SON DAKİKA
Hava Durumu

BİÇERDÖVER TARLA KONTROLLERİ

Çanakkale’de, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü biçerdöver kontrolörleri tarafından biçerdöver tarla kontrolleri yapılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2017 13:35
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2017 13:35
https://www.kaleninsesi.com
BİÇERDÖVER TARLA KONTROLLERİ

Çiftçilerin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları tarla bitkilerinin zamanında, en az dane kaybı ile tekniğine uygun olarak biçilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek amacıyla İl Müdürlüğü biçerdöver kontrolörleri tarafından biçerdöver tarla kontrolleri yapılıyor.

Ekipler kontrollerde; biçerdöverle hasadın "Biçerdöver Operatör Belgesi" bulunan kullanıcılar tarafından, %2 dane kaybını aşmayacak şekilde, yeterli donanıma sahip, bakımları ve ayarları düzenli yapılan, en az 2 adet 6 kg. lık yeni dolum tarihli yangın söndürücüsünün bulundurulması hususlarında kontroller yapılarak biçerdöver operatörleri bu hususlarda uyarılıyor. Ayrıca İl Müdürlüğü tarafından kontroller sırasında üreticilere dane kaybının ülke ekonomisine vermiş olduğu zarara vurgu yapılıyor. Yapılan eğitimlerde her bir danenin önemi anlatılarak, biçerdöverle hasat sırasında dikkat edilmesi gerekli konular hakkında gerekli uyarılarda bulunuluyor.   MESUT HARPUT

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.