık. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi.

Toprak ürünleri inceledi

25 Eylül'de sona erecek Troya Kültür Yolu Festivali açılış programı sonrasında Troya Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında Anadolu Hamidiye Tabyası’ndaki Hangar’da düzenlenen "Bir Hikayem Var" sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Tabyalarda kurulan seramik standında ustaların yaptığı toprak ürünlerini inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çocuklar için hazırlanan arkeolojik kazı alanlarında hatıra fotoğrafı çektirdi.

‘Toprakla Şekillenen Bir Ömür’

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindeki heyet daha sonra Kale Grubu'nun 65. yıl sergisi ‘Toprakla Şekillenen Bir Ömür’ sergisine geçti. Burada Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay tarafından karşılanan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sergi hakkında bilgi aldı.

Anadolu Ateşi Dans Grubu'ndan 'Troya' gösterisi

Ardından festival kapsamında, Anadolu Ateşi Dans Grubu'nun sergilediği, 'Troya' gösterisi izlendi. Anadolu Ateşi Dans Grubu'nun sergilediği, 'Troya' gösterisini; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu,  Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, protokol üyeleri, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, il müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş izledi.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar