SON DAKİKA
Hava Durumu

"Bol kazançlar dileriz"

Çanakkale’nin en büyük projelerinden biri olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yatırımcılarına şimdiden kazandırıyor. Ezine Gıda OSB’den yüzde 80 hibe ile yer alan firmalar daha fabrikalarını kurmadan arazileri kat ve kat değer kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2023 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2023 10:16
https://www.kaleninsesi.com
"Bol kazançlar dileriz"

Türkiye’nin en hızlı ilerleyen OSB’si Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi iş dünyasının yakın takibinde. 91 adet parselin hızlı bir şekilde yatırımcılara verilmesiyle birlikte şimdiden ek parseller ve büyüme için talep geliyor. Alt yapısı biten fabrikaların hızla yapımı süren Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 200 milyon TL yatırım bedeline sahip. 2 milyar TL inşaat maliyeti olacağı hesaplanan OSB’ye yatırım yapacak 52 firmanın makine ve teçhizatlarla birlikte toplam 10 milyar TL’lik devasa bir yatırım yapacağı öngörülüyor. 136 hektar alan üzerine kurulan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için 324 adet ön talep başvurusu yapılmış, 727 bin 657,71 metrekarelik sanayi alanında, 91 adet sanayi parsel yatırımcılara ayrılmıştı. Yatırımcıların talepleri doğrultusunda parsel birleştirmesi yapılarak toplam sanayi alanlarından 52 firmaya tahsis gerçekleştirildi. Yapımı süren 52 fabrikadan biri üretime başladı. Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, hükümetin yatırımları olan 1915 Çanakkale Köprüsü, Tüneller yollar ile OSB’ye talebin kat ve kat arttığını vurguladı.

“OSB’de 8 bin kişi çalışacak”

Alper Altınok, binlerce kişinin çalışacağı Ezine Gıda Osb’de şimdiden alan büyüme talepleri aldıklarını OSB’ye ilginin arttığını söyledi.  Altınok, "OSB’de 8 bin kişi çalışacak. Çoğunluğun kadın istihdamı olacak. Ezine Gıda İhtisas OSB'mizdeki işçilerin yüzde 65'lik kısmını kadın işçilerimiz, kadın çalışanlarımız oluşturacak. Kadının iş yaşamındaki gücünü burada bir kez daha ortaya koymuş olacağız. Bunun sebeplerinden birincisi su ürünleri işleme yani balık işleme, ikincisi sebze, meyve ve dondurulmuş gıdalarda çoğunluk el işçiliğiyle yapılan üretimler olduğu için bu sektörlerde genelde mutlaka kadınlar çalışıyor. Firmalardan gelen verileri de topladığımız zaman 8 bin çalışan arasındaki önemli yüzdelik kısım ortaya çıktı. Bu konuda bölge halkına ve bölgede yaşayan kadınlarımıza ciddi anlamda bir iş imkanı olacaktır." dedi.

“Üreticiye yarar saplayacak sektörler bir arada”

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, “Ezine dediğimizde aklımıza ilk önce peynir geliyor ama OSB'de süt ve süt ürünleri üreticilerimiz yaklaşık yüzde 30'una tekabül ediyor. Bölgemiz için çok önemli olan meyve ve sebze işleme yer alıyor. Su ürünleri ve et işleme firmalarımız da burada yer alacak. Zeytin işleme ve zeytinyağı konusunda önemli firmalarımız var. Kedi ve köpek maması ile diğer hayvansal beslenmeye yönelik firmalar da burada olacak. Genel anlamda geniş bir üretim yelpazesine sahip olacağız. Sadece tek ürün ve tek sektörde değil tüm bölgemizdeki üreticiye yarar sağlayacak sektörler bir arada olacak.” diye konuştu.

“Üniversite ve sanayi işbirliği bölgeye katkı sağlayacak”

Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, Üniversite Sanayi iş birliğiyle bölgeye katkı sağlayacak bir çok proje hazırladıklarını söyledi.

Altınok, “Ezine’de Üniversite Sanayi iş birliği kapsamında Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat ve Eğitim Fakültelerinde ve hemen yanı başımızda olan iş birliği yaptığımız Ezine Meslek Yüksek Okulu ile birlikte bir çok proje hazırlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde yine bir projemiz Avrupa Birliği Başkanlığından Erasmus kapsamında kabul edildi. Kaliteli zeytin üretimi konusunda Sanayi Üniversite iş birliği ile oluşturulan bir proje. Bu projede gururlu mutlu olduğumuz bir yön 73 puanla birinci sırada kabul edilmesi. Avrupa Birliği kapsamında bizde diğer yurt dışındaki örnekleri gezerek İnşallah Çanakkale’deki üreticilerimizi de kalite zeytin üretimi hakkında bilgilendirme yapacağız. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da farklı projeler ile Çanakkale’mize Ezine’mize Üniversite Sanayi iş birliğinin en ileri ve güzel noktada hem örnek teşkil edecek işler yapacağız.” dedi.

Gürhan Kökçak

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.