SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

“BAŞKA YER BULAMADINIZ MI?” (02.06.2021)

Gökçeada’da yapılması planlanan ve şehidin isminin verileceği Sosyal Konut Projesi’nin düşünüldüğü alandaki ağaçların zarar göreceği endişesi her geçen gün katlanarak büyüyor. Gökçeada’da tartışmalara neden olan proje ile ilgili görüşlerini belirten Şehit Aileleri Dernekleri de ağaçların kesilmemesini ve Şehidin hatırasının yaşatıldığı alanın zarar görmemesini talep etti.     
Haber Giriş Tarihi: 02.06.2021 09:37
https://www.kaleninsesi.com
kapak resmi

Sosyal Konut Projesi’nin Şehit Pilot Üsteğmen Hulki Konuralp Özcan Fidanlığına yapılması planlanırken, ağaçların bulunması nedeniyle söz konusu alan bazı tepkilere neden olmuştu. Tepkiler üzerine Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, kamuoyu araştırması yapılacağını açıklamıştı. Tepkilerin devam etmesi üzerine Başkan Çetin, Sosyal Konut Projesi ile alakalı kamuoyu araştırmasının, Gökçeada’da yaşayan vatandaşlar arasında karşılıklı bir kutuplaşmaya sebebiyet vermemek adına iptal edildiğini belirtmişti. Şehidin annesi Fulya Özcan da açıklama yaparak, ağaçların zarar görmesi halinde projeye oğlunun adının verilmesine karşı olduğunu dile getirmişti.

Uz; “Ağaçların olduğu alana konut yapılması yanlış”

Gökçeada Sosyal Konut Projesi’ne ilişkin Şehit Aileleri Dernekleri’nin Başkanları da Kaleninsesi Gazetesi’ne düşüncelerini aktardı. Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şube Başkanı, Çanakkale Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Gülşen Uz; “Şehidimizin isminin verildiği bir fidanlıktaki, ağaçların olduğu yere konut yapmaları çok yanlış" dedi.

“Başka yer bulamamış mı?”

"Başka bir yer yapılıp şehidimizin ismi verilirse ondan da çok memnun oluruz. Ama şehidin adının verildiği ve ağaçların olduğu bir alana bina yapılması çok yanlış" diyen Uz; "Başka yer bulamamış mı? Gökçeada da konut yapılacak yer dolu. Şehidimizin adı verilen bir ormandaki fidanların sökülmesi yanlış. Fidanlar canlıdır. Konut projesini bir başka yere yaparlarsa, ismi verilirse olur. Bizim ilimizde konut yapılarına isim verilmesi yok ama başka illerde var. Ben zaten bir fidanlığı sökülerek ev yapılmasına karşıyım" şeklinde konuştu.

Demir; “Çanakkale'de böyle yerlerin olmasını istiyoruz'

Anadolu Şehit Aileleri Derneği Çanakkale Şube Başkanı Sebahat Korkmaz Demir ise; "Şehit isimlerinin yaşatılması gerekiyor. Gökçeada’da şehidin isminin yaşatıldığı alandaki fidanlığın dağıtılmasını istemem" diye konuştu. "Halkın gidebileceği, halkımızın ailecek oturabileceği yerlere şehit isimleri verilmeli. Hatta o yerlerde küçük bir mescit olmalı. Mesela karşıya şehitliklere gittiğimiz zaman, şehit aileleri olarak orda Kuran-ı Kerim okutuyoruz. Dualar ediyoruz" diyen Demir; "Biz Çanakkale'de böyle yerlerin olmasını istiyoruz. Şehitlerimizin anılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

“Şehit isimlerinin olduğu yerlerin sayısı arttırılmalı”

Demir sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Aileler, şehit isimlerinin verildiği yerlerde bir şeyler dağıtabilmeli. Seneyi devriyelerinde lokma dağıtabilmeli. Böyle etkinlikler yapmak istiyoruz. Mesela bir toplantı yapıyoruz. Şehitlerimizin isimlerinin verildiği bir bahçede; belediyeden, kaymakamlıktan, valilikten sandalye isteyerek toplantı yapabiliriz. Geniş alanda toplantımızı gerçekleştirebiliriz. Ailelerle çocuğumuzun adı verilmiş olan yerde, muhabbet etmek, acılarımızı paylaşmak, dertlerimizi paylaşmak isteriz. Benim abim 1994 yılında şehit oldu. Dernek işlerine girene kadar kimse benim şehit yakını olduğumu bilmiyordu. Hiçbir yerde ismi yok mesela. Küçücük çıkmaz bir sokak da var. O zamanın belediye başkanı vermiş. Ailelerde görüyoruz. Artık bende annem de istiyoruz. Annem, 'Ne güzel olurdu. Otururdum. Kuran okurdum' diyor.

“Şehitlerimiz başımızın tacıdır”

Bir çay bahçesi olsun, bir araya gelebilecek bir yer olsun, bir düğünde ya da başka bir etkinlikte birlikte vakit geçirebileceğimiz şehit ailelerine ait bir yer olsun. Bütün şehit aileleri birbirlerini tanıyor. Çünkü çoğu aile ile bir aradayız. Hepsinin etkinliğini gidiyoruz. Ben ismi olmayan şehitlerimizin de isminin verilmesini istiyorum. Şehitlerimiz başımızın tacıdır."

Damla YELTEKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar