SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bozcaada tarihine ışık tutacak (22.08.2021)

ÇOMÜ Öğretim Üyelerinden Turan Takaoğlu ve Mithat Atabay’ın kaleme aldığı ‘Tenedos / Bozcaada Tunç Çağı'ndan Günümüze bir Ada Tarihi’ kitabı raflarda yerini aldı.
Haber Giriş Tarihi: 22.08.2021 16:58
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Bozcaada tarihine ışık tutacak olan  ‘Tenedos / Bozcaada Tunç Çağı'ndan Günümüze bir Ada Tarihi’ kitabı raflardaki yerini aldı. ÇOMÜ Öğretim Üyelernden Turan Takaoğlu ve Mithat Atabay’ın yoğun çalışmaları sonucu okuyucuyla buluşan kitap 240 sayfa ve renkli. Tunç Çağında Bozcaada’nın yani Tenedos’da yaşayan ilk Adalılardan başlayarak, ‘Tunç Çağında Tenedos: İlk Adalılar Üzerine’, ‘Erken Tunç Çağı Yaşam İzleri’, ‘Geç Tunç Çağı’nda Tenedos: Epik Döngü’nün Tanıklığı’, ‘Efsanevi Kral Tenes’, ‘Tenedos öncesi Ada İsimlerinin Düşündürdükleri: Lyrnessos, Phoinike, Kalydna, Leukophrys’ başlıkları ilk bölümde yer alıyor.

KARANLIK ÇAĞDA TENEDOS

7 bölümden oluşan kitabın ikinci bölümünde ise ‘Karanlık Çağ Sonunda Tenedos’un Yükselişi’ konusu yer alırken Üçüncü Bölümde de; ‘Antik Yunan Çağında Tenedos: Denizin Getirdikleri’, ‘Pers Savaşları ve Delos Deniz Birliği Ekseninde Tenedos’, Tenedoslu Gök Bilimci Kleoastratos, Tenedoslu Coğrafyacı Androitas, Tenedoslu Kayıkçılar, Tenedoslu Güreşçi Damokrates, Tenedoslu Komutan Phoiniks, Tenedoslu Hekim Phaitas, TenedosluHeykeltraşAristoksenos, TenedosluAratos, Gouros ve Kallias: Atina’da Gömülü iki Tenedoslu, Boa: Rodos’ta Gömülü bir Tenedoslu Kadın, Tenedos’un Güzel Kadınları, Tenedos Kültleri, Tenedos Kırsalında Tarım konuları yer alıyor. Dördüncü bölümde Tenedos’un Roma dönemi ve seramikleri incelenirken, Beşinci bölümde ise Tenedos’un Bizans Çağına ışık tutuluyor.

OSMANLI BOZCAADASI

Altıncı bölüm ise Osmanlı Dönemi Bozcaada’sına geçiş süreci ve ‘Bitmeyen Venedik İlgisi ve Köprülü Mehmet Paşa’, ‘1770 Çeşme Baskını Sırasında Bozcaada’, ‘1807 İngiliz-Rus İşgali Sırasında Bozcaada’, ‘1821 Yunan Bağımsızlık Savaşı Sırasında Bozcaada’, ’ Sultan II. Mahmut’un Bozcaada Ziyareti’, ’Mahalle Sistemi ve Demografi’, ’Mimari Çehre’, ’Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Eyaleti ve Bozcaada’, ’Bozcaada’da Belediye’nin Kurulması’, ’Bozcaada’da Eğitim’, ’Ulaşım ve Haberleşme’, ’Konsolosluk Faaliyetleri’, ’Bozcaada’nın İlk Bankası’, ’Tarımsal Ekonomi’, ’Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa’, ’Balkan Savaşı (1912-1913) Sırasında Bozcaada’, ’Çanakkale Savaşı (1915) Sırasında Bozcaada’ konuları yer alıyor.

CUMHURİYET DÖNEMİ BOZCAADA

Cumhuriyet Döneminde Bozcaada tarihinin anlatıldığı yedinci bölümde ise diğer başlıklar şöyle; ’Lozan Görüşmeleri ve Lozan Antlaşması’nda Bozcaada’, ’Türk İdari Sisteminin Kurulması’, ’1151 Sayılı Kanun ve Bozcaada’, ’31 Ekim 1928 Tarihli Rapor’, ’Bozcaada Zafer Abidesi’, ’İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın Bozcaada Ziyareti’, ’Gezi Yazarı Ragıp Kemal’in 1932 Yılı Bozcaada İzlenimleri’, ’Lozan Sonrası Rumların Ayrılış ve Dönüşü’, ’Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile Türk Askerinin Bozcaada’ya Gelişi’, ’Atatürk’ün Vefatı Üzerine Bozcaada’da Yapılan Tören’, ’Bozcaada’da Belediye Seçimleri’, ’Bozcaada’nın Nüfusu’, ’Bozcaada’da Eğitim’, ’Bozcaada Halkodası’, ’Bozcaada’ya Deniz Ulaşımı’, ’1965 Yılı Yerel İsim Değişiklikleri’, ’Yeniden Bankacılık’, ’Bozcaada’da Bağcılık’, ’Bozcaada’da Süngercilik’, ’Bozcaada’da Değirmencilik’, ’Dünya Turu Sonrası Sadun Boro Bozcaada’da.’

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar