SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bozcaada tarihine not düşüyor (22.08.2021)

Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi, 6 binden fazla belge ve objelerle Bozcaada Koleksiyonu’nun önemli bir kısmını sergiliyor. 1874 Bozcaada yangınından sonra yapılan binaların en yüksek ve görkemli arasında yer alırken hem mimarisi ile hem de sergi salonlarıyla tarihe not düşüyor.
Haber Giriş Tarihi: 22.08.2021 16:59
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Bozcaada Koleksiyonu, 6 binden fazla belge ve objelerle Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi’nde Ada tutkunlarını bekliyor. Şuan Araştırma Merkezi olarak kullanılan bina dönem dönem farklı amaçlarla kullanılırken 7 Haziran 2006 tarihinde karşılıklı imzalanan bir protokolle Bozcaada Koleksiyonunun sergilenmesi amacıyla, T.C. Bozcaada Kaymakamlığı ve M. Hakan Gürüney’in ortak projesi olan Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi’ne tahsis edildi.

ROBİNSON’UN ADASINDAN BOZCAADA’YA

Gürüney’in Adalılıkla tanışması ve kültürü yaygınlaştırmak için girişimleri sonucunda gelişen proje, Bozcaada Tarihine not düşüyor. Çocukluk yıllarında okuduğu Daniel Defoe’nunRobinsonCrusoe romanı ile ‘ada’ kavramıyla tanışan Gürüney, 1988 yılından beri koleksiyon topluyor. Bozcaada Koleksiyonu yapmaya 6 Haziran 1998’de başlayan Gürüney’in ilk olarak eline İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki bir sahaf dükkânından Bussiere’inTenedos gravürünü ve dört adet 1915 yılından kalma siyah/beyaz kartpostalını geçiyor. Daha sonra yoğun ve sistemli bir şekilde Bozcaada ile ilgili her türlü fotoğraf, kartpostal, kitap, posta damgaları, harita ve gravür, bağcılık ve şarapçılıkla ilgili objeler, etnografik eserler, Osmanlıca, Türkçe, Yunanca, Fransızca, İtalyanca, İngilizce belge ve dökümanlar toplayan Gürüney, fosil ve deniz kabuklarından oluşan çok geniş bir alanda toplamı 5000’den fazla malzeme temin etti. Yurtiçi ve yurtdışındaki özel ve resmi kişi, kurum, kütüphane, arşiv, müze, müzayede evi ile irtibata geçerek malzeme edinmeye devam ediyor.

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar