SON DAKİKA
Hava Durumu

BOSNA GAZİSİNDEN ACER’E ZİYARET

GESTAŞ’ın davetlisi olarak 18 Mart Deniz Zaferi kutlama törenleri için Çanakkale’ye gelen Bosna Savaşı Gazisi Harun Hodzic, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’i makamında ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2018 16:07
https://www.kaleninsesi.com
BOSNA GAZİSİNDEN ACER’E ZİYARET

Boşnak Dünyası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Agovic ve ÇOMÜ’de öğrenim gören Boşnak öğrencilerin de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Gazi Hodzic “Şehitler diyarı Çanakkale’de bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Çanakkale’de birçok Bosnalı ve Sancaklı şehidin olduğunu biliyoruz. Biz Bosnamızı kanla, acılarla ve büyük bir mücadeleyle kurduk. Ama geleceğe daha güçlü yürümenin yolunun eğitimden geçtiğine inanıyorum. Çanakkale’de birçok Boşnak öğrencinin eğitim alıyor olmasından çok mutlu oldum” diyerek savaşta anılarını kaleme aldığı “Bosna’nın Temiz Topraklarına Secde” adlı kitabını Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e armağan etti. 

Rektör Acer ise uzmanlığının uluslararası hukuk, uluslararası yargı üzerine olduğunu belirterek “Yükseklisans tezi olarak Bosna’da savaş döneminde işlenen suçları çalıştım. Dolayısıyla o dönemde ne gibi acılar yaşandığını çok yakından takip ettim” dedi. 

ÇOMÜ’nün özellikle son 3 yılda Balkanlar ile ilgili yaptığı çalışmalar neticesinde bu bölgeden çok sayıda öğrencinin Çanakkale’ye geldiğine dikkat çeken Rektör Acer “Balkanlar bizim için önemli. ÇOMÜ olarak hedefimiz Balkanlar’da en çok tanınan, bilinen ve tercih edilen Türk üniversitesi olmak” diyerek geçtiğimiz yıl üniversitemizde düzenlenen Uluslararası Balkan Tarihi ve Kültürü Sempozyumu’nun bildiri kitabını Hodzic’e armağan etti. BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.